Hamilelikte stres bebeğe zarar verirmi

Hamilelikte stres bebeğe zarar verirmiHamilelik 9 ay 10 gün süren uzun bir süreç olmasıyla birlikte hamilelerin yaşadıkları duygusal ve fiziksel değişimler anne adaylarını strese sokabilir. Hamilelikte stres bebeğe zarar verirmi sorusu çoğu uzman tarafından, evet  stres bebeğe zarar verir diye cevaplanmıştır.

Hamilelik, kadınları duygudan duyguya sokan bir zaman dilimidir. Hamilelik sürecini kimi kadın rahat, mutlu, heyecanlı geçirirken kimi kadında korku, kaygı ve yoğun stres altında geçirir. Stresli geçen günlerin uzamasıyla hamileler bir çok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Yoğun stresin sonucunda ilk belirti olarak hamile kadının depresyona girmesidir. Depresyon hem anne adayına hem de bebeğe zarar vermektedir. doğum sonrası depresyonun tedavisi için buraya tıklaya bilirsiniz.

Bebeklerin yaklaşık 8 haftalıkken dokunma hissi ile hafızası gelişmeye başlar. Hamile bir kadın bu dönemde aşırı stresli ise kortizon adrenalin hormonu salgılar ve plasentadan bebeğe geçer. Bebeğin fiziksel aynı zamanda ruhsal gelişimini de olumsuz etkileyen stresten mutlaka hamileler uzak durmalıdır.

Hamilelikte yaşanan stresin sebepleri:

hamilelikte yaşanan stresin birçok sebebi olabilir. Yaşadığınız çevreden tutun, ekonomik durumunuz, hava durumu, hastalıklar, ailevi problemler, aileden uzak kalma veya aileye oldukça yakın olma gibi bir sürü sebebi olabilir. 

  • Hamilelikte ki stresin en önemli sebeplerinden biri, hamileliği sıkıntıya sokacak bir rahatsızlığın olmasıdır. Düşük tehlikesi, düşüğe nedenlerini merak ediyorsanız buraya tıklayın. yüksek tansiyon, kum dökme, bebeğin sağlığını etkileyecek hastalıklar hamile kadınları olumsuz etkiler.
  • Ekonomik durum, hamilelikte yaşanan stresin en büyük nedenleri arasına alabiliriz. Bebek bakımının pahalı olması, ev geçindirmenin zorluğu gibi ekonomiye bağlı bir çok neden stresin kaynağı olmaktadır.


  • Evli çiftlerin aileleri ile birlikte yaşamaları, hamilelikte stresin kaynağı arasında sayabiliriz. Damadın annesi ya da kadının kendi annesi tarafından aşırı baskı altına alınması, bebeğe karşı fazla hassasiyetlik, hamilelikte strese sebep olabilir. Aynı zamanda aileden uzak kalma, gurbette olma gibi durumlar, anne adaylarının kendisini yanlız hissetmesi, kaygılanması strese sebeb olmaktadır.
  • Kadınların hamilelik gelişimine bağlı olarak yaşamış oldukları fiziksel gelişim, anne adaylarının eşi tarafından beğenilmeyeceğini, artık eski görüntüsüne kavuşamayacağını düşünmesi hamilelik stresinin sebeplerindendir.
  • Hava durumuna bağlı olarak değişen sıcaklıklar hamilelikte strese sebep olmaktadır. Özellikle kış aylarında hamilelerin en fazla depresyona girdikleri dönem olarak bilinmektedir.

Hamilelikte yaşanan stres bebeğe nasıl zarar verir?

Yukarıda hamilelikte strese sebep olan en önemli etkenlerin üzerinde durduk. Hamilelerin yaşamış olduğu stresin etkileri, bebeğin erken doğmasına sebep olmaktadır. Annenin yaşamış oldu her huzursuzluk bebeği de huzursuz etmektedir. Annedeki her değişiklik bebek tarafından hissedilir. Stresli annelerin bebekleri doğduktan sonra çok fazla ağladıkları, diğer bebeklere göre daha huzursuz oldukları gözlemlenmiştir. Bebeğin sağlıklı gelişimine engel olan stresten hamilelerin olabildiğince uzak durması gerekmektedir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?