Erken doğum belirtileri ve nedenleri

Erken doğum belirtileri ve nedenleri
Erken doğum, bebeğin 36. Haftasından önce doğmasına denir. Ülkemizde hamile kadınların % 8 i erken doğum yapmaktadır. Erken doğum ( EDT ) olayının gerçekleşmesine preterm erken doğan bebeğe ise prematüre ( olgunlaşmamış ) bebek denir. Erken doğum belirtileri ve nedenleri hamile olan bir çok kadını yakından ilgilendirmektedir.

Erken doğan bebeklerde bir çok rahatsızlıklar meydana gelmektedir. En başta akciğer gelişimi tamamlanmadan doğduğu için bebeğe yoğun bakım uygulanır. Bazı sinir sistemi stantrallerinde de gelişim bozukluğu gözlenebilir.

Erken doğumu engellemek mümkündür. Doktorunuz rutin kontrollerinizi yaparken erken doğum teşhisi koyarsa ilaç tedavisi ile erken doğuma engel olabilir. İlaç müdahalesi her zaman işe yaramayabilir. Bu yüzden erken doğum teşhisi koyulan hamileler dikkatli olmak zorundadır.

Erken doğumun sebepleri nelerdir?

Erken doğum çoğu durumlarda kendi kendine olmaktadır. Ancak bazı durumlarda anne ve ya bebeğin hayatı tehlikeye girdiği zaman doktor kararıyla suni sancı verilerek ya da sezeryan ile doğum yaptırılır. Erken doğuma sebep olan bir çok şey vardır. Erken doğumun tek bir nedeni olamayacağı gibi her kadında da olacak ve ya aynı etkiyi gösterecek diye bir şey yoktur. Sizler için genel erken doğum nedenlerini derledik.

 • Erken doğum sebepleri arasında en yaygın olanı vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır.
 • İkiz ve ya daha fazla gebelik erken doğumun başlıca nedenleri arasındadır.
 • Bebeğin sıvısının normalden fazla olması ( polihidromniyos ) rahime fazladan bir baskı oluşturduğu için erken doğuma neden oluyor.
 • Plesentanın doğum yolunu kapatması ya da plesentanın erken ayrılması da erken doğumun nedenleri arasında.
 • Anne adaylarının aşırı sigara tüketimi bebeğe vereceği zararın yanı sıra erken doğumun da sebebidir.
 • Hamilelik sürecinde yaşanan sıkıntılar, zorluklar, stres annede ki kasılmaları artırabildiğinden erken doğuma neden olmaktadır. hamilelikte stres bebeğe zarar verir mi? bu sorunun cevabı için buraya tıklayın.
 • Anne adayının aşırı kansızlık durumu ( anemi ) erken doğumun habercisi olabilir.
 • Sosyoekonomik durumun yetersizliği, anne adayının yetersiz beslenmesi de erken doğumun nedenleri arasın girmektedir. hamileler nasıl beslenmelidir? buraya tıklayın ve öğrenin.

Erken doğumun belirtileri nelerdir? Anne adayları bu belirtileri nasıl fark edebilir?Erken doğumun anne adayları tarafından fark edilen bir çok belirtileri vardır. En başta kasılmalar en belirgin erken doğum belirtileridir. Kasılmalar ağrı şeklinde kendini belli etmektedir. Eğer bu şekilde ağrılı değilse kasılmaları fark etmek için elinizin iç tarafını karnınıza koyun eğer ‘toplanıyor’ gibiyse erken doğum kasılmasıdır. Erken doğumun diğer belirtileri;

Kimler erken doğum riski altında?

Erken doğum tehtidi hamile kadınların %8 ni kapsamaktadır. Erken doğum teşhisi konmuş ve erken doğum yapmış kadınların özellikleri dikkate alınarak kimlerin erken doğum riski altında olduğunu araştırdık.

 • Daha önceki hamileliklerinde erken doğum yapmış anne adayı, bir sonraki doğumu da erken olma riski yüksektir.
 • Kısa süre de aşırı kilo kaybına uğrayan anne adayları, 50 kilonun altında ve 1.50 cm den kısa olanlar,
 • 18 yaşın altında ve 40 yaşın üstünde olanlar
 • Rahim ağzı bozuklukları olanlar
 • Düşük yapmış olanlar erken doğum riski taşıyanlardır. düşüğe neden olan gıdalar için buraya tıklayın.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?