Doğum Sonrası Depresyonun Tedavisi
Doğum Sonrası Depresyonun Tedavisi

Yeni doğum yapmış çoğu kadının doğum sonrası depresyonun tedavisi hakkında araştırma yapmaktadır. Doğumdan sonraki ilk günlerde ve haftalarda, yeni bir anne çeşitli duygulardan geçer. Huşu, neşe ve mutluluk da dahil olmak üzere birçok harika duyguyu hissedebilir. Ayrıca üzüntü gibi zor duygular da yaşayabilir. Doğumdan sonra oluşan üzücü duygular ve ağlama nöbetleri “bebek endişesi” olarak bilinir. Bebek endişesi yaygındır ve bir iki hafta içinde azalır. Bu tür hüzün genellikle doğumdan sonraki dramatik hormonal değişikliklere bağlanır.

Yedi kadından biri, tipik bebek endişelerinden daha aşırı bir şey yaşamaktadır. Doğum yapan, üzüntü ve endişe ile haftalar veya daha uzun süre mücadele veren kadınlar doğum sonrası depresyona sahip olabilirler. Bebek endişesi hızla geçmeye eğilimli olsa da, depresyon uzun süreli olabilir ve bir kadının günlük rutine geçmesini ciddi şekilde etkileyebilir.

Doğum sonrası depresyonun belirtileri nelerdir?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, yeni annelerin yüzde 20 kadarı bir veya daha fazla doğum sonrası depresyon belirtileri yaşıyor. Diğer depresyon tiplerine göre benzer belirtiler gösterebiliyor.

 • Birkaç hafta veya daha fazlası için çoğu zaman aşağı veya depresif hissetmek.
 • Uzaklaşmış hissetmek, aileden ve arkadaşlardan geri çekilmek
 • Faaliyetlere ilgi kaybı
 • Yeme ve uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • Günün çoğunu yorgun hissetmek
 • Kızgın veya sinirli hissetmek
 • Endişe, panik atak veya başkalarıyla yarış düşünceleri.

Doğum sonrası depresyon belirtileri, doğumdan sonraki ilk birkaç haftada başlayabilir.Doğum sonrası depresyona ne sebep olur?

Doğum sonrası depresyona bir dizi faktör yol açabilir. Depresyon ve diğer psikolojik sorunlara sahip kadınlar, daha yüksek bir depresyon riski ile karşı karşıyadır. Aşağıdaki faktörler de kişinin riskini artırabilir:

 • Doğum sonrası oluşan hormonal değişiklikler
 • Finansal zorlama, iş değişiklikleri, hastalık veya sevilen birinin ölümü dahil olmak üzere duygusal stresler
 • Sosyal ilişkilerde değişiklikler veya güçlü bir destek ağının olmaması
 • Özel ihtiyaçları olan bir çocuğu ya da bakımı zor olan bir bebeği yetiştirmek
 • Aile ruh sağlığı sorunları geçmişi

Bazı kadınlar doğum sonrası depresyona yatkınlık gösterirken, depresyon, normal doğum yapan ve sağlıklı bir çocuk doğuran kadınlar da dahil olmak üzere herkesi etkileyebilir.

Doğum sonrası depresyon nasıl tedavi edilir?

Doğum sonrası depresyon belirtileri yaşıyorsanız, doktorunuzla veya bir psikologla konuşun. Doktorunuz düzenli olarak bir danışmanla görüşmenizi veya antidepresan ilaçlar kullanmaya başlamanızı tavsiye edebilir. Genellikle, her iki tedavi türü de önerilir. Depresyon zamanla kendi kendine yok olurken, semptomlar genellikle ilaç ve konuşma terapisi yardımı ile daha çabuk geçer.

Yaşam tarzı değişiklikleri, doğum sonrası depresyonun bazı belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıdaki stratejiler, doğum sonrası depresyonun tedavisi için artan stresi yönetmenize yardımcı olabilir:

 • Yeterince uyumak
 • Egzersiz yapmak için zaman bulma
 • Kendinizi destekleyici bir aile ve arkadaş çevrenizden destek almak
 • Düzenli, besleyici yemekler yemek
 • Çok fazla ihtiyaç duyacağınız dinlenmeler için yakınlarınızdan bebeğe bakmasına izin vermek

Ayrıca, birçok hastane yeni anneler için destek grupları sunmaktadır. Kadın sağlığı uzmanları tarafından görevlendirilen bu yerler, sizin neler hissettiğinizi anlayan diğer kadınlarla duygularınızı güvenli ve destekleyici bir yerde paylaşmak için harika bir yerdir. Şehrinizde yeni anne destek grupları hakkında doktorunuza danışın.

Daha iyi hissetmek için adımlar atabilirsiniz

Kendinizle bebeği dengelemeyi öğrenirken anneliğe uyum süresi çok stresli olur. Bu yorucu ve bunaltıcı olabilir. Kaygı veya depresyon duyguları olan yeni bir anne iseniz, kendinizi suçlu veya utanmış hissedebilirsiniz. Doğum sonrası depresyonun sizin hatanız olmadığını bilmek önemlidir. Doğum sonrası depresyonun tedavisi olan tıbbi bir durumdur. Duygularınızı bir profesyonelle paylaşmak, günlük sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olacak ve olumlu değişiklikler yapmaya hazır olacaksınız.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?