Emzirmenin Faydaları

Anne ve Bebek İçin Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Faydaları : Emzirmek, bir bebeği beslemenin doğal ve en güvenli yoludur. Emzirmenin yararları çoktur ve bebeklerle sınırlı değildir, çünkü annenin bile bundan bazı avantajları vardır.

Emzirmenin bilişsel yararları:

Emzirmenin faydaları gelirsek anne sütü, bir bebeğin bilişsel büyümesi ve beyin gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve aşağıda birkaçından bahsederiz.

 • Daha İyi IQ:

Araştırmalar, anne sütünü tüketen bebeklerin, daha yüksek zekâ düzeyi (IQ) seviyelerini geliştirme eğiliminde olduklarını ve IQ testlerinde okul çağına geçtikçe daha iyi puan aldıklarını bulmuşlardır.  Ayrıca, emzirmenin faydaları ‘ndan biri de emsizme ve IQ arasında bir korelasyon vardır. Geç bebeklik döneminde ve bebeklik döneminde anne sütüyle beslenen bebeklerin IQ puanları daha yüksektir.

 • Sağlıklı beyin büyüklüğü:

Bebek büyüdükçe beyin de vücutla orantılıdır. Emzirme, bebeğin beyninin, o yaş için uygun boyut hızında gelişmesini sağlar.

 • Daha sağlıklı nöronlar:

Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde beyinde daha fazla beyaz madde dokusu yoğunluğu görülür. Beyaz cevher, beyin parçalarının koordinasyonuna yardımcı olan daha uzun nöron hücreleri içerir. Beyaz madde, düşünce süreci ve bilişsel işlevlerin niteliğini belirlemede hayati bir rol oynar. Anne sütü ile beslenen bebekler, sadece anne sütü ile beslenmemiş veya sadece formülle beslenmemiş bebeklerden% 30 daha fazla beyaz maddeye sahip olabilirler.

Erken doğmuş bebeklerde beyin gelişimini hızlandırır: Anne sütü, prematüre bebeklerde beyin gelişimini hızlandırır, böylece herhangi bir bilişsel dönüm noktası gecikmesiyle karşılaşmazlar. Daha sonraki yaşamlarında da psikiyatrik bozukluklarla karşılaşma olasılıkları daha azdır.

 • DEHB’nin azaltılmış şansı:

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya DEHB, davranışsal sorunlara neden olan psikolojik bir durumdur. Durumun bir tedavisi yoktur ve yaşamın geri kalanı için ilaçla yönetilmelidir. Altı aya kadar ve daha sonra anne sütü ile beslenen bebekler, DEHB gelişme olasılığının daha az olduğunu göstermektedir. Anne sütünün DEHB’ye karşı nasıl korunma sağladığı bilinmemektedir, ancak bunun sütün genel bilişsel faydalarından kaynaklanabileceği düşünülmektedir.

 • Genel hastalığa koruma sağlar:

Anne sütü, genel soğuk algınlığı gibi genel hastalıklar da dâhil olmak üzere çeşitli antikorlarla doldurulur. Örneğin, bir anne soğuk algınlığından muzdarip ise, bağışıklık sistemini otomatik olarak anne sütü ile aktarır. Emzirme, bakteriyel menenjit ve zatürre gibi bakteriyel enfeksiyonlara karşı korur.

 • Bazı ciddi viral hastalıklara karşı korur:

Anne sütü, solunum sinsitiyal virüs (RSV) ve varisella-zoster gibi virüslere karşı korur, bu da suçiçeği ve zonaya karşı korur. Uzmanlar, bir annenin suçiçeği geçirmesi durumunda, bebeğe otomatik olarak viral bağışıklığı geçirdiğini not eder. Tam korumayı garanti edemeyen pasif bir dokunulmazlıktır, ancak yine de bebeğin hastalığa yakalanma olasılığını önemli ölçüde azaltmaktadır.

 • Sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini uyarır:

İnce bağırsaklar, doğuştan bebeklerde bulunan probiyotik bakterileri içerir. Bununla birlikte, bakteri popülasyonu bebeklerde düşüktür. Anne sütündeki özel şekerler ve yağlar bu ‘iyi’ bakterilerin çoğalmasını uyarır. Sağlıklı bir bağırsak bakteri topluluğu, E. coli gibi invaziv bakterilere karşı korur.

 • Daha az alerji ve otoimmün hastalıklar:

Anne sütüyle beslenen bir bebek, formülle beslenen bebeklerden daha az alerjik reaksiyona sahip olacaktır. Anne sütünün içindeki immünoglobulinler, bebeğin bağışıklık sistemini, bir patojeni zararsız bir proteinden ayırt etmede ustalaşmaya zorlar. Sonuç olarak, bebek astım gibi alerjiye bağlı koşullara daha az eğilimli hale gelir. Ayrıca Crohn’s hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklarda düşük risk vardır.

 • SIDS, lösemi ve diyabet riskini azaltır:

Anne sütüyle beslenen bebeklerin ani bebek ölüm sendromu (SIDS), lösemi gibi kanserler ve tip 1 ve tip 2 diyabet yaşama olasılığı daha düşüktür.

 • Obezitenin gelişmesini önler:

Anne sütüyle beslenen bebeklerin, yürümede ve hatta daha sonraki yaşlarda daha az obezite vakası olduğu kaydedilmiştir. Aynı zamanda, bebeğin sadece şimdilik değil, gelecekte de sağlıklı bir kiloyu korumasının daha kolay olacağı anlamına geliyor.

