doğum lekesi neden olur

Doğum lekesi neden olur?

Hamilelikte ya da doğumdan sonra bebeğin vücudunun çeşitli yerlerinde çıkan renkli şekillere doğum lekesi denir. Peki doğum lekesi neden olur? Nasıl gider? Diye soruyorsanız işte cevabı..

Sebebi şuana kadar tam tespit edilmemekle birlikte uzmanların ortak görüşüne göre doğum lekesi, kalıtsal yani genetik nedenlerden oluşur. Halk arasında ise doğum lekesinin oluşmasında 2 neden vardır. Birincisi, hamile kadın canı bir şey isteyipte yani aş erme derler bu duruma Anadoluda aş erdiği halde o yiyeceği yiyemediyse bebekte doğum lekesi olarak aş erdiği yiyeceğin şekli çıkar. ikincisi ise, yine anne adayının canın çektiği bir yiyeceği sahibinden izin almadan yerse yine bebekte doğum lekesi olarak ortaya çıkar ancak şekli belirsizdir. Şimdi tıp dünyasının bu düşünceleri kabul etmesi saçma olur. Çünkü söylenenler pozitif bilime dayanmamaktadır. Ancak doğum lekesi oluşmasındaki nedenlere de uzmanlar cevap verememektedirler. Fakat doktorlar doğum lekesinin sebeplerini bulamasalar da nasil geçeceği hakkında hem fikirler. Bebeklerde göğüs hırıltısı nasıl geçer? yazıyı görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğum lekesi neden olur? Nasıl gider?

Doğum lekesi bebek anne karnındayken oluşur ancak bazı durumlarda doğumdan çok sonra da doğum lekesinin ortaya çıktığı görülmüştür. Doğum lekelerinin çoğu zararsız olmasına karşın, eğer bu lekeler bebeğin yüzünde çıktıysa anormal derecede büyük ve koyu renkliyse ilerleyen yaşlarda çocuğu olumsuz yönde etkileyeceği için bu yönde bir zararı vardır. Bunu önlemek için doğum lekelerini gidermek, günümüzde artık daha kolay hale geldi. Doğum lekesini giderecek bazı yöntemler uzmanların önerisiyle aşağıda sizin için sıraladık. Bebeklerde ishalin nedenleri nasıl geçer? merak edenler buraya tıklayabilir.

  • Doğum lekesi oluşan bebeklerde genellikle, bebekler büyüdükçe lekelerin kaybolduğu gözlemlenmiştir.
  • Geçmeyen doğum lekeleri doktorların uygun gördüğü lazer tedavi ile silindiği bilinmektedir.
  • Doğum lekesini gidermek için cerrahi operasyon yapılabilmekte fakat buna çok ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Doğum lekesini gidermek için bitkisel bazı yöntemler vardır ancak kesin sonuç verdiğinin garantisi yoktur.

Doğum lekesi sadece bebeklerde oluşan lekeler değil anne adayının elinde ve yüzünde oluşan, hamilelikten kaynaklı lekelere de denir. Aslında hamilelik lekesi denir. Anne adayının hamilelikte salgıladığı bazı hormonlar nedeniyle ciltte oluşturduğu hassaslıktan güneş ışınlarının da etkisiyle, cildinin bazı yerlerinde lekeler oluşur. Bu lekeler genelde doğumdan bir sene sonra geçmektedir. Çok az sayıda kalıcı olduğu görülmüştür. Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? buraya tıklayabilirsiniz.

Hamilelik lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?