Hamilelikte kabızlık sorunun çözümleriHamilelikte kabızlık sorunun çözümleri

9 aylık hamilelik sürecinde değişen sadece bedeninin değil metabolizmanın da olduğunu göreceksin. Gebelikte kabızlık sorunu sadece senin değil bir çok kadının derdini olduğunu bilmelisin. Hamilelikte kabızlık sorunun çözümleri yazımız, tüm ayrıntılarıyla senin için adeta bir yol rehberi olacak.

Gebelikte kabızlık nedenleri nelerdir?

Hamilelikte yaşanan bazı zorlukların yanında kabızlıkta sizi oldukça zor bir duruma sokar. Kabızlığın nedenleri , hamilelikte yaşanan bazı değişiklerden dolayı meydana gelmektedir. Bu değişiklikler;

 • Düzenli olmayan beslenme alışkanlıkları, hamileliğin dışında da sizin için sorun olacaktır.
 • Hamilelikte değişen hormon seviyeleri kabızlığa neden olur.
 • Hamilelikte alınan kilolardan dolayı hareketlerinizin yavaşlamasıyla barsak hareketlerinizde yavaşlamaya başlar. ideal kilonuzu merak ediyorsanız buraya tıklayın.
 • Kabızlığa yatkın bir metabolizmaya sahipseniz, hamilelikte de kabızlık yaşamanız yüksek ihtimaldir.
 • Hamilelikte kullanılan ilaçlar kabızlığa neden olmaktadır.Hamilelikte kabızlığa iyi gelen yöntemler:

Her hamile kadının gebelikte kabız sorunuyla karşılaşacak ya da bu sorundan kurtulamayacak anlamına gelmez. Gebelikte kabız olmamak için uygulayacağınız basit bir kaç yöntemi sizin için derledik.

 • Her şeyin başı su. Bütün sağlık sorunlarımızın temel nedeni yeterince su içmediğimizdendir. Günlük en 10 bardak su kabızlığa iyi gelecektir.
 • Hamilelikte yeme sıklığınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Az az sık yemeniz gebelikte kabızlığı gidermenin yolları arasındadır. Hamileler nasıl beslenmelidir merak edenler için burada.
 • Lifli gıdalar tüketmeniz sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Beyaz ekmek yerine, tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, ekşi mayalı ekmeği tercih edin.
 • Diyelim ki kabız oldunuz, gebelikte kabızlığa doğal çözüm yolu arıyorsunuz. Bunun en doğal yolu kuru kayısı ve kırmızı eriktir. Bu meyveleri komposto da yapıp tüketebilirsiniz.
 • Kuru yemiş ve pişmeyen sebze tüketimini artırmanız kabızlığı önler ve bebeğinizin gelişimine de olumlu yönden etkisi olur.
 • Gebelikte kabızlığı önlemek için bol bol yürüyüş yapın. Havaların güzel olmasını beklemeyin, günlük rutin haline getirerek hareketlerinizi artırın. Hareket etmeyi sadece hamilelik sürecine sıkıştırmayın. Doğumdan sonraya ve tüm hayatınıza yayın. Daha sağlıklı ve mutlu olduğunuzu göreceksiniz.
 • Bol bol probiyotik gıdalar tüketin. kefir veya doğal ev yoğurdu sindirim sisteminizi dengeleyecektir. doğal ev yoğurdu yapımı için buraya tıklayın.
 • Hamilelikte kabızlığı gidermek için bitki çaylarını denemeden önce mutlaka doktorunuza sormalısınız. Bazı bitki çayları hamileliğin ilk aylarında düşüğe neden olduğu için gebelikte kabızlık tedavisi için bitki çaylarına dikkat etmeniz gerekiyor. Düşüğe neden olan gıdaları merak ediyorsanız buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Hamilelik sürecini yaşayabildiğiniz kadar doya doya en güzel şekilde yaşamaya bakın. Hiçbir sıkıntı sonsuza kadar sürmeyeceği gibi gebelikte kabızlık ne kadar sürer diye düşünüyorsanız hemen kendinize şu cevabı verin. ‘sonsuza kadar değil ya’.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?