https://tinyjpg.com/

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama otomatiği:

Canan Karatayla Sağlıklı Beslenme

Canan Karatayla Sağlıklı Beslenme ‘ye geçmeden önce söylemek isterim ki Türkiye resmi istatistiğine göre ülkemizde şuan 20 milyon şişman, 20 milyon aşırı obez, 10 milyonda diyabet hastaları vardır. Prof. Dr. Canan Karatay diyeti diye bilinse de aslında Canan hoca bu hastalıkları önlemek için sağlıklı beslenmeyi tarif ediyor.

Yukarıda saydığımız hastalıkların sebebi Canan hocamıza göre, tabi ki bilimsel verilere dayanarak söylediği, insüline bağlıdır. İnsülin direnci arttıkça vücudumuzda hastalıklar ortaya çıkıyor, kilo almalar başlıyor. Peki bu insülin nedir, neden bizi hasta ediyor önce Canan hocamızın bazı programlarda yaptığı açıklamaları derleyip aktarmaya çalışacağım.

İnsülin, vücuttaki kan şekerini koruyan bir hormondur. Bu hormonumuz yemek yediğimiz zaman vücudumuza yaklaşık 2 saat enerji verir. 2 saat sonra acıkmaya başlarız bu sırada glukagon hormonu devreye girer ve bununla devam ederiz. Eğer biz 2 saat sonra acıktık diyerek herhangi bir şey yersek insülini arttırıyoruz ve harcayamadığı enerjiyi insülin yağa çeviriyor bunun sonucunda kilo alıyoruz.

Toplumumuzda az az ama sık sık yemek kilo verdirir diye bir öğreti oluşmaya başlamıştı. Bu öğretiye Prof. Dr. Canan Karatay hocamız kesinlikle yanlış olduğunu söylüyor. Sık sık yemek vücudumuzda insülin direncini arttırdığı için kilo almamıza ve insüline bağlı hasta olmamıza neden oluyor.

Kilo almamak için ya da en doğru soru sağlıklı beslenmek için ne yemeliyiz? Neler yememeliyiz? Bu sorulara Prof. Dr. Canan Karatay hocamızın önerileri ile cevap vereceğim. Kendisinin çıktığı çoğu programda söylediği bir şey var İbn i Sina’nın sözü “ 2 öğün yiyin 3. Öğün hastalıktır.” Arada atıştırma hissi geliyorsa bu bizim doğru beslenmediğimizin göstergesi olduğunu söylüyor.

Zayıflamak için Prof. Dr. Canan Karatay Kesinlikle ekmek, şeker, gazlı içeceklerden uzak durmamız gerektiğini belirtiyor. Bunları hayatımızdan çıkaracağız. Sadece kilo vermek için değil tamamen sağlıklı bir vücuda sahip olmak için.

Sağlıklı bir bireyin Prof. Dr. Canan Karatay’a göre yemesi gerekenler;

KAHVALTIDA;

  • İstediğiniz kadar zeytin,
  • Bol tereyağında pişmiş yumurta,
  • Zeytinyağı,
  • Peynir,
  • Kışın turp, yazın domates salatalık ama doğal yani ilaçsız,
  • Ekmek yok
  • Çayımızda şeker yok.

Diğer öğünlerde ise kitabında bahsettiği sağlıklı yemek tariflerini kullanabilirsiniz.

Ama sofralarımızda olması gerekenleri özetle yazacak olursak, ev yapımı yoğurt, sirke, tarhana, turşu bu saydıklarımız bağırsak sağlığı için muhteşem nimetler. Soğan, sarımsak, pırasa, lahana gribin kalkanı diyor hocamız. İthal olmayan baklagiller yenmelidir. Pirinç, makarna, ekmek, meyve ve meyve suları kesinlikle tüketilmemelidir.

Prof. Dr. Canan Karatay hocamızın engin bilgilerini bu kısacık makalemize sığdırmak imkânsızdır. Bazı başlıklarımızda onun konuşmalarından derlediğimiz makalelerimiz olacaktır. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Sağlıklı günler dilerim herkese.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?