Hamilelikte bahar alerjisi artıyor mu

Hamilelikte bahar alerjisi artıyor mu?
Bahar ayının gelmesiyle bir çok insanın yaşamanı etkileyen alerjik durumlar ortaya çıkıyor. Bu dönemde en çok hamileler etkilenmektedir. Yapılan bir araştırmada hamilelikte bahar alerjisi artıyor mu? Sorusuna çok çarpıcı cevaplar bulunmuştur.

Bahar aylarında havada uçuşan polenler, hayvanların tüyleri, tozlar burunda tıkanıklığa, gözlerin sulanmasına, hapşuruk nöbetlerine, astıma, nezleye, halsizlik ve yorgunluğa sebep olduğu için bu duruma bahar alerjisi denir.

Bahar alerjisi olanların sayısı günümüzde gittikçe artmaktadır. 5 yaşından 40 yaşına kadar bahar alerjisi olanlar vardır. Hamilelikte bahar alerjisinin etkisi daha çok artmaktadır. Hamilelikte bahar alerjisinin artması gebelerin bünyesel olarak hassaslaşmasından kaynaklanmaktadır. Gebelikten önce alerjisi olan kadınların bazılarında doğumdan sonra bahar alerjisinin etkisinin azaldığını söylemektedir.

Bahar alerjisinin nedenleri nelerdir?

Alerjik durumlar; solunum, gıda ve ya cilde temas yoluyla ortaya çıkmaktadır. Alerjiye neden olan bazı etkenler:

Hamilelikte bahar alerjisinin belirtileri nelerdir?Hamilelikte bahar alerjisi bebeğe zarar verir mi?

Bahar alerjisi genelde ciddi bir sorun oluşturmaz ancak astım gibi solunum darlığı tedavi edilmediği takdirde bebeğe zarar vermektedir. Genellikle;

  • Yeni doğanlarda maalesef ölümlere,
  • Erken doğuma,
  • Düşüğe neden olmaktadır.

Hamilelikte bahar alerjisinin tedavisi var mı?

Hamilelik öncesinde bahar alerjisi olanların gebelik süreci başlamadan tedavi olması en doru olanıdır. Ancak elinizde olmayan durumlar var ise doktor kontrolünde alınan ilaçlarla septomların etkisi azaltılabilir. Hamilelikte bahar alerjisi iğnesi tavsiye edilmemektedir çünkü bu iğne vücutta değişik etkilere sebep olduğundan genelde doğumdan sonra yaptırılması tavsiye edilir. hamilelikte kasık ağrısı için buraya tıklayabilirsiniz.

Hamilelikte alerji testi yaptırılabilir mi?

Uzmanların genel görüşüne göre hamilelikte alerji testinin zararlı etkisi olmamasına rağmen bunu doğum sonrasına bırakılmasından yanadır. Bu tarz testlerin vücutta oluşturacağı minimum etkisi bile bebek için alınabilecek bir risk olmadığını vurgulamaktadırlar.

Anne adayları alerjiden korunmak için ne yapmalı?

Alerjiye karşı insan vücudu değişik tepkiler verebilir ve bu durum çoğu zaman can sıkıcı olmaktadır. Sürekli akan burun, hapşuruk nöbetleri, nefes darlığı, kaşıntı gibi. Bu can sıkıcı durumdan ilaç almadan en aza indirmek istiyorsanız bunları yapabilirisiniz.

  • Polenlerin en çok olduğu saatler sabah 5 ile 10 arasıdır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın.
  • Her gün yatmadan önce ılık duş alın. Saçlarınız toz ve polenleri tutacağı için yıkamanız sizi rahatlatır.
  • Yatarken kıyafetleriniz başka oda da değiştirmeye çalışın çünkü uçuşan tozlar yatağınıza bulaşır ve sizi sabaha kadar rahatsız eder.
  • Alerjiye sebep olan yiyeceklerden mutlaka uzak durmalısınız.
  • Odanızı sabah değil öğlen havalandırın.
  • Çamaşırlarınızı dışarda kurutmayın.
  • Odanızı yeteri kadar havalandırdıktan sonra mutlaka nemlendirin. Bunun için buhar makinesi kullanabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?