Doğum Sonrası Kilo Verme
Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğum sonrası kilo verme zaman alır ama imkânsız değildir. Dikkatli beslenerek ve günlük rutinlerinize egzersizler ekleyerek sağlıklı kilo verebilirsiniz. Eğer yeni anneyseniz, hamile kıyafetlerinden kurtulup eski kıyafetlerinin içine girmeye can atıyorsanız, doğumdan sonra kilo vermenin akıllı yolunu öğrenin ve bir ömür boyu sağlıklı yaşama kavuşun.

Yeme alışkanlıklarınızı düşünün

Hamileyken, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemek için yeme alışkanlıklarınızı ayarlamış olabilirsiniz. Hamilelikten sonra, uygun beslenme hala önemlidir – özellikle emziriyorsanız. Bilge seçimler yapmak, doğum sonrası kilo vermeyi hızlandırır.

  • Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar da dahil olmak üzere daha fazla bitkisel gıda yiyin.
  • Dengeli proteğin almayı ihmal etmeyin.
  • Şekerden uzak durun.
  • Bol bol su için.

Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin

Geçmişte, kadınlara genellikle egzersiz yapmaya başlamak için doğumdan sonra en az altı hafta beklemeleri söylenirdi. Ancak bugün bekleme süresi doğum şekline göre değişmektedir.

Hamilelik sırasında egzersiz yaptıysanız ve sorunsuz normal doğum yaptıysanız kendinizi hazır hissettiğiniz anda – hafif egzersiz yapmaya başlamak genellikle güvenlidir. Sezaryen doğum veya karmaşık bir doğum geçirdiyseniz, egzersiz programına ne zaman başlayacağınız konusunda sağlık uzmanınızla görüşün. Genellikle doğumdan sonra dört ila altı hafta kadar hafif egzersizlere başlatabilirler.

Sağlık uzmanınız size ne zaman verirse o zaman başlamanızı tavsiye ediyoruz.Emzirmeyi hesaba katın.

Emziriyorsanız, zaten kilo vermeniz biraz daha hızlanacaktır. Bebeğinizi emzirdikten sonra destekleyici sütyen giyerek hafif egzersizleri yapmaya başlayın.

Yavaşça başlayın.

Karın ve sırt kaslarınız dahil olmak üzere büyük kas gruplarını güçlendiren basit egzersizlerle başlayın. Yavaş yavaş orta yoğunlukta egzersizler ekleyin.

Bebeğinizi de dahil edin.

Egzersiz yapmak için zaman bulmakta zorluk çekiyorsanız, bebeğinizi rutininize dahil edin. Bebeğinizi bebek arabası veya bebek taşıyıcısında günlük yürüyüşe çıkarın.

Yalnız gitmeyin.

Diğer anneleri günlük yürüyüş için size katılmaya davet edin veya bir doğum sonu egzersiz dersi deneyin. Başkaları ile çalışmak, sizi motive etmenize yardımcı olabilir.

Her antrenman öncesinde ve sonrasında bol su içmeyi unutmayın. Ağrınız varsa egzersiz yapmayı bırakın. Bu, aşırıya kaçtığınıza dair bir işaret olabilir.

Gerçekçi kilo verme hedefleri belirleyin

Çoğu kadın doğum sırasında bebeğin ağırlığı, plasenta ve amniyotik sıvı da dahil olmak üzere yaklaşık 5-7 kg kaybeder. Doğumdan sonraki ilk hafta boyunca, saklanan sıvıları dökerken ek kilo kaybedersiniz ancak hamilelik sırasında saklanan yağ kendi başına yok olmaz. Diyet ve düzenli egzersizle, haftada 500 gram kaybetmek mantıklı olabilir. Hamilelik öncesi kilonuza dönmeniz altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

Vücudunuzdaki değişiklikleri kabul ettiğinizde kendinize karşı nazik olun. Her şeyden önce, sağlıklı yaşam tarzınızla gurur duyun.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?