Hamilelikte Meme Ağrısı
Hamilelik sırasında Meme Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Hamilelikte Meme Ağrısı : Bir anne olmanın tatlı anlarından, zevk almadan ve çocuğunuzun ilk nefesinin tadını çıkarmadan önce, anne olmanızı gerektirebilecek bazı tatlı ağrılarınız olabilir. Bunu bilmeniz, sadece sizin başınıza gelen bir durum değil, anne karnında bebeğini besleyen her annenin, benzer çok ve ya az bu durumlarla karşı karşıya olduğunu bilinmektir!

Hamilelikte meme ağrısı olur? Hamilelikte meme ağrısı aslında hamileliğin mümkün olan en erken göstergelerinden biridir ve anormal değildir. Genellikle bazı kadınlar için adet döngüsü sırasında ortaya çıkar, ancak hamilelik sırasında ilk üç ayda belirgin bir şekilde görülür. Bu aşamada memeleriniz şişmiş, şişkin veya hassas hisseder. Genellikle hamileliğin beşinci ila altıncı haftasından başlar, ancak bebek bekleyen kadınların çoğu, hamileliğin ikinci yarısında meme ağrısının azaldığını veya neredeyse kaybolduğunu söylemektedir.

Tabii ki, vücut tipi kadınlarda değişir! Bazıları, bebeklerini taşıdıkları sürece sürekli meme ağrısı yaşadığı görülürken, bazıları ise herhangi bir acı çekmezler. Bu yazıda, anne adaylarının hamilelik sırasında memede ağrı yaşadıkları en yaygın nedenlerden bazılarını sunuyoruz.

Gebelikte Meme Ağrısının Ortak Nedenleri

 • Fibrokistik olan Meme Değişiklikleri: Hamilelik sırasında memede en sık görülen ağrı nedeni olarak görülmektedir. Fibrokistik meme değişikliklerinde memenin lifli dokusunda minik kistler oluşur, sıvı ve şişlik ile dolup ağrıya neden olur.
 • Hormon Düzeylerinde Dengesizlik: Hamilelik sırasında vücudun bir bebeğin gelişiminin birçok aşamasına geçmesi çok doğaldır. Bu, farklı hormonal seviyelerde hızlı bir değişime, özellikle de göğüs ağrısına yol açan östrojen seviyelerindeki bir dengesizliğe yol açar. • Sızdıran Göğüsler: Pek çok anne adayının en sık karşılaştığı şikâyetlerden biri, memelerinin sızdırması ve bu durumun çoğunlukla hamileliğin ikinci veya üçüncü dönemde görülmesidir. Memelerin sızdırması genellikle bu dönemde oluşur çünkü göğüsleriniz aslında kolostrum üretmeye başlar. Bu, yeni doğan bebeğinizi ilk birkaç gün içinde besleyen kalın bir sıvıdır, göğüsler aslında süt üretmeye başlamadan önce.

Bu sıvı, bir masajdan veya cinsel olarak uyandığında ötürü memeden salgılanır. Özellikle de daha sonraki gebelik dönemlerinde meme ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Bir meme pedinin kullanılması bu sorun için çok iyi bir çözümdür.

 • Göğüsteki Değişiklikler: Memelerinizin en önemli işlevi doğumdan sonra bebeğinizi beslemektir. Bu nedenle, memeleriniz hamilelik döneminde yavaş yavaş vücudunuz tarafından hazırlanır. Hamilelik sırasında süt üreten hücreler ve süt kanalları oluşur. Bu sonunda memelerinizin büyüklüğünde bir artışa neden olur. Hamilelik aşamaları ilerlerken, daha fazla yağ tabakasının göğüslerinizin altında birikmeye başladığını bilmek korkutucu olabilir. Bu nedenle, göğüslerinizin hem boyutunda hem de şeklindeki çok belirgin bir değişiklik göreceksiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, göğüsleriniz annelik sürecinin ilk üç ayında bir fincan büyüklüğüne kadar bu büyüme sürecine devam ediyor. Bu kombine faktörler, sonuçta memede bir ağrıya neden olur.

Meme Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Hamilelikte meme ağrısı ‘nın çeşitli nedenlerini gördük, şimdi bu acının nasıl ele alınabileceğini kontrol edelim!

İşte size yardımcı olacak bazı basit yollar:

 • Hamileliğiniz sırasında, iç çamaşırlarınızı, özellikle de sütyenlerinizi doğru bir şekilde desteklediklerinden emin olmak için dikkatlice seçin. Göğüs büyüklüğünüzü sürekli kontrol edin böylece önemli değişiklikler fark ettiğinizde, buna göre her ihtiyaç duyduğunuzda yeni bir sütyen elde edersiniz. Bir sütyen giymekten kaçınırsanız, nihayetinde göğüs şeklinizi de etkileyen en kötü ağrıyla karşılaşmaya hazır olun!
 • Göğüsleriniz çok ağır veya hacimli ise, spor veya yastıklı sütyen giymeyi deneyin. Hamilelik sırasında ağır memeli kadınlar için genellikle en uygun ve rahat olanıdır.
 • İster inanın ister inanmayın, tuz alımını azaltmak, memelerinizdeki acıyı azaltmaya yardımcı olur.
  Bunun nedeni tuzların su tutmasıdır, bu nedenle göğüsleriniz daha ağırlaşır ve akut ağrıya neden olur.
 • Su başka bir yatıştırıcı seçeneği. Tüm gebelik süreniz boyunca bol su için. Bu sadece atık sıvıların fazlalığını ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha hafif ve daha taze hissetmenizi sağlar.
 • Kadınlar genellikle hamilelik sırasında ve sonrasında çok fazla yatak istirahatine girme eğilimindedirler ama büyük yanlıştır! Kendinizi fiziksel olarak küçük yollarla aktif olarak tutmak çok önemlidir. Günde yarım saat kadar yürümek, hafif ev işleri yapmak bu size iyi bir kan dolaşımını sağlayarak sizi daha aktif hale getirecek ve kendinizi daha hafif hissettirecektir.
 • Bazen ağrı, yukarıdaki önlemlerin hiçbirinin rahatlama sağlayamayacağı kadar yoğun olabilir; Bu durumda, diğer iyileştirici önlemler için jinekoloğunuza danışın. Komplikasyonları önlemek için kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmak çok önemlidir.
 • Buz pedleri veya ısınma pedleri bazı kadınlara rahatlık sağlar. Sürekli kullanmadan önce, size en uygun olanı görmek için test edin!
 • Meditasyon ve yoga gibi egzersizlerin zihni ve bedeni sakin ve rahat tuttuğu söylenir. Bu, hamilelikte meme ağrısı ‘nı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte meme ağrısı utanç verici, rahatsız edici ve ağrılı olmasına rağmen, kesinlikle normal ve endişelenecek bir şey olmadığını fark etmelisiniz. Bu hamilelik belirtisi ile ilişkili herhangi bir komplikasyon olmadığından emin olmak için jinekoloğunuza danışmak iyi bir uygulamadır. İyi şanslar!


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?