Evde yoğurt nasıl mayalanır? taş gibi ekşimeyen yoğurt

Evde yoğurt nasıl mayalanır?

Yoğurt, insan sağlığı için oldukça önemli bir besindir. Özellikle evde yapılan doğal yoğurt içerdiği probiyotiklerle bağırsak dostudur. Evde yoğurt nasıl mayalanır? Hem taş gibi hem de ekşimeyen yoğurdu kim istemez ki. Bütün püf noktalarıyla taş gibi, ekşimeyen ev yoğurdunun nasıl mayalandığını tüm ayrıntılarıyla bu yazımızda bulacaksınız.

  • 2 kg süt (imkanınız varsa keçi, koyun, manda sütü kullanın)
  • 4 yemek kaşığı yoğurt (sulu olmayacak)
  • Mayalama kabı
  • Fincan tabağı
  • Tahta kaşık
  • Süzgeç
  • Örtü

Evde lohusa şerbeti nasıl hazırlanır merak edenler buraya tıklayabilir. 

Malzemeler:

Yapılışı:

Ev yoğurdunun tüm lezzeti sütün kalitesine ve mayalama şekline bağlıdır. Yoğurt mayalama işlemine önce sütü kaynatmakla başlıyoruz. Sütü kaynatacağınız tencereyi önce bir sudan geçirin. Tencereyi sudan geçirmemizin nedeni dibine tutmasını engellemek. Tencereye sütünüzü boşaltın ve tam ortasına denk gelecek şekilde fincan tabağını koyun.

Püf noktası: fincan tabağı koymamızın nedeni sütün taşmasına engel olmak içindir.

Sütü tencereye koyduktan sonra ocağın derecesini orta seviyeye getirerek kaynatmaya başlayın. Sütü tencereye koyduğunuzda ki seviyeden bir parmak eksilecek ölçüde kaynatın.

Püf noktası: sütün kaynama miktarı yoğurdun sert ve taş gibi olmasında etkilidir. Eğer yeterince kaynatılmassa yoğurt sulu olacaktır.

Sütün içerisindeki su kaynayıp buharlaşarak çıkması için bir parmak kadar sütün seviyesi azalması gerekmektedir.

ideal kilonu merak ediyorsanız ve nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Sütümüz kaynadı ve artık mayalama işlemi için hazırlıklara başlayalım. Öncelikle yoğurdunuzu nerede mayalayacaksanız mayalama kabınızı oraya götürün ve altına bir örtü serin. Mayalama yaptıktan sonra mayalanacak yoğurt hareket ettirilmemeli.

Püf noktası: mayalama yaptıktan sonra kabınızı hareket ettirmezseniz yoğurdunuz daha sert mayalanacaktır.

Şimdi sıra, sütün mayalanma sıcaklığını ölçmeye geldi. Evde yoğurt nasıl mayalanır? sorusunun en önemli cevabı sıcaklıktır. Serçe parmağınızı sütün içerisine sokun ve içinizden 10 kadar saymaya başlayın 7 ye geldiğinizde sütün sıcaklı parmağınızı yakıyorsa mayalama sıcaklığınızı belirlemiş oluyorsunuz.

Baktınız süt çok sıcak biraz bekleyin ya da ılık, soğumuş biraz ocakta ısıtın. Parmağınızla mayalanma ısısını ayarlayabilirsiniz.

Sütün sıcaklığı da ayarlandığına göre 4 yemek kaşığı katı yoğurdu sütten yarım kepçe alıp, tahta kaşıkla karıştırın. Karıştırdığınız yoğurdu sütün içine ekleyin ve tahta kaşıkla mayanın bütün süte karışmasını sağlayın.

Mayalama kabınızın ağzını süzgeçle kapatın. Eğer kapakla hava almayacak şekilde kapatırsanız yoğurdunuz sulanma yapar. Bir örtü ile süzgecin ortası açık kalacak şekilde örtün. 2. Bir örtü ile süzgecinde üzerini kapatacak şekilde  her yerini kapatın. Hava soğuksa battaniye ile sarabilirsiniz. Sıcaksa 2 örtü yeterli olacaktır.

Emziren anneler için zayıflama tarifleri bu yazımızda hemen tıklayın.

8 saat hiç kıpırdatmadan yoğurdun mayalanmasını bekleyin. 8 saat tamamlandıktan sonra buzdolabında 24 saat dinlendirin. Mayaladığınız ev yoğurdu artık yemeye hazır. Taş gibi mayalanan ev yoğurdunuzu afiyetle uzun süre ekşimeden rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce