Hamileliğin ilk belirtileri nelerdirHamileliğin ilk belirtileri nelerdir

Eğer hamileyseniz bir gebelik testi kuşkusuz değerlendirmek için en doğru yoldur. Ancak, birkaç ortak semptomun yaşanması, hamileliğin ilk belirtileri nelerdir sorusuna bazı cevaplar verebilir. İşte hamileliğiniz başlamadan önce test yapmanıza yardımcı olabilecek bazı erken belirtilerin listesini sizin için hazırladık.

Tüm kadınlar arasında gebeliğin semptomları ve evreleri hiç bir zaman ortak değildir. Yaşadığınız bazı belirtiler, farkında olmadığınız bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Aşağıda belirtilen semptomlar mutlaka bir hamileliği doğrulamamaktadır. Aşağıda belirtilen göstergeler, bir aile kurmayı planlıyorsanız dikkat etmeniz gereken işaretlerdir. Bu belirtilerden hiçbirini geçmemek ve yine de hamile kalmak ve normal bir bebeğe sahip olmak da mümkündür. Hamilelik sadece adet dönemlerinizi kaçırdığınızda veya hamilelik testi kiti ile ve her durumda bir sağlık uzmanı tarafından onaylanan bir kan testi ile onaylanabilir

1. İmplantasyon, Kanama ve kramplar

Kasık krampları, hafif kanama ve genellikle implantasyon kanaması olarak adlandırılan lekelenme, erken ve belirgin bir hamilelik belirtisidir. Döllenmiş yumurta, implantasyon ile sonuçlanan rahim duvarına yapışır. Düzenli bir adet döngünüz varsa, adetinizden bir hafta önce implantasyon kanaması belirtileri ortaya çıkar. Birkaç saat hatta birkaç gün sürebilir. İç çamaşırında ya da vajinayı silerken az miktarda kan izi olarak görülebilir. Bununla birlikte, bir düşük veya adet kanaması olabilecek ağır kanama belirtilerine dikkat edin.

2. Yükselen Vücut Sıcaklığı

Semptomların bazılarına göre vücut ısısı dikkat çekici bir şekilde yükselmesi hamileliğin en belirgin belirtisi arasındadır. Yumurtlamadan önce, vücut sıcaklığı artar ve adetten sonra normale döner. Ancak hamilelik sırasında, vücut ısısı sürekli yüksek kalmaya eğilimlidir. Vücudunuzun sıcaklığının yumurtlamanın ardından 20 gün boyunca yükselmesi durumunda, bu yeni bir yolculuğun başlangıcını işaret eder.

3. Hassaslaşan göğüsler

Ağır göğüsler veya koyu renkli göğüs uçları, adetten bir hafta önce hamileliğin ilk belirtileri nelerdir sorusuna en iyi cevaptır. Aslında hassas göğüsler adet öncesi belirtilerine benzer ama arada ki fark adet olunca bu hassaslık geçmesine rağmen hamilelikte geçmez. hamilelikte4.Yorgunluk

Hormonal değişiklikler sizi çoğu zaman yorgun hissetmenize sebep olur. Yorgunluk ve uyuklama hamile olmanın erken belirtileridir. Küçük işler yaptıktan sonra yorgun hissetmek son derece normaldir. Vücut büyümekte olan bebeği desteklemek için daha çok kan üretir ve buda yorgun hissetmenize sebep olur. Hamilelikten sonra depresyonla başa çıkma yazısı için buraya tıklayın.

5. Kokulara karşı hassaslık

Hamilelik hormonları, en sevdiğiniz yiyecekleri istememekte ve bazı kokulardan dahoşnutsuzluğa neden olabilir. Bir anda bir yemekten tiksinebilirsiniz veya insanların kullandıkları kokulardan rahatsızlık duymaya başlayabilirsiniz.

6. Şişkinlik hissi

Gebeliğin en sık karşılaşılan semptomlarından biri de adet dönemine yakın şişkinlik ve gaz sıkıntısıdır. Artan hormon seviyeleri, bağırsaklarda sindirimi ve gazın tutulmasını engeller. Bunlar gaz sancısına yol açabilir.

7. İdrara çok çıkmak

Sık idrara çıkma dürtüsü başka önemli işaretidir. Büyüyenn rahim mesaneyi zorlamaya başladığında idrara çıkma eğilimi sadece hamileliğinizde artacaktır. Hormonal değişiklikler ve ekstra kan üretimi ile sık idrara çıkma tüm hamilelik boyunca sürecek yaygın bir semptomdur.

8. Aşırı susama

Hamileliğin ilk belirtilerinden bir tanesi de çok fazla su içme isteğinin uyanmasıdır. Normal şartlarda adetinizden önce bu kadar susamıyorsanız bu hamileliğinize küçük bir işaret olabilir.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?