Hamilelik çatlakları nasıl önlenir

Hamilelik çatlakları nasıl önlenir?

Hamilelik çatlakları nasıl önlenir konusu hanımların en çok dikkatini çeken konulardır. Dünyanın en güzel heyecanlardan bir tanesi anne olmaktır. Anne adaylarının bu güzel heyecanının yanın da tabi ki can sıkan bir durum vardır o da hamilelik çatlaklıkları. Bu sorun göz ardı edilecek bir olay değildir. Yapılan araştırmalara göre annelerin %66’sının çatlaklar sebebiyle psikolojik olarak kötü etkilendiği belirlenmiştir. Hamilelikte çatlaklıkları önlemek artık mümkün neler yapacağız hadi birlikte bakalım…

Cilt, hamilelik süresince kilo almaya bağlı olarak dokularda ki kollajen ve elastin liflere zarar verecek hızda gerilir. Dokuların incelmesiyle ve hassaslaşmasıyla çatlaklar oluşur. Özelikle hamileliğin 3. ayından itibaren kilo almalar ve bebeğin gelişmesi hızlandığı için çatlaklar kendini göstermeye başlar.

Çatlakları önlemek için neler yapacağız görelim:

  • Bol bol su içmek,
  • Kendinizi zorlamadan düzenli günlük yürüyüşler yapmak,
  • C ve E vitamini içeren besinler tüketmek,
  • Doğal yağlar kullanmak (katı kakao yağı, badem yağı, gül yağı vs.),
  • Doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri kullanmak,
  • Masaj fırçasıyla çatlak olabilecek bölgelere (kalça, bacak, karın, göğüs) masaj yapmak.

Çatlaklıklar meydana geldikten sonra tedavisi oldukça zordur. Önemli olan bu sorunla karşı kaşıya gelmeden önlem almanızdır. Yukarıdaki saydığımız maddeleri uyguladığınızda çatlak sorununu önlemiş ya da en aza indirmiş oluyorsunuz. Anneler dünyanın en kutsal canlılarıdır bu yüzden her şeyin en iyisini hak ediyorlar.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?