Hamilelikte Kasık Ağrısı
Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte kasık ağrısı oldukça yaygındır. Sempizis pubis diastasis (SPD) olarak bilinen bir durum genellikle bu acıya neden olur. Özellikle hamilelik döneminde, üreme hormonu,  leğen kemiğin gevşemesine neden olur. Genel olarak, bu anne ve bebek için doğumu kolaylaştırdığından iyi bir şeydir. Bununla birlikte, bazen gevşeme gereğinden fazla olduğunda ve hamileliğin sonunda veya erken doğum sonrası dönemde anne için oldukça acı verici olabilmektedir.

 

Belirtiler

Çok fazla gevşeklik olduğunda ağrı olabilir. SPD’nin en sık görülen semptomu, kasık ağrısıdır. Ağrının çoğu tipik olarak kasık kemiği bölgesinde, canavar kaslarınızın üstünde (kasık tüylerinin altında) ön taraftadır. Bazı kadınlar için bazı hareketler ağrılı olabilir. Özellikle yataktan kalkmak, küvete ya da arabaya binmek, pantolon giymek, uzun süreler için oturmak ya da tekrarlayan görevler yapmak SPD’yi yaşıyor olabilir.

 

Ayrıca, kasık kemiğinizin bölgesinde bir miktar şişlik olabilir ve yürüyebilmeniz ya da bacaklarınızın birbiriyle tam olarak birleşmediğini fark ettiğinizde bir miktar batmalar yaşayabilirsiniz. Yürürken veya bacaklarınızı hareket ettirirken bir tıklama sesi hissedebileceğinizi veya duyabileceğinizi fark edebilirsiniz. Doktorunuz veya ebeniz semptomlarınızı en iyi şekilde anlamanıza yardımcı olabilir.

 

İlginç olarak, sıklıkla hamile kadınlarla ilişkili olan göbek, sıklıkla pelvik (leğen kemiği )bağların gevşetilmesi ve gevşetilmesinin bir sonucudur.Risk faktörleri

Eğer ilk bebeğiniz değilse, çok büyük bir bebeğiniz varsa veya daha önce gebeliğinizde SPD geçirdiyseniz, kasık kemiği ağrısını deneyimlemeniz daha olasıdır.

 

İyi haber şu ki, doğumdan kısa bir süre sonra, rahatlama durduğu için daha iyi hissetmeniz gerekiyor. Birkaç hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, uygulayıcınızdan ek bir tarama yapılmasını isteyebilirsiniz. Kasık kemiği bölgesinde kas gücü oluşturmaya yardımcı olmak için fizik tedavi gibi ek tedaviler eklemeniz gerekebilir.

 

SPD için yapılması gerekenler

  • Doktorunuza veya ebe’ye fizik tedavi hakkında danışınız.
  • Acıya neden olan durumlardan kaçının. Örneğin, pantolon giymek için oturun ya da küvetin yan tarafında oturun ve her iki bacağı da birlikte sallayın.
  • Uzun süreler boyunca ayakta durmaktan kaçınmak en iyisidir. Eğer ayağa kalkmanız gerekiyorsa, hassas ayakkabılar giyin ve etrafta dolaşmaya çalışın. Ayağa kalkarken kalkmak için küçük bir tabure veya kutu kullanabilirsiniz.
  • Isı, bir ağrı kesici kaynağı olabilir. Pelvisinize nemli, ısı sağlamanıza yardımcı olacak içi pirinç dolu bir torba veya sıcak su şişesi kullanın. Bu tamamen güvenlidir ve ilaç içermez. Aynı zamanda günde birden çok kez yapılabilir.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?