Ev yapımı dövme dondurma tarifi

Ev yapımı dövme dondurma tarifi

Kışın çocukların en çok özlem duyduğu tat büyük ihtimalle dondurmadır. Havalar ısındığına göre dondurma mevsimi de açılmış oldu. Çocuklarınıza ve kendinize sağlıklı dondurma yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ev yapımı dövme dondurma tarifi sizlerle. Bu lezzete inanamayacaksınız ve vazgeçemeyeceksiniz.

Malzemeler:

  • 1 litre keçi sütü bulamazsanız inek sütü de olur.
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 yemek kaşığı salep (gerçek salep)

Yapılışı:

Sadece 3 malzeme ile muhteşem dövme dondurma yapabileceksiniz. Öncelikle kullanacağınız salep çok önemli. Kesinlikle marketlerden satılan salebi önermiyorum. Aktarlarda bulunan salepten kullanmanızı tavsiye ediyorum. 20 gramı yaklaşık 12-13 liradır.

Tencereye sütü alın ve ocakta biraz ılımasını bekleyin. Ilıyan sütün içerisine 1 yemek kaşığı salebi ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Dondurma yapımının en önemli püf noktası sürekli karıştırmaktır. Süt kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Kaynamaya başlayan sütü ocağın en küçük bölüme alın ve ateşi en kısığa getirin. 5 dakika boyunca kepçeyle savurarak sütü karıştırmaya devam edin. sütü savurarak karıştırmamızın nedeni içerisindeki suyu buharlaştırmaktır. Böyle dondurmanın kıvamı daha koyu olacaktır. Ev yapımı bol köpüklü kahve yapmak çok kolay. Merak edenler linke tıklayabilir.

5 dakika geçtikten sonra şekeri ilave edin ve kepçeyle savurarak 5 dakika daha karıştırmaya devam edin. Dondurmanın pişirme işlemi bitti. Şimdi sırada dondurma kısmına geldi.

Pişen dondurmanızı ocaktan alın ve başka derin bir kaba alın. Oda sıcaklığına gelinceye kadar kepçeyle savurarak soğutmaya devam edin. Soğuma işlemi bittikten sonra mikserle veya bir çırpıcı ile yaklaşık 3 dakika çırpın.

Köpüren dondurmanızı buzluğa koyun ve 1 saat bekleyin. 1 saatin sonunda tahta kaşıkla 3 dakika karıştırın ve tekrar buzluğa koyun. Bu işlemi 5 defa tekrar edin.

5 defa karıştırma işlemini yaptıktan sonra artık dondurmanızı 5 saat buzlukta donmasını bekleyin. Ev yapımı krem şanti yapımını merak edenler buraya tıklayabilir.

5 saatin sonuna dondurmayı sert bir cisimle yaklaşık 7-8 dakika dövün. Cam şişe, ağır bir bardak gibi. Kırılmayacak ağır bir şeyle dövme işlemenizi yapın. Bu işlemi 2 kere yaparsanız daha lezzetli bir dondurma elde edersiniz. Ancak 1 kere yaptıktan sonra da servis edebilirsiniz.

Ev yapımı dövme dondurmanın içine istediğiniz mevsim meyvelerinden ekleyebilirsiniz. Bu tarifi ‘çilekli mutfağım’ youtube kanalından aldım. Kendisine çok teşekkür ederim.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?