hamilelikte sabah bulantısı
Hamilelikte Sabah Bulantısı

Sabah bulantısı ve tedavisi

Hamilelikte sabah bulantısı rahatsız edici olabilir, ancak yönetilebilir ve genellikle sağlıklı bir hamilelik işaretidir. Bulantı hissi sadece sabahları gerçekleşmez. Çoğu hamile kadın gün geçtikçe rahatlarken, ancak bazı kadınlar için gün boyu devam edebilirler.

Hamilelik sırasında bulantı normalde östrojen seviyelerinde bir artış, düşük kan şekeri sayımı ve bazı kokulara karşı daha fazla duyarlılık ile ilişkilidir.

Tam nedeni bilinmemektedir, ancak faktörler şunları içerebilir:

Özellikle östrojen, progesteron , insan koryonik gonadotropin (HCG) ve kolesistokinin hormonlarında artış , sindirim aktivitesinde değişikliklere neden olur.

Plasenta’nın enerji ihtiyacından kaynaklanan kan şekerinin düşmesi,

Erken gebelikte bulantıya neyin katkıda bulunduğuna dair başka bir teori, koku duyusuyla ilgilidir. Bir kadının koku alma hissi gebeliğe daha duyarlıdır ve bu da bulantı hissini artırabilir.

Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkması muhtemeldir ve sıklıkla bir kez 6 aylık döneme girer.

Araştırmalar gebelik sırasında bulantı ve kusmanın iyi bir işaret olduğunu ve daha düşük bir gebelik kaybı riski ile ilişkili olduğunu düşünmektedir.

 

Aşırı kusma

Hamilelik sırasında aşırı kusma hiperemezis gravidarum olarak bilinir. Dehidratasyon, yetersiz beslenme ve kilo kaybına yol açabilir.Hamilelik sırasında her 300 kadında 1’i etkilenir, genellikle sadece hamileliğin ilk 20 haftasında görülür.

 

Aşağıdakiler sizde görülüyorsa doktorunuza görünmelisiniz;

 

  • 2 kilodan fazla kaybederseniz,
  • Kırmızı veya siyah olabilir kan kusarsanız,
  • Bir gün içinde dört kattan fazla kusuyorsanız,
  • Bir günden fazla sıvıları tutamıyorsanız,
  • Doktor, diyet değişiklikleri, bol bol dinlenme ve ilaç kullanılmasını önerebilir. Şiddetli vakalarda, hastanın hastane ortamında sıvı ve besin alması gerekebilir.TEDAVİSİ

Çoğu kadın aşırı kusma yaşamaz, ama çoğu bulantı nedeniyle biraz rahatsızlık duyacaktır. Hamilelikte sabah bulantısı semptomlarını en aza indirmek için bazı ipuçları şunlardır:

 

1) Bol bol dinlenin

İyi bir gece uykusu almak önemlidir. Gün boyunca uyuklama da yardımcı olabilir, ancak bir yemekten sonra düz bir şekilde değil, bu durum mide bulantısını artırabilir. Gece vardiyasında çalışanlar için, uyku maskesinin takılmasına veya olabildiğince fazla ışığın engellenmesi için karartma perdelerinin kullanılmasına yardımcı olabilir.

Zaman geçtikçe ve vücut şekli değiştikçe, bir annelik vücut yastığı sırt ve karın bölgesine yardımcı olabilir. Yatağa erken git ve erken kalk, böylece yataktan kalkmak için zaman alabilirsin.

Doktor reçete etmedikçe uyku hapları kullanmayın.

 

2) Özenle yiyin

Yağlı ve baharatlı yiyecekler ve kafein, mide asidinin salınımını tetikleme oranını artırır, özellikle hamilelik ilerledikçe ve fetus sindirim sistemine karşı iter. Hafif gıdalar daha az ağır olabilir.

Küçük porsiyonlar halinde yemek kusma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak midede bir şeyler tutabilir. Aç karnına sahip olmak bulantı hissini daha da kötüleştirebilir. Mide asit üretir, ancak mide astarı dışında, üzerinde çalışacak hiçbir şeyleri yoktur. Bu, bulantı hissi ekler.