 • Zamanında büyümeye ve gelişmeye yardımcı olur:

Bir bebeğin, normal gelişim gösteren bazı gelişim aşamalarına ulaşması gerekir. Anne sütü ile beslenen bebekler, fiziksel büyümede daha iyi bir koşuya sahiptir ve sadece mamayla beslenen bebeklere kıyasla zamandaki tüm kilometre taşlarını işaretlemektedir.

 • Daha iyi diş gelişimi ve daha az diş problemleri:

Daha az komplikasyona sahip primer / süt dişlerinin daha iyi gelişimi vardır. Doğrudan memeden beslenmek, şişe diş çürümesinin şansını azaltır.

Bunlar bir bebeğin anne sütünden elde edebileceği en önemli avantajlardır. Şimdi, emziren bir annenin bebeğini besleyerek neler aldığını görelim.

Anne için Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

İşte bebeği emzirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış bazı faydaları.

 • Sağlık yararları:

Bebeğiniz anne sütünden yararlanırken, aynı zamanda sağlık avantajları da kazanırsınız.

 • Hızlı doğum sonrası iyileşme:

Emziren anneler, sezaryen olsa bile daha hızlı doğum sonrası iyileşme sağlar. Nipellerin emilmesinin, uterusun geri kazanımını hızlandıran ve orijinal şeklini geri kazanmasını sağlayan hormon oksitosini salması nedeniyle olur.

 • Emzirmek hamilelik yağını kaybetmenize yardımcı olabilir:

Üretilen süt, hamilelik sırasında biriken vücut yağından vücut kaynaklarının ek kalorilerini kullanır. Bu, sadece anne sütü ile beslenen annelerin, hamilelik öncesi şekline ve kilosuna daha hızlı dönme eğiliminde oldukları anlamına gelir.

 • Meme ve yumurtalık kanseri riski düşük:

Emziren kadınlarda meme ve yumurtalık kanseri olma olasılığı daha düşüktür. Araştırmacılar, bir kadının hayatında iki yıl boyunca emzirmesi halinde meme kanseri riskini% 50 azaltabileceğini buldu. Diğer çalışmalar, anne en az bir yıl emzirdiğinde yumurtalık kanseri olma şansının azaldığını belirtmiştir. Bu faydalar bir ömür boyu sürer ve bu nedenle bir kadın için emzirmeyi bir tür doğal sağlık sigortası haline getirir.

 • Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azaltır:

Kapsamlı araştırmalar, emzirdiğinizde, her zaman hipertansiyon (yüksek tansiyon), kalp krizi ve tip 2 diyabet gibi kardiyovasküler hastalıklar geliştirme olasılığınızı azalttığını kanıtlamıştır.

 • Kemik hastalıkları riskini azaltır:

Osteoporoz ve romatoid artrit olma şansında azalma vardır. En az 13 ay emziren kadınlar, romatoid artrit riskini yaşamlarının geri kalanı boyunca yarıya indirir.

 • Duygusal ve psikolojik faydalar:

Bebeğinizi emzirirken her zaman sevinç yaşarsınız. Bir anne bebeğini besleyen duygusal ve psikolojik kazanımdır.

 • Mutluluk ve tatmin:

Bir bebeğin memeyi emmesiyle oksitosin salgılaır, bu da annenin rahatlamasına ve mutlu hissetmesine yardımcı olur. Oksitosin ayrıca anne ve bebek arasında bir bağlanma ve sevgi duygusu geliştirir. Başka bir hormon ise, göğüslerdeki süt üretimini ve meme ucundaki akışını uyaran prolaktin’dir. Prolaktin, annenin rahatlama ve bebeğin bakımı sırasında odaklanmasını sağlar.

 • Bebekle güçlü bir bağ kurar:

Anne ile bebek arasındaki cilt-cilt teması, bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı olur ve anne, annelikten gurur duymaktadır. Uzmanlar, hayatın erken dönemlerinde bu duyguyu geliştirmenin, annenin ergenliğe adım attığı sırada çocuğuna daha güçlü bağları olduğuna inanmaktadır.

 • Daha iyi stres direnci:

Emziren anneler strese daha yüksek direnç gösterir. Bir çalışma, kanlarında düşük seviyelerde stres hormonu bulmuştur. İlginç olarak, stres akılla sınırlı kalmadı, aynı zamanda vücutta kaslarda da düşük stres göstergeleri seviyesi bulundu.

 • Postpartum depresyon riski düşük:

Doğum sonrası emziren annelerin doğum sonrası depresyon gelişme eğilimi daha düşüktür. Oksitosin gibi tekrar iyi olan hormonların tekrarlanan salgılanmasından kaynaklanabilir. Emziren anneler ayrıca, öncelikle mamayla besleyen annelere göre daha iyi bir psikolojik sağlık kalitesi rapor ederler.

 • Daha iyi ebeveynler olmanıza yardımcı olabilir

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), babaların anneye beslenme için rahat bir ortam sağlamada önemli bir rol oynayabileceğini belirtmektedir. Emziren bir kadının, partnerine aktif bir şekilde destek verdiği sürece uzun süre emzirmeye devam etmesi daha olasıdır. Daha uzun emzirme süresi bebek için daha fazla sağlık yararı demektir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?