hamileler nasıl beslenmeliHamileler nasıl beslenmeli ( anne adayları ne yemeli)

Anneler dünyanın en değerli varlıklarıdır. Annelerin de sahip oldukları en kıymetli varlıkları evlatlarıdır. Bu yüzden hamileler nasıl beslenmeli neler yemelidir bu konu oldukça önemlidir. Çocuklarının hayat boyu mutlu ve sağlıklı olmalarını isterler. Bebeklerinin sağlıkları ise anne karnında başlar. Annenin beslenmesi ve yaşam tarzı bebeklerin gelişiminde çok büyük rol oynar. Hamilelikte yenmemesi gerekenler ile ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Anne adayları hamilelik sürecinde ve doğumda sonrasında beslenmesine çok dikkat etmelidir. Bu sürecin içerisine eğer hamilelik planı varsa hamilelik öncesini de ekleyebiliriz.  Öncelikle hamile kadınlar sigara ve alkol kullanıyorlarsa kesinlikle bırakmalıdırlar. Bilindiği gibi hamilelikte alınan her şey bebeğin doğumdan sonra ki yaşamını da büyük oranda etkiliyor. Bu sebeple anne adayları çok dikkatli yaşamalısınız. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre;  folik asit, demir, kalsiyum, protein ve vitaminler günlük belli miktarlarda alınması gerektiğini vurguluyor.

     Folik asit

Kan yapımında ve sinir sistemin oluşmasında rol oynar. Bebeğin ilk üç ay organ gelişimini destekler. Doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda günlük alınması gerekir. Folik asit; tam tahıllı ürünlerde,turpta koyu yeşil yapraklı sebzelerde ( ıspanak, brokoli vs.), bezelye, kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru yemiş ve turunçgillerde bulunur.      Demir

Annenin ve bebeğe geçecek kan ihtiyacının karşılanmasında destek oluyor. Kan ölçümü yapıldıktan sonra doktorunuzun tavsiye ettiği miktarda günlük olarak alınması gerekiyor. Demir;  kuru kayısı, tam buğday ekmeği, bakla, domates, kuru üzüm, yumurta, kırmızı et, hindi, yeşil mercimek, nohut ve soya da bulunmaktadır.

Demir tek başına emilmediği için yanında C vitamini de günlük alınmalıdır. C vitamini; turunçgiller, yeşilbiber, yeşil yapraklı sebzeler, çilek, kivi, brokoliden alınıyor.

     Kalsiyum

Bebeğin kemik gelişimini destekler. Anne eğer yeteri miktarda kalsiyum almazsa annenin iskelet yapısından çözülerek bebeğe kalsiyum geçişi sağlanır. Bu durum ilerde annenin kemik erimesi hastalığına yol açabilir. Kalsiyum; süt ve süt ürünleri, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, badem, balıkta bulunmaktadır.

Prof. Dr. İ. Saraçoğlu hamilelikte; iyot, protein, demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, folik asit, çinkoya olan ihtiyaç artmaktadır. Bu dönemde gerekli vitaminler, mineraller alınmasıyla annenin ve bebeğin sağlığı korunmaktadır.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?