Hamilelikte kaliteli uykunun ipuçları

Hamilelikte kaliteli uykunun ipuçlarıBütün insanlar için gerekli olan uyku hamileler için daha fazlası demektir. Gebelik esnasında salgılanan hormanlar, alınan kilolar, değişen dengeler yüzünden hamilelerin diğer insanlara göre daha çok uykuya ihtiyaç duyar hale gelirler. Ancak her uyku hamileler için yeterli olmayabiliyor. Bunun nedeni kaliteli bir uyku sürecinin yaşanmamasından kaynaklanıyor. Hamilelikte kaliteli uykunun ipuçları hamilelerin uyku sağlığına faydalı bir etkisi olacaktır.

düzenli ve sağlıklı bir uyku için ne yapmak gerekir?

  • Uzmanlar yetişkin bir bireyin günde en az 8 saat uyumasının yeterli olacağını belirtmektedir. Ancak hamilelikte uyku süresi değişebilir. Hamileliğin ilk aylarında hamilelik hormonları sebebiyle aşırı uykuya ihtiyacınız olacak. Bu sürede kendinize 8 saat sınırı koymadan ne kadar ihtiyacınız oluyorsa o kadar uyumanız tavsiye edilmektedir.
  • Hamilelik öncesinde belirli bir uyku rutininiz varsa bunu bozmadan her gece aynı saatte yatağa gitmeniz sağlıklı bir uykunun başlangıcı sayılmaktadır. Eğer bir düzeniniz yoksa uykunuz geldiğinde yatağa gitmeniz daha doğru olacaktır.
  • Gün içerisinde hafif egzersizler yaparak vücudunuzu rahatlatmaya çalışın. Ağır egzersizlerden kaçının ve yatmadan 2-3 saat önce egzersiz yapmayı bırakın.


 • Hamilelikte yeterli su içmek çok önemlidir. Gece tuvalete kalkmak ve sonrasında uykuya dalmakta zorlanıyorsanız yatmadan 2 saat önce sıvı alımını azaltın.
 • Kahve, çay yani kafein ve tein gebelikte doktorların tavsiye etmediği içeceklerdir. Bu sebeple bu tarz içecekleri eğer her şeye rağmen içiyorsanız gece içmemeye gayret edin.
 • Hamilelikte bitki çaylarının bazı zararları tespit edildiğinden doktorunuza danışarak bitki çayı içebilirsiniz. Düşüğe neden olan yiyecek ve içecekler için buraya tıklayın.
 • yatmadan önce yemek yememelisiniz. dolu bir mide rahat uykunun düşmanıdır. Eğer çok acıktıysanız mutlaka hafif yiyecekler tercih edin. yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Hamileler nasıl beslenmelidir bu yazıya ihtiyacınız olabilir.
 • Yatmadan önce ılık bir duş almak tüm bedeninizi rahatlatacağından uykuya geçişinizi kolaylaştıracak ve kaliteli bir uyku sağlayacaktır.
 • Gebelikte kaliteli uykuyu sağlamak için uyku yastığı kullanabilirsiniz. Bacaklarınızın arasına alacağınız yastık, belinize destek vereceğinden deliksiz bir uykuya yardım edecektir.
 • Yatarken bacaklarınızı kıvırarak sağ ve ya sol tarafa yatmanız hem bebeğiniz için hem de kendiniz için rahat bir uyku sağlayacaktır.

Uyuduğunuz odanın sıcaklığını sizi rahatsız edecek kadar sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat edin. Ilık bir ortam kaliteli bir uykunun olmazsa olmazıdır.

Yukarıda hamilelikte kaliteli bir uykunun ipuçlarını vermeye çalıştık. Aslında uyku düzeni olmayan, uykusuzluk çeken ya da verimli uyku süreci geçiremeyen her birey için bu tavsiyeler mutlaka faydalı olacaktır.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?