Gebelik hesaplama ve trimester

Gebelik hesaplama ve trimester

Bebek sahibi olmaya çok yakınsınız. Artık hamilesiniz ve masum bebeğinizin ne zaman doğacağını merak ediyorsunuz.Belirli bir tarih öğrenmek için elbette birçok yol var. Doktorunuza ultrason esnasında sorarak, negele yöntemiyle , bu makalede bahsedeceğimiz gebelik hesaplama ve trimester programımızla veya diğer yöntemlerle öğrenebilirsiniz.Ancak bu yolla sadece tahmin edilebilir beklenti oluşturulabilir. Zira bebeklerin sadece %5 i beklenilen tarihte doğar.

Dış gebelik hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın.

En basit gebelik hesaplama yöntemi: Negele

Dünyanın her yerinde basitçe uygulanan bu gebelik hesaplama çeşidimiz de son adet olduğunuz tarihin ilk gününe 7 gün ekleyip 3 ay çıkarın. Örneğin 10 mayıs adetinizin ilk günü olsun.

10 mayıs +7 ­= 17 mayıs

Şimdi 17 mayıstan 3 ay geriye gidelim.

Sonucumuz 17 şubat çıkar. Yani bebeğinizin tahmini doğum günü 17 şubattır.

Kaç aylık hamileyim? Gebelik hesaplama ve trimester

Genel bilinen yanlışlarımızdan hamileliği direkt ay olarak hesaplama sorunumuz gözler önüne seriliyor. Hamileliğinizi hafta olarak hesaplamanız gerekir. Çünkü bir ay ortalama  4 hafta 3 gündür.Bu yüzden 4-5 haftalık hamilelikler 1 aylık olarak tanımlanır. Ancak 40 hafta dolduğunda hamileliğiniz tamamlanmış sayılır.

Doğumların çoğu 38-40 hafta arasında tamamlanır. Kız bebekler 38.haftadan itibaren doğum için acele ederken (erken doğum), erkek bebekler 40-42. haftanın dolmasını bekler. Gebelik hesaplama bunlar düşünülerek kafanızda ortalama bir tarih oluşturmanıza yardımcı olur.

Trimester nedir ?

Bildiğiniz üzere bilimin dili latincedir. Yani tıpta anatomi , histoloji , pataloji gibi dallar ortak olarak latinceyi kullanılır. Trimester de gebelik hesaplama konusunda yine bu dilde ‘üç aylık süreç’ anlamına gelir.

Birinci trimester

Bebeğiniz ana rahmine düşmesiyle 40 haftalık süreciniz başlamış demektir. Bu 40 haftanın üçe bölündüğünde ortalama 12-13 haftalık kısmına birinci trimester denir. Gebelik hesaplama yöntemlerinden biriyle hesapladığınız gebelik haftanızın ilk aylarından oluşur.Bu dönemde bebeğinizin organları temel hatlarıyla oluşur.Düşük riski çok yüksektir ve bebeğiniz yediğiniz , içtiğiniz , psikolojik durumunuzdan hızlıca etkilenir. Elbette bu dönemde ; yıllar sonra ilk defa böyle inişli çıkışlı bir hormonal döneminiz oldu. Bu yüzden mide bulantılarınız, baş dönmeleriniz olabilir. Sakinliğinizi korumalı ve bu olayların geçici olduğunu bilmelisiniz.

Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır ? öğrenmek için tıklayın.

İkinci trimester

Yaklaşık 14-26 haftalık gebelik hesaplama kısmına denir.

Üçüncü trimester

Gebeliğinizin tamamlandığı dönemdir.

Bu yazımızda evde hesaplayabileceğiniz gebelik hesaplama yı ve trimester tanımlamalarını açıklamaya çalıştık. hamilelik, bebek bakım, çocuk psikolojisi ve yemek tarifleri hakkında güncel bilgi edinmek için facebook sayfamızı buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Ceydanur OMAK

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?