Gebelik Zehirlenmesinin (preeklampsi) Tedavisi
 

Gebelik Zehirlenmesinin (preeklampsi) Tedavisi

Gebelik zehirlenmesinin (preeklampsi) tedavisi için önerilen yol bebeğin doğumudur. Çoğu durumda bu, hastalığın ilerlemesini engeller.

Eğer 37 haftalık ya da daha sonrasındaysanız, doktorunuz doğumu isteyebilir. Bu noktada, bebek yeterince gelişmiştir ve erken doğum olarak kabul edilmez.

Preeklampsinin 37 haftasından önce olması durumunda, doktorunuz doğumunuz için zamanlamaya karar verirken hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını dikkate alarak doğum yaptırabilir. Bu, bebeğinizin gestasyonel yaşı, doğumun başlatılıp başlatılmaması ve hastalığın ne kadar şiddetli olduğu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Hamilelik sırasında diğer tedaviler

  • Gebelik zehirlenmesinin (preeklampsi) tedavisi için bazı durumlarda, doktorunuz tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olacak ilaçlar verilebilir. Ayrıca, preeklampsinin olası bir komplikasyonu olan nöbetlerin önlenmesi için ilaçlar da verilebilir.
  • Doktorunuz daha kapsamlı izleme için sizi hastaneye kabul etmek isteyebilir. Bebeğinizin akciğerlerinin daha hızlı gelişmesine yardımcı olmak için kan basıncınızı veya steroid enjeksiyonlarınızı azaltmak için intravenöz (IV) ilaçlar verilebilir.Doğum sonrası tedaviler

Bebek doğduktan sonra preeklampsi belirtileri düzelmelidir. Çoğu araştırmacıya göre, bir çok kadın doğumdan 48 saat sonra normal kan basıncı ölçümlerine sahip olacaktır.

Doktorlara göre preeklampsili kadınların çoğu için semptomların düzeldiğini karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının birkaç ay içinde normale döndüğünü bulmuştur.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, kan basıncı doğumdan birkaç gün sonra tekrar yükselebilir. Bu nedenle, doktorunuzla yakın takip içinde olmanız bebeğinizin doğumundan sonra bile bakımı ve düzenli kan basıncı kontrolleri önemlidir.

Nadir olsa da, normal bir hamilelik süreci geçirdikten sonra preeklampsi belirtileri için buraya tıklayınız görürseniz doktorunuza başvurun.

Preeklampsinin komplikasyonları nelerdir?

Preeklampsi çok ciddi bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde hem anne hem de çocuk için hayatı tehlike oluşturabilir. Diğer komplikasyonlar arasında şunlar olabilir:

  • düşük trombosit düzeyleri nedeniyle kanama sorunları
  • (plasentanın uterus duvarından ayrılması)
  • karaciğere zarar
  • böbrek yetmezliği
  • pulmoner hipertansiyon

Preeklampsiyi gidermek için erken doğan bebekler için de komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Hamilelik sırasında, sizi ve bebeğinizi olabildiğince sağlıklı tutmak önemlidir. Bu, sağlıklı bir yemek, folik asit ile doğum öncesi vitaminleri almak ve düzenli doğum öncesi bakım kontrolleri için doktora gitmek.

Ancak uygun bakımda bile, gebelik sırasında veya doğumdan sonra preeklampsi gibi kaçınılmaz durumlar oluşabilir. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Preeklampsi riskinizi ve uyarı işaretlerine dikkat çekmek için yapabileceğiniz şeyler hakkında doktorunuzla konuşun. Gerekirse, ek bakım için sizi anne-bebek ilaç uzmanına yönlendirebilirler.

 Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?