Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan kanamaHamileliğin ilk dönemlerinde oluşan kanama

Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan kanama -lar yeni anne adaylarının merak ettiği bir konudur. Hamilelik sırasında vajinal kanama, gebeliğin  ilk üç ayında sıklıkla ortaya çıkabilir ve bir sorun belirtisi olmayabilir. Bununla birlikte, gebeliğin ikinci ve üçüncü döneminde meydana gelen kanama sıklıkla olası bir komplikasyonun işareti olabilir. Kanama, birçok olası nedenden kaynaklanabilir.

Kanama hakkında bilinmesi gereken bazı temel şeyler:

 • Eğer kanamanız varsa, ne kadar kanamanız olduğunu ve ne tür bir kanama yaşadığınızı izleyebilmeniz için bir ped veya külotlu bir astar giymelisiniz.
 • Halen kanama yaşıyorsanız asla tampon takmamalı veya duş veya cinsel ilişki gibi vajinal bölgelere başka bir şey sokmamalısınız.
 • Ayrıca olası bir komplikasyon ile bağlantılı olarak aşağıda belirtilen diğer semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin İlk Yarısı

Düşük yapmak: Kanama düşük belirtisi olabilir, fakat düşük yapacağınız anlamına gelmez. Araştırmalar, kadınların% 20-30’unun herhangi bir yerinde erken gebelikte bir miktar kanama yaşadığını göstermektedir . Kanaması olan hamile kadınların yaklaşık yarısı düşük yapmamaktadır. Tüm gebeliklerin yaklaşık% 15-20’si düşükle sonuçlanır ve çoğunluğu ilk 12 hafta boyunca ortaya çıkar.

Düşük Belirtileri şunlardır:

 • Vajinal kanama
 • Kramplı kasık ağrısı, midede düşük hissetmiştir (adet kramplarından daha güçlüdür)
 • Vajinadan geçen doku

Çoğu düşükler önlenemez. Bunlar genellikle vücudun gelişmeyen sağlıksız bir hamilelikle baş etme yoludur. Düşük yapma, gelecekteki sağlıklı bir hamileliğin olamayacağı veya kendinizin sağlıklı olmadığı anlamına gelmez.


Dış gebelik: Dış gebelik gebelikler, uterusun dışına yerleştirilen gebeliklerdir. Fallop tüpü dış gebeliklerin çoğunu oluşturur. Dış gebelikler, 60 gebelikten birinde ortaya çıkan düşüklerden daha az görülür.

Dış Gebelik Belirtileri:

Şunlar varsa, kadınlar daha yüksek risk altındadır:

 • Tüplerde bir enfeksiyon
 • Önceki dış gebelik
 • Önceki pelvik cerrahi

Mol gebelik: Mol gebelik nadir görülen erken kanama nedenidir. Çoğunlukla “köstebek” olarak adlandırılan mol gebelik, embriyo yerine anormal dokunun büyümesini içerir. Ayrıca gebelik trofoblastik hastalığı (GTD) olarak da adlandırılır.

Mol Gebeliğin Belirtileri:

 • Vajinal kanama
 • Kan testlerinde alışılmadık derecede yüksek hCG seviyelerini ortaya koyuyor
 • Olmayan fetalin kalp ritmi
 • Üzüm benzeri kümeler uterusta ultrason ile görülür.

Hamileliğin İlk Yarısında Kanamanın Ortak Nedenleri Nelerdir?

Hamileliğin ilk yarısında meydana gelen kanama çok yaygın olduğu için, birçok neden, yukarıda belirtilen komplikasyonların yanı sıra başka nedenlerin olup olmadığı merak ediliyor.

Hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan kanama, aşağıdaki faktörlerden dolayı oluşabilir:

 • İmplantasyon kanaması olası gebe kalmadan 6-12 gün sonra herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Her kadın farklı kanama deneyimleyecektir – bazıları birkaç saat hafifçe kanama geçirirken, bazıları birkaç gün hafif kanama geçirebilir .
 • Pelvik kavite veya idrar yolundaki bazı enfeksiyon türleri kanamaya neden olabilir.
 • Cinsel ilişkiden sonra, bazı kadınlar kanama yapabilir, çünkü rahim yolu çok hassastır. Doktorunuz tarafından görülene kadar ilişkiye son vermelisiniz. Bu, herhangi bir tahrişi önlemek içindir – normal cinsel ilişkide bulunmak, düşüklere neden olmaz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce