İkinci evliliklerde çocukların psikolojisi
İkinci evliliklerde çocukların psikolojisi

İkici evliliklerde çocukların psikolojisi yeniden evlenmeyi düşünen çiftler için oldukça önemlidir. Ülkemizde boşanmaların artmasıyla beraber ikinci evliliklerinde sayısı buna paralel olarak artmış durumdadır. İkinci evliliğin birçok olumlu yönü olabilir, ancak çocuğunuz sizden çok farklı şeyler bekliyor olabilir. İki ailenin üyeleri aynı çatı altında yaşamaya başladığında ortaya çıkabilecek bazı zorluklar da var.

İşte okul çocukları için en yaygın kaygılardan bazıları:

Parçalanmışlık

 • Ebeveynleri yeniden ciddi ilişkiler geliştirdiğinde ve nihayetinde yeniden evlenmeye karar verdiklerinde, çocuklara bir zamanlar anneleri ve babalarıyla yaşadıkları hayatı hatırlatılabilir. Bununla birlikte bu yeni evlilik umudu ile, ebeveynlerinin gerçekten uzlaşmayacakları ve bir daha asla ilk ailelerini geri alamayacakları gerçeğiyle yüzleşmeleri gerekir. Bu büyük bir üzüntü kaynağı olabilir. Tek bir ebeveynlik döneminde kendi anneleriyle veya babalarıyla özellikle yakın bir ilişki kuran çocuklar, şimdi bu ebeveyni yeni bir eşle ve belki de üvey babalarla paylaşmayı öğrenmelidir. Bir veya iki durumda birbirlerini tanımak için çocukların bir araya gelmelerine yardımcı olabilir.
 • Bazı çocuklar kendilerine “Nereye aitim?” Diye merak ediyorlar. Ebeveynlerinin yeni bir aileye başladığını gördüklerinde, yeni aile yapısının bir parçası dışında bir yabancı gibi hissedebilirler. Bununla birlikte, zamanla çoğu çocuk yeni aile koşullarına uyum sağlar. Onların üvey anne ve adımlarını daha iyi tanıdıkça, kabul etme düzeyleri de artacaktır.Duygular

 • Bazı çocuklar ebeveynleri yeniden evlenirse – yani yeni bir baba / anne figürü eve getirirse – diğer babalarının veya annelerinin sevgisini ve dikkatini kaybedeceklerinden endişe duyabilirler.
 • Çocuğunuz iki babaya veya iki anneye alışmak zorunda kalmak konusunda garip hissedebilir. Özellikle başlangıçta, yeni eşinizi en rahat şekilde görmesine izin verin – belki de ikinci bir baba olarak veya bazen sadece annenin kocası olarak. “Üvey baban babandan farklı, ve hiç kimse kendi babanın yerini alamayacak” gibi bir şeyler söylemelisiniz .
 • Çocuğunuzun hem ebeveyn hem de üvey ebeveyn arasında hem olumlu hem de olumsuz yollarla bazı karşılaştırmalar yapmasını bekleyin. “Babam veya annem kadar iyi değilsin” gibi ifadeleri sizi üzebilir. Karşılaştırmalar bu ayarlama döneminde normaldir. Sonunda, çocuğunuz onları yapmayı bırakacaktır. Bununla birlikte, bazı çocuklar daha fazla sorun yaşayabilir ve bir zihinsel sağlık uzmanından yardım almaları gerekebilir.
 • Kendi meselelerinizin çoğunu, eşinizle çözemediyseniz, çocuğunuzun sadakat mücadelelerini çözmesini beklemeyin. Yeniden yapılanmalar meydana geldiğinde, çocuk velayeti konusu sıklıkla tekrar gündeme gelir. Örneğin, kural dışı bir baba çocuklu bir kadınla evlenirse, kendi çocuğunun şimdi onunla yaşamasını talep ederek mahkemeye geri dönebilir (“Evde şu an karım var ve çocuğumla ilgilenebilirim”). Devam eden velayet savaşının ortasında, çocuklar genellikle kendi sadakat mücadeleleriyle uğraşmakta zorluk çekebilirler. Boşanmaların çocuklar üzerindeki etkisi yazı için buraya tıklayın.

Yeni kurallar

 • ikinci evliliklerde çocukların psikolojisi -ni etkilen diğer olay tasınmadır. Tek ebeveynli bir evden, şimdi bir üvey anne ve belki de üvey baba içeren bir eve taşınırken, muhtemelen aile işlevlerinde de değişiklikler olacaktır. Rutinler değişecek ve yeni işler mevcut olabilir.
 • Evde daha fazla insan olduğunda, gizlilik sorunları daha önemli hale gelebilir. Çocukların kendi diyebileceği bir yer bulmaları zor olabilir.
 • Çocuklar da dahil olmak üzere herkes düzenlemeye katılmalı ve evin çalışma şekline uyum sağlamalıdır. Çoğu aile üyesi uyum sağlar, ancak biraz zaman alabilir.

Umutlar

 • Neredeyse tüm çiftler yeni evliliklerinin herkes için iyi sonuçlanmasını istiyor. İkinci evliliklerde çocukların psikolojisi -ne zarar vermemek için yoğun çaba gösteriyorlar. Umarım, geçmiş deneyimlerden ders alarak umutlarını başarabilirler.
 • Üvey ailelerinde, çocukların yeni üvey ebeveynlerine derhal saygı göstermelerini ve onları sevmelerini ummak gerçekçi değildir. Gerçek dünyada, ilişkiler daha yavaş gelişir. Çocukların üvey anne veya üvey babasıyla gerçekten tanışmak ve kendilerini rahat hissetmeleri için zamana ihtiyaçları vardır.
 • Genel olarak, iyi ilişkiler küçük çocuklarla daha hızlı gelişir. Okul çağındaki çocuklar, kendilerine göre daha iyi bir şekilde belirlenmiş durumdalar, yaşam tarzlarına giren bu yeni erkek veya kadın tarafından, yaşam tarzlarının bozulmakta olduğunu haklı hissedebilir.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?