Gözaltı Torbaları Ve Tedavisi
Gözaltı Torbaları Ve Tedavisi

Gözaltı Torbaları Ve Tedavisi bir çok kadınların sorunudur. Gözaltı torbaları, gözlerin altında ki hafif şişliktir yaşlandıkça daha yaygınlaşır. Yaşlanma ile göz çevrenizdeki bazı kaslar da dâhil olmak üzere göz çevrenizdeki dokular zayıflar. Gözleri desteklemeye yardımcı olan normal yağ daha sonra alt göz kapaklarına geçerek kapakların kabarık görünmesine neden olabilir. Sıvı ayrıca gözünüzün altındaki boşlukta birikerek şişmeye de sebep olur.

 

Gözaltındaki torbalar genellikle kozmetik sorundur. Endişe edecek bir durum değildir. Soğuk kompresler gibi ev içi ilaçlar, gözaltındaki torbaların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kalıcı veya rahatsız edici gözaltı şişlikleri için göz kapağı cerrahisi bir seçenek olabilir.

 

BELİRTİLER

Gözaltındaki torbalar şunları içerebilir:

 

Hafif şişlik,

Sarkık veya gevşek cilt,

Koyu halkalar.Gözaltı Torbaları Nedenleri

Yaşlandıkça, göz kapaklarınızı destekleyen doku yapıları ve kaslar zayıflar. Cilt sarkmaya başlayabilir ve normalde göz çevresindeki (yörünge) alanla sınırlı olan yağ gözlerinizin altındaki alana gidebilir. Ayrıca gözlerin altındaki boşluk sıvıyı biriktirebilir, gözaltı alanı kabarık veya şişmiş gibi görünebilir. Aşağıdakiler de dâhil olmak üzere çeşitli etkenler bu etkiye neden olur veya kötüleşir:

 

 • Özellikle uyandıktan sonra veya tuzlu bir yemekten sonra sıvı tutulması
 • Uyku eksikliği
 • Alerjiler
 • Sigara içmek
 • Kalıtım – gözaltı torbaları ailelerden geçebilir.

İLAÇLAR

Gözlerinizin altındaki şişliğin bir alerjiden kaynaklandığını düşünüyorsanız, doktorunuza reçeteyle verilen alerji ilaçları hakkında bilgi verin.

 

Gözaltı Torbaları Ve Tedavisi

Gözlerin altında şişlik görünümünü iyileştirmek için çeşitli kırışıklık tedavileri kullanılır. Bunlar, cilt tonunu iyileştirebilen, cildi sıkılaştırabilen ve gözlerin altındaki torbaların görünümünü gençleştiren, lazerle yenilenebilen, kimyasal soyma ve dolgu maddelerini içerir.

 

GÖZKAPAĞI AMELİYATLARI

Gözaltındaki torbalara bağlı olarak, göz kapağı cerrahisi bir tedavi seçeneği olabilir. Tedavi sırasında, cerrah, üst göz kapağının doğal kıvrımındaki ya da alt kapağın iç kısmındaki bir kesikten fazla yağ çıkarır. Daha sonra cildi küçük erime dikişleriyle birleştirir. Prosedür genellikle ayakta tedavi olarak yapılır.

 

YAŞAM TARZI VE EVDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Aşağıdaki ipuçları, gözaltındaki torbaları azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir:

 

 • Soğuk kompres kullanın. Soğuk su ile temiz bir bezi ıslatın. Otururken, nemli lif bezini hafif bir basınç kullanarak birkaç dakikalığına gözünüzün altında ve etrafındaki cilde sürün.
 • Yatmadan önce sıvı alımını ve yemeğinizde ki tuzu azaltın. Bu, gözlerin altındaki torbalara neden olabilecek sıvı tutulmasını azaltacaktır.
 • Sigara içmek, gözünüzün altındaki torbaların problemini kötüleştirebilir.
 • Yeterli uyumak. Çoğu yetişkin için, yedi ila dokuz saat, iyi bir uyku miktarıdır.
 • Kafanızın altına yüksek bir yastık alarak uyuyun. Ekstra bir yastık eklemeniz veya yatağınızın başlığını kaldırmanız yardımcı olabilir. Alt göz kapaklarınızdaki sıvı tutulumunun neden olduğu koyu halkalar genellikle ayağa kalktığınızda uzaklaşır.
 • Saç boyaları, sabunlar, kozmetikler veya diğer alerjenler nedeniyle gözaltı reaksiyonlarını kötüleştirebilirsiniz.
 • Gözaltı çevrelerinizi maskelemek isterseniz, makyaj kullanmayı deneyin.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?