Düşüğe neden olan yiyeceklerDüşüğe neden olan yiyecekler

Annelik yolculuğunuz hamilelikle başlar. Hamile bir kadının dengeli ve besleyici yeme alışkanlığına sahip olması gerekir. Bunun yanında düşüğe neden olan yiyecekler  -i bilmeniz bebeğinin ve kendisinin sağlığı açısından çok önemlidir. Böylece hamile kadınların tüketmekten kaçınması gereken ananas, civa bakımından zengin balık, bazı bitki çayları, bazı meyveler gibi yiyecekler vardır. Bunun nedeni, bu gıda maddelerinin, hamileliğin ilk 3 ayında olası bir düşüğü tetikleyebilmeleridir.

Hamile kadınların yediklerine dikkat etmesi ve hamilelik sırasında belirli yiyeceklerden kaçınmasının olası bir düşüklüğü önlemek için önemlidir. Hamile kadının yaşı ve sağlığı, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları gibi diğer faktörlerin önemi göz ardı edilemez

1. Ananas

Ananas, hamile bir kadında kasılmaları başlatmak için serviks kaslarını yumuşatabilecek bromelain içerir. Bu, bir düşükle sonuçlanabilir. Hamileliğin ilk aşamalarında ananas veya ananas suyu tüketmekten kaçınmak en iyisidir. Hamilelikte kasık ağrısını gidermek için ne yapılmalıdır yazısı için buraya tıklayabilirsiniz.

2. Susam Tohumları

Gebe kadınlar, hamileliğin erken dönemlerinde susam tohumlarından uzak durmalıdır. Bal ile birlikte tüketildiğinde susam tohumu hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir.

3. Karaciğer

Karaciğer genellikle A vitamini ile dolu olduğu için sağlıklı kabul edilir. Yani, ayda birkaç kez yenmesi zararlı olmayabilir. Ancak, gebe kadınlar tarafından çok miktarda tüketilirse, hamilelik sırasında bebeği olumsuz etkileyebilecek tedricen retinol birikimini destekleyebildiği için sıkıntıya neden olabilir.

4. Aloe Vera

Şaşırtıcı Aloe Vera, sayısız yararları ile ünlüdür. Ancak birkaç çalışma, gebe kadınların hamilelik sırasında Aloe Vera’yı yedikten sonra düşük yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bunun nedeni Aloe Vera’nın antrakinonlardan oluşması, uterus ve pelvik kanamanın kasılmalarını indükleyebilen bir tür müshildir ve bu da olası bir düşükle sonuçlanabilir. Yüzeysel olarak uygulanan Aloe Vera jeli hamilelik sırasında deri üzerine uygulanması zararlı değildir.5. Ham Süt Ürünleri

Süt, mozzarella peyniri, beyaz peynir gibi pastörize edilmemiş veya çiğ süt ürünleri, hamileliğe zararlı olabilen hastalık taşıyan bakterilere sahip olabilir. Hamilelerde gereksiz komplikasyonlara yol açabileceği için çiğ sütlerden yapılan her şeyi yiyip içmesi güvenli değildir.

6. Kahve

Pek çok araştırmacıya göre, hamilelik döneminde şekersiz Türk kahvesi kontrollü olmak şartıyla içilebilir. Yine de, hamilelik sırasında artan kafein düzeyleri, düşük veya düşük doğum gibi hamilelik sorunlarına yol açabileceğinden, hamile kadınların bir miktar kısıtlaması önerilir. Ayrıca, kafein, bazı uzmanlar tarafından diüretik veya dehidratasyon olduğuna inanılmaktadır, yani vücutta bir sıvı kaybına yol açabilir. Kafein, çay, kahve, çikolata ve bazı enerji ve gazlı içecekler gibi birçok gıda maddesinde meydana geldiğini unutmamak gerekir.

7. Cıva Bakımından Zengin Balık

Hamile kadınlar balık tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Balıklar temel besinlerle doluyken, gebe kadınlar kral uskumru, büyük başlı balıklar gibi yüksek civa içerikli belirli balık türlerini yemekten kaçınabilirler. Bunun nedeni, cıva alımının bebeğin gelişmekte olan beyin ve sinir sistemini olumsuz etkilemesidir.

8. Bitki çayları

Çoğu uzman, düşüğe neden olan yiyecekler arasında bitki çaylarının olduğunu söylerler. Hamile kadınların hamilelik sırasında bitki çaylarından kaçınmasını tavsiye etmektedir. Bazı otlar, hamilelik sırasında bebeğin büyümesini olumsuz yönde etkileyebilecek steroidlere sahiptir. Adaçayı gibi otlar, hamile bir kadın tarafından tüketilirse, pelviks kasları rahatlatacağı için düşüğe neden olur. Herhangi bir bitkiyi tüketmeden önce bir doktora danışmak her zaman mantıklıdır.

9. Şeftali

Şeftalilerin doğada “sıcak” olduğuna inanılmaktadır. Çok miktarda tüketilirse hamile bir kadının vücudunda aşırı ısı üretebilir. Bu iç kanamaya yol açarak bir düşükle sonuçlanabilir.

10. İşlenmiş Et

Hamilelik sırasında sosis, doldurulmuş et, salam gibi işlenmiş etler genellikle güvensiz kabul edilir. Bunun nedeni, etin gıda zehirlenmesine neden olabilen Toxoplasma gondii, listeria veya salmonella gibi bakterileri barındırabilmesidir. Hamileler özellikle az pişmiş veya çiğ et yemekten kaçınmalıdır çünkü ette bulunan bakteriler bebeğe geçebilir ve düşük yapma, erken doğum veya ölü doğum gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, etin düzgün bir şekilde pişirilmesi veya tüketilmeden önce iyice tekrar ısıtılması önemlidir.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?