Hamilelikte cilt bakımı

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte cilt bakımı ‘na geçmeden önce bilmemiz gereken püf noktaları vardır. Hamilelik dönemi en hassas ve daha fazla özen gösterilmesi gereken bir dönemdir. Hamileliğiniz boyunca saçınızdan ayak tırnağınıza kadar dikkat etmeniz gereken bir kaç özel noktalar vardır.

BANYO

9 aylık sürecinizde her gün yapılması gerekenlerin başında banyo yapmak vardır. Hamilelikte ter bezleri daha fazla çalıştığı için vücudunuzu mutlaka temizlemelisiniz. Suyun sıcaklı her zaman alışık olduğunuz derecede olmalıdır. Aşırı sıcak su kanamalara sebep olduğu için buna dikkat etmelisiniz. Mutlak banyodan çıkarken ayaklarınızı soğuk suyla yıkayın bu kan dolaşımını artıracak ve sizi dinç
hissettirecektir.

GÖBEK BAKIMI

Hamileliğin 6. Ayından itibaren göbeğin büyümesi bazı kadınlarda çatlaklıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Çatlaklığı önlemek için hamileliğin 4. Ayından itibaren badem yağı, katı kakao yağı, zeytinyağı, gül yağı gibi doğal yağlar kullanılabilir.

GÖĞÜS BAKIMI

Göğüsler, hamileliğin ilerlemesiyle şişmeye başlar ve bazı kadınlarda çatlaklıklar görülebilir bunu önlemek için; göğüslerinizi banyodan çıkarken soğuk suyla yıkamalısınız arkasından yukarıda göbek bakımı için saydığımız doğal yağlardan tercih ettiğinizi sürmelisiniz.

EL VE AYAK TIRNAK BAKIMI

Hamilelikte cilt bakımı’nda el ve ayaklara da dikkat etmek gerekiyor. El ve ayak tırnakları hamilelikte rengi matlaşır, zayıflar ve çabuk kırılır. Tırnaklar için uygulanabilecek pek doğal yöntemler bulunmamaktadır. Tırnak sertleştirici parlatıcılar var ama hamilelik döneminde ne kadar kimyasallardan uzak dursak o kadar iyidir. Bu dönemde yapılacak en iyi yöntem tırnakları her daim temiz tutmak ve düzenli kesmektir.

YÜZ-CİLT BAKIMI

Hamilelikte cildinizin her zamankinden daha fazla neme ihtiyaç duyar. Yüzünüzü mutlaka yeterli miktarda nemlendirmelisiniz. Eğer makyaj yapıyorsanız gece yatarken makyajınızı temizlemeli ve nemlendirmeyi unutmamalısınız.

AĞIZ BAKIMI

En önemli kısım ağız bakımıdır çünkü ağız yolu direkt bebeğe etki eden bir yoldur. Hamilelik süresince diş bakımınıza çok dikkat etmelisiniz. Diş sorununuz olmasa bile düzenli olarak diş doktorunuza muayene olmalısınız. Mutlaka kalsiyumlu yiyecekleri tüketmeniz gerekiyor çünkü bebek anne karnında yeterli kalsiyumu alamazsa annenin dişlerinden ve kemiklerinden bu ihtiyacını gideriyor.

Hamilelikte cilt bakımı ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?