Hamilelikte mide yanması nasıl geçer

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer?Hamilelik, anne adayının hem fiziksel hem duygusal bir çok değişiklikten geçtiği bir süreçtir. Bu dönemde yaşamış olduğu tüm değişimler bazen kadınları olumsuz etkilemektedir.  Hamilelikte mide yanması nasıl geçer? gibi buna benzer hamilelik sürecinde yaşanan şikayetlerin çözümlerini, doğru yönlendirmelerini sitemizden doğru ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte anne adayı mide yanması, mide ekşimesi, mide bulantısı, mide ağrısı gibi çeşitli şikayetler yaşamaktadır. Bu tarz sorunların genel nedenleri belli olsa da bazı kadınlarda değişkenlik gösterebilir. Mide yanmasının ve mide ekşimesinin en genel nedenlerini yazının devamında bulabilirsiniz.

Mide yanmasının ve mide ekşimesinin nedenleri nelerdir?

Halk dilinde mide yanması olarak bilinse de terminoloji adı reflüdür. Reflü , mide asidinin yemek borusuna ilerlemesiyle oluşan hasarın, göğüs kısmında yanma hissinin vermesi adıdır. Sadece hamilelik şikayeti olarak değil, genel bir şikayettir mide yanması. Mide yanmasının hamilelikte belli başlı sebepleri şunlardır:

  • Hamileliğin ilk trimesterinde mide bulantısı ve mide yanması kadınların en çok dile getirdiği şikayetleridir. Hamilelikte sabah bulantısı için neler yapılır? buraya tıklayıp öğrenin. Bunun sebebi vücudun hamilelik hormonları salgılanmasıyla mide sindirim sistemini yavaşlatmaktadır. Yiyeceklerin sindirim süreci yavaşlaması, mide yanmasına ve mide ekşimesine sebep olmaktadır.
  • Hamilelikte bir çok şeyin değişime uğradını söylemiştik. Bu değişime maruz kalanlardan bir tanesi de kaslardır. Hamilelik döneminde iyice gevşeyen ve işleyiş standardını düşüren, valf adındaki mide kapakçık kasıdır. Mide kapakçığının gevşemesi, midedeki asitlerin yemek borusuna geçmesine engel olamamaktadır. Bunun sonucunda mide yanması ve mide ekşimesi yaşanır. Valf kasının gevşemesinde ki en büyük etken hamilelikte salgılanan ve artış gösteren progesteron hormonudur.
  • Hamileliğin ilerlemesiyle birlikte karın bölgesinin büyümesi, mideye yapılan baskıyı artırır ve mide asitlerinin yemek borusuna ilerlemesine neden olur. Ancak doğuma yakın haftalarda mide yanması ve mide ekşimesi şikayeti azalır çünkü bebeğin doğum pozisyonuna geçmesi mideye olan baskıyı azaltır.

Mide yanması nasıl geçer?


  • Hamilelik süreci başlamasıyla ve emzirme dönemi de dahil olmak üzere günde en az 2,5 -3 litre su içilmesi gerekmektedir. Sıvı tüketimi mide yanması ve mide ekşimesi sorunlarını en aza indirir.
  • Hamilelikte hem anne hem bebek için oldukça önemli bir konu, doğal ve sağlıklı beslenmedir. İşlenmiş ve paket gıdaları, asitli içecekleri hamileler hayatından çıkarmalıdır. Hamileler nasıl beslenmeli? yazımızı buraya tıklayarak görebilirsiniz. Özellikle mide yanması ve mide ekşimesi sorunları olanlar, kızartma, baharatlı yemekler, şerbetli tatlı gibi mideyi yoracak gıdalardan uzak durması gerekir.
  • Gece yatmadan 2 saat önce her hangi bir şey yemeyi bırakmalısınız. Sabah kalktığınızda daha rahat olduğunuzu göreceksiniz.
  • Öğünlerinizi artırın. Az ve sık yemek mide yanması ve ekşimesi sorunlarına iyi gelecek bir yöntemdir.
  • Yatarken yastığınızı biraz daha dik bir pozisyona getirerek uyursanız mide asidinin yemek borusuna ilerlemesini engelleyebilirsiniz. Hamilelikte kaliteli uyku için neler yapılmalı. Tüm merak ettiklerinizi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Mide yanması ve mide ekşimesi için tüm yapılması gerekenleri yapmanıza rağmen halen şikayetleriniz devam ediyorsa doktora gidip muayene olmalısınız. Hassas annelerimiz için söylemek gerekirse mide yanması ve mide ekşimesi bebeğe zarar vermez. Hamilelikte stres bebeğe zarar verir mi? sadece tıklayın. Hamilelikte hayatınızı kolaylaştıracak diğer konular için sitemizdeki yazıları okumaya devam edin.


 

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?