Doğum sonrası dikişlerin bakımı

Doğum sonrası dikişlerin bakımı

Kadınların hamilelik gibi başlı başına hem güzel hem de zorlu bir süreci vardır. Hemen arkasından doğum serüveni ve sonrası başlar. Normal doğum ya da sezaryen doğum olsun ikisinde de dikiş olmak zorundadır. Hastaneden çıkıp evinize geldikten sonra dikişlerinize siz bakacaksınız. Sizin için doğum sonrası dikişlerin bakımı hakkında merak edilen yöntemleri araştırdık. Doğum sonrası dikişler daha çabuk nasıl iyileşir? Doğum sonrası dikiş ağrılarını azaltacak yöntemler nelerdir? Sezaryen dikiş izleri nasıl yok edilir? Pek çok merak edilen konu aşağıdadır. Okumaya devam edin. Normal doğum için neler yapılmalıdır? Merak edenler buraya tıklayabilir.

Normal doğum dikiş bakımı: Epizyotomi

Normal doğum yapan kadınlara, doğumu kolaylaştıracak küçük bir kesik uygulanır. Vulva ve anüs arasındaki yere atılan bu kesik, o bölgenin yırtılmasını önlemek içindir. Kesilen kısmı tekrar birleştirmek için sağlık görevlisi oraya kendi kendine eriyen sentetik bir madde ile dikiş atar. Bazı durumlarda daha kalın bir madde ile dikiş atılabilir, bunun için doğumdan 10 gün sonra dikişlerin alınması gerekir.

Epizyotomi yöntemi sonrasında dikişlerinize en uygun yapılacak bakım yöntemleri şöyledir;

 • Doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları uygun gördüğü şekilde kullanmayı ihmal etmeyin. Yaranızın mikrop kapmaması ve ağrılarınızı azaltmak için verdiği antibiyotiği ve ağrı kesiciyi mutlaka düzenli kullanın.
 • Dikişli bölgenizi mutlaka ama mutlaka kuru tutun. Nemli olan bölge her zaman iltihap kapmaya müsaittir. Bunun için tuvaletten ve banyodan çıktıktan sonra dikişli bölgenizi yumuşak bir havlu ya da gazlı bezle iyice kurulayın. Daha sonra kurutma makinesinin soğuk kısmıyla tekrar dikişli bölgeyi kurutun.
 • Vajinayı kurularken mutlaka önden arkaya doğru kurulamayı unutmayın. Aksi taktirde dışkı dikişlerinize bulaşarak enfeksiyon oluşturabilir.
 • Gün içerisinde 2 kere ılık duş alın. Yatmadan önce küvete ılık su doldurun ve 15 dakika bekleyin. Böylece yaralarınızın ağrısını azaltmış olursunuz.
 • Doğum sonrası dikişlerin bakımında en önemlisi kabız olmamaktır. Zira dikişlerinizi zorlarsanız patlar ve tekrar dikiş atılmak zorunda kalabilirsiniz. Bol bol su için ve lifli gıdalar tüketin. Kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve yöntemler nelerdir? merak edenler buraya tıklayabilir.
 • Sürekli oturmayın. Doğum sonrası kan dolaşımını artırmak için evin içerisinde kısa yürüyüşler yapın. Erken doğum belirtileri nelerdir? Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
 • Doğum sonrası rahim kasılmaların yaşanmasının nedeni, doğum öncesi rahim şekline kavuşmak içindir. Meme uçlarındaki yaşanan değişiklikte rahimi toparlayıcı etkiye sahiptir. Eğer bebeğiniz emiyorsa sıklıkla emzirmeniz rahiminizin eski halini almasına yardımcı olacaktır. Göğüs ucu yaralarına iyi gelen yöntemleri merak edenler buraya tıklayabilir.
 • En az 6 hafta ilişkiye girmeyin. Doktorunuzun önerdiği zaman dilimine uyun.

Sezaryen doğum dikiş bakımı

Sezaryen doğum, bebeği anne karnından çıkarma işlemine denir. Bunun için annenin karnı belli bir miktar kesilir. Kesilen bölgeyi tekrar birleştirmek için dikiş atılır. Bu dikişler kendi kendine eriyen ya da doktor müdahalesi ile alınan dikişler olabilir. Sezaryen doğumun dikişlerine bakmak normal doğuma göre daha kolaydır ancak daha uzun sürede iyileşir. Doğum sonrası dikişlere evde uygulanabilecek en uygun yöntemler aşağıdakilerdir.

 • Dikişli bölgenin günlük yapılacak pansumanına dikkat edin. Sürekli kapalı tutmayın. Dikişlerinizin hava almasını sağlarsanız daha çabuk iyileşirsiniz. Ancak bunun için çok dikkatli olun. Yaranız bir yere sürtünmesin.
 • Uzun bir süre küvette ya da jakuzide banyo yapamazsınız. Ayakta ve kısa süreli duşlar dikişinizi daha kısa sürede iyi edecektir.
 • Banyo yaparken dikişli bölgeyi sadece su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer doktorunuz antiseptik sabun önerdiyse onu kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Pamuklu ve dar olmayan kıyafetler giymeye çalışın.
 • Doktorunuz dikiş izini yok edecek kremler önerdiyse kullanmaya devam edin.
 • Proteinli, vitaminli ve mineralli beslenmeye özen gösterin. Doğum sonrası dikişleri en hızlı iyileştiren doğru ve sağlıklı beslenmektir. Özellikle kemik suyu ile yapılan çorbaları tüketin. Doğal bir ilaç olan kemik suyu içerisinde bulunan jelatin sayesinde doğum sonrası dikiş izlerini yok etmede oldukça etkilidir. Bu aynı zamanda normal doğum yapanlar için de geçerlidir.
 • Ağır yük kaldırmayın. Ani hareketlerden kaçının.

Normal ve sezaryen doğum sonrası dikiş bakımı hakkında yapılması gerekenleri kısa ve anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştık. Hamilelik ve bebek bakımı hakkında daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?