Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Annelik güdüsü, kadınlar çocukken bebekleriyle oynadığında başalar ve anne oluncaya kadar da devam eder. Anne olmak karmaşık bir olgudur ve bu olgunun belirtisi de hamileliktir. Peki hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız? Hamilelik Belirtileri Nelerdir :

 • Adet Gecikmesi

  Hamilelik Belirtileri Nelerdir diyen kardeşlerim, ilk belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adetin gecikmesi hamile olduğunuz anlamına da gelmeyebilir. Mesela iş, ev vs. stresi, mevsimsel değişiklikler, aşırı kilo, kullanılan ilaçlar, yorgunluk, üzüntü gibi sebepler adetin gecikmesine sebep olabilir. Hamile kalma hazırlığı içinde olan anne adayları acaba hamile miyim? Değil miyim? Gibi düşüncelerinden kurtulmak için gebelik testi yapmaları onları rahatlatacaktır.
  Göğüs uçları ve Hassas Göğüsler
  Hamileliğin bir diğer belirgin özelliği meme uçlarının oldukça hassaslaşması ve memelerin büyümesidir. Göğüslerin hafif ya da şiddetli ağrıması, şişkinlik, göğüs uçlarının renginin koyulaşması da hamilelik belirtileri olabilir.

 • Mide Bulantısı, Baş Dönmesi, Bayılma Hissi

  Bulantılar, baş dönmeleri ve bayılma hissi hamilelik belirtileri olarak sayılabilirler. Hamileliğin ilk haftalarında sıkça görülür.

 • Yorgunluk Ve Halsizlik

  Yorgunluk ve halsizlik hamileliğin ilk belirtileridir. Gün ortasında enerjiniz bitiyorsa, çok fazla iş yapmamanıza rağmen sürekli yorgun hissediyorsanız vücudunuz bebeğin gelişmesi için çalışmaya başlamış demektir. Tabi ki her yorgunluk ve halsizlik hamileliğin belirtisi olmayabilir.

 • Kokulara Karşı Hassasiyet

   Hamile kadınların çoğunda kokulara hassasiyeti artmaktadır. Önceden sevdiği kokular; çiçek kokuları, parfüm, yemek kokuları, kendi teninin kokusu bile tiksindirici gelebilir. Tiksintiler zamanla geçer ama bazen de kalıcı olduğu görülmektedir.
 • Duygusal Dalgalanmalar

  Hamilelik sürecinde hormonların hızlı bir şekilde değişmesi duygusal dalgalanmalara neden olmaktadır. Eğer çok hızlı duygu durum değişmesi yaşıyorsanız hamile olabilirsiniz.

 • Kanama ve Vajina Akıntısında Artış

  Hamileliğin ilk aylarında bebeğin rahme yerleşmesinde hafif kanamalar görülür. Bu kanamalar adet kanaması gibi değildir. Rengi daha çok pembe ya da kahverengidir. Hamilelerin çocuğu bu kanamaları adet kanaması sanmaktadır. Aynı zamanda vajinada akıntılarda artmaktadır.

 • İdrarın Sık Gelmesi

  Hamile kadınların böbreklerindeki verimliliğin artmasıyla idrarları sık gelir. Hamilelerin hormonlarındaki değişim yalnızca kan artışını değil idrarın da artmasına neden olur.

 • Bel, Sırt Ağrıları ve Şişkinlik

  Adet döneminde yaşanan bel, kasık, sırt ağrıları ve vücudun bazı bölgelerinde oluşan şişlikler hamileliğin ilk aylarında da görülebilir. Bu ağrılar ve şişkinlikler hamileliğin belirtileri arasında sayabiliriz.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?