Hamileyken saç kestirmek ve boyatmak zararlı mı
Hamileyken saç kestirmek ve boyatmak zararlı mı?

Hamile kadınların doğuma kadar olan süreçte bir sürü merak ettiği konular vardır. Bunlardan bir tanesi hamileyken saç kestirmek ve boyatmak zararlı mı? Saç bakımı, kadınların sadece hamileyken değil tüm hayatı boyunca önemli bir yerdedir ama hamileyken bebeğin sağlığı için 2 kat daha hassasiyet ve öneme sahiptir.

Toplumumuzda kulaktan dolma bir sürü şey var. Özellikle hamileyken nelerin yapılması ya da yapılmaması hakkında yerleşen inançların varlığı. Saç kestirmek veya boyatmak hakkında da bir sürü şey söylenmektedir. Mesela hamileyken saç kestirilince bebeğin ömrü kısalır gibi. Bu ve buna benzer düşünceler tamamen hurafedir.

Uzmanlar hamileyken saç kestirmenin hiçbir sakıncasının olmadığını söylemektedir.

Saç boyatmanın ise uzmanlar tarafından dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta olduğunu söylemektedir. Biliyorsunuz ki saç boyalarında ağır kimyasal bileşenler bulunmaktadır. Bu kimyasal maddeler saç derisinden bebeğe geçebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ay döneminde çok mecbur kalınmadığı sürece saçınızı boyatmamanız tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre saçını boyatan hamile kadınların bebeklerinde ciddi rahatsızlıklar gözlemlenmemiştir ama yine de dikkat edilmesi gerekmektedir.
Saçınızı boyatmanız zaruri bir durum ise o zaman dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;

  • Olabildiğince doğal, organik saç boyası kullanmaya çalışın.
  • Hamileliğinizin ilk 3 ayının geçmesini bekleyin.
  • Boya alırken içerisinde amonyak olmamasına dikkat edin.
  • Saçınızı boyadıktan sonra mutlaka bol bol yıkayın.

 

Hamilelik sürecinde ki kadınlar hormonal olarak oldukça hassas ve narindir. Bu dönemde kadınlar bakımlı olmak, iyi hissetmek isterler. Saç kestirmek, saç stilini değiştirmek kadınlara pozitif hissettireceği için hamileyken muhteşem saçlara sahip olmanızda bir engel yoktur.

 

Hamilelik süreci boyunca kadınları iyi hissettirecek, bakımlı olmasını sağlayacak birçok şey vardır. Hamilelikte cilt bakımı için buraya tıklayabilirisiniz.  Kıyafetler, spor, alış-veriş gibi. Bu aktiviteler kadınları kendilerini iyi hissetmesine, hamilelik sürecini daha kolay atlatmasına yardımcı olmaktadır. Hamilelikte dönem dönem depresyona girilse de bunu çözmenin birçok yolu vardır. Basit bir saç kestirme bile sizi harika hissettirecektir.

 

40 haftalık uzun ve tatlı bu sürecinizin her anı o kadar özel ve duygusal ki her gününü doya doya yaşamanızı temenni ederim.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?