Evcil hayvanların çocuklara etkileriEvcil hayvanların çocuklara etkileri

Doğa ve hayvanlarla iç içe yaşamak yetişkinler için olduğu gibi çocuklar içinde oldukça gereklidir. Evcil hayvanların çocuklara etkileri bazı eleştirilere rağmen bilimsel olarak faydaları anlatmakla bitirilemiyor. Yetişkinler doğadan ve hayvandan kendini uzaklaştıralı çok oldu ve bunu çocuklarına da yapmaya başladılar. Çocuklara yapılacak en büyük kötülük onları hayvanlardan uzaklaştırmaktır.

 Çocukların evcil hayvanlarla birlikte yaşaması, onların gelişiminde sosyal, fiziksel, duygusal, psikolojik gibi yararlı etkileri vardır. Çünkü hayvanlar karşılarındaki canlıya hiçbir çıkar gözetmeksizin sadece sevgiyle bakarlar. Yani biz insanlardan oldukça farklıdırlar.

Çocukların yaşamlarında evcil hayvanların bulunması onların sosyalleşmesini kolaylaştıran en güzel yoldur. Nasıl mı?


  • Çocuklar her zaman hayvanlara ilgi duymuşlardır. Onlara hayvan korkusu öğretmediğiniz sürece hayvanlardan korkmazlar ve karşılıksız sevgiyi öğrenirler.
  • Konuşma zorluğu çeken çocuklar için konuşma yapacak harika birer dileyicidirler. Anne babasına konuşmak için çekinen çocuklar bir kediye, köpeğe veya bir kuşa rahatlıkla konuşabilirler. Çünkü hayvanlardan bir baskı görmeyeceklerini, onların beklenti içinde olmadıklarını çok iyi bilirler. çocuklarda geç konuşma için buraya tıklayabilirisiniz.
  • Çocukların evcil hayvanlarla yaşaması onlara sorumluluk duygusunu kazandırır. Mama kabına düzenli mama koyması, suyunun bitip bitmediğini kontrol etmesi çocuğa sorumluluk bilincini bilinçaltına yerleştirir ve ileride sorumluluk alması daha kolay hale gelir.

Evcil hayvanlarla yaşayan çocuklarda sağlık açısından diğer çocuklara göre farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Evcil hayvanlarla yaşayan çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü olduğu tespit edilmiş, bunun sebebi hayvanlardaki bakterilerle mücadele ederken bağışıklık otomatik olarak savunmasını güçlendirmiş olmaktadır.

Orta kulak iltihabı en çok çocukluk döneminde rastlanılan bir rahatsızlıktır. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre evcil hayvanlarla yaşayan çocuklarda diğerlerine göre orta kulak iltihabı çok daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Stresli bir ailede yaşayan çocuk ilerleyen yaşlarında da tıpkı ailesi gibi stresli bir yaşam sürmektedir. Evcil hayvanların yetişkinlerin stresini aldığını tüm uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ailede ki bireyler rahatlayınca toplumunda rahatladığını göreceksiniz.

Çocuklar hayvanlarla yaşamayı öğrenince kendisinden farklı olanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenmektedir. Onlara merhamet etmeyi, karşılıksız sevmeyi öğrenir. Toplum içinde yaşama adapte olmaları diğer çocuklara göre daha hızlı ve sağlıklı olmaktadır.

Son zamanlarda hayvanlara yapılan şiddet haberlerini hepiniz görmektesiniz. Sevgisiz büyüyen çocukların ileride topluma, kendilerine,  zararsız hayvanlara nasıl zarar verdikleri aşikar. Bütün bunların sebebi sevgisizlik, kendisinden farklı olana saygı duymama, merhameti öğrenmeden yetişmektir. Çocuklarınıza iletişim kurmayı, sevmeyi, merhameti öğretmek ve bunu da sessiz arkadaşlarımız hayvanlarla öğretmek en güzel yöntemlerden birisidir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?