Ev yapımı çilek reçeli nasıl yapılır

Ev yapımı çilek reçeli nasıl yapılır?Çilek, havaların ısınmasıyla sofralarımıza gelmeye başladı. Rengi, kokusu ve tadıyla yaz meyvelerinin arasında en çok sevilendir. İçerdiği A ve C vitaminleri sayesinde antioksidan kaynağıdır. Kansere ve strese karşı etkilidir. Çileğin tadının ve faydasının yani sıra, reçeli de onu gözde meyve yapan en önemli özelliğidir. Ev yapımı çilek reçeli nasıl yapılır? diye merak edenler için pratik bir tarif ile karşınızdayız. Portakal reçeli tarifini merak ediyorsanız buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Malzemeler:

• 2 kg çilek
• 7 su bardağı toz şeker
• Yarım limon suyu

 

Reçel kavanozda uzun süre nasıl saklanır? Ev yapımı çilek reçeli nasıl yapılır?

Çilek reçeli nasıl yapılır ? yapımı zor mu ? çilek reçelini uzun süre bozulmadan muhafaza etmek mümkün mü? Gibi tüm sorularınızın cevabını burada bulabileceksiniz. Öncelikle reçelin yapımına geçelim.
Çilekleri soğuk su ile yapraklarını koparmadan yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra yapraklarını temizleyin. Tencereye çilekleri yerleştirin ve üzerine verilen ölçü miktarı kadar şeker ekleyin. Çileği ve şekeri bir gece bekletin.
Ertesi günü reçeli kaynatma işlemine geçebilirsiniz. Ocağın derecesi orta seviyeye getirilerek reçeli kaynatmaya başlayın.
Pür noktası: Tencerenin içerisine bir tatlı kaşığı tere yağı koyarsanız, reçelin hem aşırı köpüklenmesini engellersiniz hem de görüntüsü daha parlak olur. Elmalı kurabiye tarifi için buraya tıklayabilirsiniz.
Reçel kaynamaya başladıktan sonra çıkan köpükleri mutlaka alın. Köpükleri alırsanız reçelin şekerlenmesini önlersiniz.
Çilek reçeli kıvamı, kişinin damak tadına göre değişmektedir. Bunun için kıvamı istediğiniz hale gelince ocağı kapatın. Reçelin kıvam ayarı bir kaç yöntemle yapılabilir. Bunlar;


• Kahve fincanı tabağına bir yemek kaşığı kaynamakta olan reçelin suyundan alınır ve buz dolabında 5 dk bekletilir. Dolaptan çıkardığınızda tabaktaki kıvam reçelin gerçek kıvamıdır. Eğer istediğiniz kıvamdaysa ocağı kapatabilirsiniz.
• Su dolu bir çay bardağına kaynayan reçelin suyundan bir damla damlattığınız da dağılmıyorsa, kıvamı olmuş demektir.
• Reçelin suyundan bir damla baş parmak tırnağınıza damlattığınız da yayılma olmuyorsa kıvamı hazırdır. Ayva reçelinin yapımını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu yöntemlerden hangisini arzu ederseniz uygulayabilirsiniz. Reçeli kapatmadan 5 dakika önce limon suyunu da ekleyin. Limon suyu ile birlikte 5 dakika daha kaynayan ev yapımı çilek reçeli hazır.
Çilek reçeli nasıl yapılır? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Şimdi uzun süre saklamanın sırrını açıklayalım. Öncelikle reçel kaynadıktan sonra sıcak sıcak kavanozlara doldurun. Reçelin soğumasını beklemeyin. Reçeli kavanozlara koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatın ve ters çevirin. 1 yıldan fazla hiç bozulmadan saklayabilirsiniz.

Reçel yapımının tüm ayrıntılarını ve püf noktalarını anlatmaya çalıştık. Çilek reçeli yapımı ile ilgili merak edilen tüm soruların cevabını burada kolayca bulabilirsiniz. Eğer daha fazla tariflere ulaşmak isterseniz diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?