Sabahtan kalkmadan önce tuzlu krakerler veya protein atıştırmalıklarının tüketilmesi bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Kahvaltıda, soğuk elma sosu, armut, muz veya herhangi bir narenciye meyvesi sizi iyi hissetmenizi sağlar. Meyvede ki potasyum sabah bulantılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Geceleri, yatmadan önce yüksek proteinli bir aperatif yemek, gece boyunca kan şekeri seviyelerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Yemek yerken ortaya çıkan kokuları azaltmak için yiyecekleri soğuk tüketin.

 

3) Fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi aktif tutun

Fiziksel olarak aktif olmak, hamilelik sırasında mide bulantısı geçiren kadınlarda semptomları iyileştirdiği bulunmuştur. Bir şeylerle,  zihninizi bulantı hissinden uzaklaştırabilir. Bir kitap okumak, bulmaca çözmek, televizyon izlemek, oyun oynamak ya da evinizin etrafında kısa yürüyüşler yapmak sizi meşgul etmenize yardımcı olacaktır.

 

4) İyi sıvı alımını sağlayın

Özellikle hamilelik sırasında, iyi bir sağlık için zinde kalmak önemlidir. Hamilelikte sabah bulantısı ‘nı yaşarken günde sekiz bardak su tüketmek zor olabilir, ancak susuzluk bulantı hissini şiddetlendirebilir.

Elma sirkesi ve balın suya eklenmesi onu daha lezzetli hale getirebilir. Su veya meyve suyundan emilen buz küpleri de etkili bir yöntemdir.

 

5) Zencefil ve nane çayı

Zencefil uzun süre sindirime yardımcı olmak ve karın rahatsızlığını azaltmak için kullanılmıştır. Çalışmalar, bulantı semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabileceğini göstermektedir. Diğer seçenekler ise soğuk zencefilli gazozu yudumlamak ya da su veya çay için bir miktar ham zencefil eklemek. Zencefilli kurabiye gibi atıştırmalıklar da yardımcı olabilir.

Nane çayı da midenin yerleşmesine yardımcı olabilir.

 

6) Bol ve rahat giysiler giyin

Dar veya sıkı giysiler bulantı belirtilerini kötüleştirebilir. Hamilelikte sabah bulantısı geçiren kadınlar, bol kıyafetler giydiklerinde daha az mide bulantısı semptomlarına sahiptir.

 

7) Vitaminler ve takviyeleri

Takviyeler sadece doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Eğer alıyorsanız vitaminler, bu yatmadan önce ve aperatif ile onları almak için en iyi olabilir. B6 vitamini mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında reçete edilen demir takviyeleri bazen mide bulantısına neden olabilir. Bir doktor daha yavaş salınan bir formu veya daha düşük bir dozu önerebilir. Emilimi artırmak için demir takviyesini portakal suyuyla veya C Vitamini ile başka bir içecekle birlikte alın.

 

8) Bilgisayar monitörü titreşimden kaçının

Bir bilgisayar monitörü hızla ve neredeyse fark edilmeden titretiyor. Bu titreşimler hamilelikte sabah bulantısı ‘na sebep oluyor.

Bir bilgisayar monitörünü kullanmaktan kaçınmak mümkün değilse, yazı tiplerini kalın ve büyük hale getirerek ve arka planı yumuşak ten rengi veya pembe bir renge dönüştürerek ekranın ayarlanmasına yardımcı olabilir. Bu göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

9) Tetikleyicileri önleyin

Sabah bulantısı kokuya karşı artan duyarlılığa bağlıdır. Bazı güçlü kokular semptomları kötüleştirebilir, ancak limon ekstresi ve biberiye gibi kokular yardımcı olabilir. Bir birey hangi tetikleyicilerin bulantı öyküsünü getirdiğini öğrenecek ve bunları olabildiğince uzaklaştırabileceklerdir.

 

10) Reflü için yardım alın

Bazen, bulantı ve kusma asit reflü nedeniyle olabilir. Doktorunuz, mide asidi seviyelerini ve sonraki sabah kusmasını azaltmak için yatmadan önce almak için antasit ilaç önerebilir.

Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka bir doktora başvurun.

 Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?