düğün çorbası nasıl yapılır

Düğün çorbası nasıl yapılır?Çorbalar Türk mutfağının en zengin bölümüdür. Tüm merasimlerde ikram edilen çorba, düğün yemeklerinin arasında ilk sırayı alır. Bir kültür haline gelen düğün çorbası sadece özel günlere has yapılan bir çorba değildir. Düğün çorbası nasıl yapılır? Evinizde de aynı lezzeti yakalamak istiyorsanız, düğün çorbasının yapımına geçebiliriz. Kolay beyti kebabı tarifini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 3 parça kuzu gerdanı,
  • 2 yemek kaşığı tepeleme un,
  • 2 yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 2 su bardağı soğuk su,

Terbiyesi için;

  • 4 yemek kaşığı yoğurt,
  • Yarım limon suyu,
  • 1 yumurta sarısı,

Üzeri için;

  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber veya pul biber.

Düğün çorbası tarifi yapılışı


Düğün çorbası yapımına önce kuzu gerdanları haşlamakla başlıyoruz. Düdüklü tencereniz varsa etleri onunla haşlamanız daha pratik olacaktır. Etleri tencereye yerleştirdikten sonra üzerine yaklaşık 1 litre soğuk su koyun. Düdüklü tencerenizin kapağını kapatın 25 dakika kaynatın. Herkesin düdüklü tenceresi farklı olacağı için dakikayı kendinize göre ayarlayın. Kadayıflı cevizli rulo sarma tatlısı tarifini merak edenler buraya tıklayabilir.

Etler kemiklerinden kolayca ayrılacak kıvamda haşlanmalıdır. Etleri haşladıktan sonra bir kaba çıkarın ve soğumasını bekleyin. Onlar soğurken sizde çorbanın yapımına geçelim.

Bir tencereye önce 2 yemek kaşığı tereyağı koyun. Yağ eridikten sonra üzerine 2 yemek kaşığı tepeleme unu ilave edin. Unu, rengi hafif pembeleşene kadar kavurun. Un güzel kavrulursa çorbanız çok lezzetli olacaktır.

Kavrulan unun üzerine 2 su bardağı soğuk su dökün ve bir çırpıcı ile sürekli karıştırın. Unun topaklanmasını önlemek için önce soğuk su koyuyoruz. Haşlanan etlerin suyunu bir tel süzgeçten geçirdikten sonra et suyunu da ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Tuzunu eklemeyi unutmayın. Fesleğenli tavuk çorbasını hala denemediyseniz buraya tıklayıp tarifi alabilirsiniz.

Çorba kaynamaya başlayınca karıştırma işlemini bırakın. Ocağı en kısık dereceye getirin. Soğuyan etleri kemiklerinden ayırın ve minik parçalar haline getirin. Bütün bu işlemler bittikten sonra çorbanın terbiyesini hazırlamaya başlayalım.

Çorbanın terbiyesi için derin bir kaseye yoğurdu, yumurtayı ve limon suyunu koyuyoruz. Hepsini karıştıralım. Kaynayan çorbadan bir kepçe alın ve azar azar terbiyeye ekleyip karıştırmaya devam edin.

Çorbanın üzerine terbiyeyi eklerken çorbayı sürekli karıştırın. 1-2 dakika karıştırmaya devam ettikten sonra üzerine etleri de ilave edin. 5 dakika hepsini kaynatıp ocağı kapatın.

Sos tenceresine 1 yemek kaşığı tereyağı alın ve eritin. Üzerine kırmızı toz biber ya da pul biber ilave edin. 1-2 tur çevirip ocağı kapatın.

Çorbayı servis kasesine alın ve üzerine hazırladığınız sostan bir tatlı kaşığı gezdirin. Çorbanız hazır afiyet olsun. Benzer tarifleri de merak ediyorsanız sitemizi ziyaret etmeye devam edin.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?