HAMİLELİKTE GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİHamilelikte genital bölge temizliği

 Hamilelikte genital bölge temizliği hem anne adayı için hem de bebek için oldukça ehemmiyetlidir.  Genital bölge yapı itibariyle nemli bir bölge olduğu için ve sürekli kapalı olduğundan bakteri üretiminin fazla olduğu yerdir. Bu bölgenin düzenli temizlenmemesi durumunda bakterilerin hem anneye hem de bebeğe rahatsızlık verebilir.

Normal dönemlerde yapılan yöntemler hamilelikte uygun mudur? Öncelikle doktor kontrollerine gittiğinizde doktorunuza bu durumu danışmalısınız. Sizin için en uygun yöntemleri derlemeye çalıştık. Hamilelikte cilt bakımı için buraya tıklayabilirsiniz.

Ağda:

Genital bölge temizliğinde ağda genelde tercih edilen bir yöntemdir. Hamileliğin ilk aylarında ağda yapımında her hangi bir problem olmamaktadır. Ancak hamileliğin 6. Ayından itibaren ağda, kasılmalara yol açtığından erken doğum riski oluşturmaktadır. Genital bölgenin sinir uçları hamilelikte daha da hassaslaşmasıyla ağdanın verdiği acı erken doğum sebep olabilir. Doktorunuz uygun gördüğü taktirde ağda kullanmaya devam edebilirisiniz.Lazer epilasyon:

Lazer epilasyon hamilelik döneminde pek tavsiye edilmemektedir. Lazer epilasyonun hamilelik öncesi yapılması daha sağlıklı olacaktır. Belli miktar verilen ışın hamilelikte bebeğe zarar verebilir.

Tüy dökücü krem:

Normal şartlarda dahi tüy dökücü krem genital bölge için oldukça sağlıksız bir yöntemdir. İçerisinde var olan ağır kimyasallar hassas bölgeye zarar vermesi kaçınılmazdır. Hamilelik döneminde kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Tüm uzmanlar tüy dökücü kremleri hamilelikte geital bölge temizliğinde kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

Jilet:

Genital bölge temizliğinde jilet en yaygın kullanılan yöntemdir. Kolaylığı ve az maliyetli olması tercih edilmesinin en büyük sebebidir.  Jilet ile genital bölge temizliğinde çok dikkat edilmesi gerekir çünkü kesikler oluştuğu zaman enfeksiyon kapabilirsiniz. Hamilelik döneminde en çok tercih edilen yöntemdir. Tek kullanımlık jilet kullanılması sağlık açısından önemlidir.

Hamileliğin 25. Haftasından sonra karın bölgesinin şişmesiyle genital bölge temizliği zor olmaya başlıyor. Bununla başa çıkmak isteyen kadınlar bazen güzellik salonlarına gidebiliyorlar. Öncelikle güvenmediğiniz hiçbir güzellik salonunda genital bölge temizliği yaptırmamalısınız. Kullanılan ürünler enfeksiyon üretmeye oldukça müsaittir. Güvendiğiniz, temizliğinden emin olduğunuz yerlere gitmeniz daha uygun olacaktır.

Hamilelikte genital bölge temizliği için doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

2 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

2 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

2 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

2 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

2 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce