EV YAPIMI LOHUSA ŞERBET
EV YAPIMI LOHUSA ŞERBETİ

EV YAPIMI LOHUSA ŞERBETİ Osmanlıdan günümüze kadar gelen lohusa şerbeti geleneği hepimizde özel bir yere sahiptir. Lohusa şerbetini bu kadar özel yapan ise, lohusalı kadınlar için çok sağlıklı olması, anne sütünü artırması, anne sütünü artıran yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. annenin doğum sonrası ağrı ve yaralarına iyi gelmesi gibi pek çok özelliğe sahiptir. Gelen misafirlere çeşitli şekilde şık sunumlarla servis yapılır. Kış aylarında gripten koruma gibi bir özelliği de vardır. Bu kadar muhteşem olan lohusa şerbetinin yapımına geçebiliriz.

Malzemeler:

  • 300 gr lohusa şekeri ( kızamık şekeri)
  • 6 su bardağı toz şeker
  • 15 su bardağı su
  • 15- 20 adet karanfil
  • 7-8 adet çubuk tarçın
  • Bir çay kaşığı kuru zencefil
  • 1 çay kaşığı anason
  • 1 çay kaşığı kakuleYapılışı:

Evinizde büyük çelik tencereniz varsa onda kaynatmanız daha güzel olacaktır. Öncelikle tencereye lohusa şekerini ve toz şekerini alıyoruz. Üzerine 15 su bardağı suyu ekleyip şekerler eriyene kadar karıştırıp kaynatıyoruz. Şekerli su kaynamaya başladıktan sonra temiz bir tülbentin içine karanfili, tarçını, anasonu ve kakuleyi sarıp bağlayın. Zencefil toz halinde olduğu için onu şerbetin içine dökün. Kabuk tarçını direkt koyarsanız çok fazla aroma vermez. Onları ortadan ikiye bölerseniz daha çok aroma verecektir.

Tencerenin içerisine bütün malzemeleri ekledikten sonra ocağı kısık hale getirip yaklaşık 20 dakika kaynatıyoruz. 20 dakikanın sonunda şerbetin altını kapatın. İçerisindeki tülbenti bir kepçe yardımıyla çıkarın.

Lohusa şerbeti hazır bir durumdadır. Rengi harika bir kızıllıktadır. İçerisinde ki şeker, yoğun olduğundan bardakların yarısına kadar şerbet yarısına normal su konulur. Sıcak ve soğuk şekilde servis edilebilir ama annenin soğuk içmesi uygun görülmez.

Osmanlı devletinden beri lohusa şerbetinin sunumu hep şık olmuştur. Şerbet için özel bardaklar bulunmaktadır. Şerbetin yanına genelde kuru yemiş ikram edilir. İçerisindeki baharatlarla kuru yemiş ağızda harika bir tat bırakmaktadır.

Bebek ziyaretine gelen misafirlere bu özel bardaklarla ve yanında ceviz gibi kuru yemişlerle ikram edebilirisiniz.

Ev yapımı lohusa şerbeti hem yeni doğum yapan anneye hem de misafirler için oldukça sağlıklıdır.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?