İngilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar

İngilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar

İngilizce yapısal olarak en kurallı bir dil olduğunu söyleyebiliriz. Yapısındaki değişiklik nadiren değişmektedir. Bu sebeple öğrenilmesi çok kolay olan aynı zamanda çok tercih edilen bir dildir. Fakat bizim ülkemizde kullandığımız dil İngilizceden tamamen farklı olduğu için öğrenmekte zorluklar yaşayabiliyoruz. İngilizce ve Türkçe oldukça farklı dil ailelerinden gelmektedir. Sondan eklemeli dil olan Türkçeden önden eklemeli olan İngilizceye geçiş süresi biraz zaman almaktadır. İngilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar sadece bununla sınırlı değildir.

İngilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar nelerdir?

Günümüzde İngilizce tüm dünyada kullanılan bir dil haline gelmiştir, bu kadar geniş kullanılması elbette İngilizce bilenleri de farklı konumlandırmayı başarmış bir dildir. Hal böyle olunca İngilizce öğrenmek isteyenlerin sayısı her gün biraz daha artmaktadır. İngilizce öğrenmek isteyenlerin sayısı fazla ancak öğrenenlerin sayısı isteyenlerden daha azdır.

Yeni bir dil öğrenme macerasında olan bireylerin karşılaştıkları zorluklar; kimilerini geliştirip hedeflerine ulaştırırken kimilerini de yolda bırakmaktadır.

Bütün yabancı diller ana dilimizden farklıdır. Yeni dilin yapısına, söylenişine, okunuşuna alışmak bütün bunları akılda tutup akıcı şekilde konuşmak elbette kolay değildir. Bunların yanı sıra İngilizce öğrenmeye doğru yerden başlamamak, tutarlı ve disiplinli çalışmamakta dil öğrenimini zorlaştıran temel nedenlerin arasındadır.

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu doğru yerden başlamaktır ama nerden. Merak edenler buraya tıklayıp öğrenebilir.

İngilizce öğrenmeyi güçleştiren en önemli unsurlardan bir tanesi de bireysel çalışmaların yetersizliğidir. İngilizce öğrenmek için herhangi bir kurs alınabilir, online ya da özel öğretmen desteği alınabilir ancak unutulmamalıdır ki alınacak bu desteklerin yanı sıra bireysel çalışmalar kişiyi başarıya ulaştıracaktır. Bunlar:

 • Kitap okumak,
 • yabancı dizi izlemek,
 • yazı yazmak,
 • konuşma yapmak gibi çalışmaları hayatın içine yerleştirerek hatırı sayılır emek sarf etmek gerekir.

İngilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar dan bir tanesi de kültürel nedendir. İngilizce öğrenmekte herhangi bir problemi olmayan bir bireylerin İngilizce konuşma yapmakta çok fazla sıkıntıları olduğu gözlemlenmiştir. Bu problemin altında yatan nedenler; İngilizce konuşma pratiğinin eksik olması başlıca sebepler arasındadır. Ancak göz ardı edilemeyecek kadar önemli olan başka bir husus daha vardır. Bireyin İngilizce konuşmaya başladığı sırada yanlış cümle kurma korkusu, kelimelerin yanlış telaffuz edeceğini düşünmesi, karşındaki kişinin onun konuşmasını anlamayacağını sanması gibi pek çok nedenler çoğu insanı İngilizce konuşmaktan alıkoymaktadır. Hatta bu bireylerin ödeme yaptıkları kurslarda bile konuşma yapmakta çekindikleri oluyor.

İngilizce öğrenmek için gidilen kurslarda hata yapılması ve hataların uzmanlar tarafından düzeltilmesi konuşma pratiğine yardımcı olacak en önemli fırsattır. Bireyin kendini rahat hissetmesi ve hata yapmak kadar doğal bir şeyin olmasını düşünmesi İngilizce konuşmanın engellerini ortadan kaldıracaktır.

İngilizce öğrenmede yaşanan zorlukların temeline inildiğinde bireyin kendi için oluşturduğu engeller yatmaktadır. Yetersiz çalışmalar ve kişinin kendisine hata payı bırakmaması öğrenme sürecini zora sokmaktadır.

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu kendinize inanarak sabırlı bir şekilde çalışmalarınıza devam etmektir.

Zorlukları aşmanın bir yolu yok mu?

ingilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar

İnsanoğlu bu hayata bütün zorluklarla başa çıkabilme yeteneği ile gönderilmiştir. Başımıza gelen en korkunç olayları bile zamanla yoluna koyabiliyoruz. İngilizce öğrenme sürecinde ne kadar zorluklarla karşılaşılsa da hepsini aşmanın bir yolu var.

 • Kendinize, yeteneklerinize inanın. Eğer birileri İngilizce öğrenip akıcı bir şekilde konuşabiliyorsa bu yapılabilir bir şey demektir. Bunu neden siz yapamayasınız? Önce kendinize inanın. Gerisi zaten kolay bir şekilde çözülecektir.
 • Her zaman sabırlı olun. Bütün işlerin başarıya ulaşmasında sabır çok önemli etkendir. Başarılı insanların hayatlarına bakıldığında, hedeflerine ulaşmak için sabırlı bir şekilde yollarına devam ettiklerini görüyoruz. Unutmayın ‘taşı delen suyun kuvveti değil sürekliliğidir.’
 • Tutarlı ve disiplinli çalışmaya devam edin. Günümüzün en büyük problemlerinden biridir; çabuk sıkılma ve bırakma. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, hedeflerinize kavuşmak istiyorsanız çalışmaya devam edin.
 • Kendinize verdiğiniz sözleri tutmaya çalışın. Gerçekçi ve kendinize uygun çalışma sözleri verin ve bunları sonuna kadar tutun.
 • Gerçekçi kısa vadeli ve uzun vadeli hedefler koyun kendinize. Her bir hedefe ulaştığınızda özgüven kazanacak daha azimli çalışmaya devam edeceksiniz.
 • İngilizce öğrenirken mutlaka destek almalısınız. Güvenilir kurslar veya dil okulları, online eğitimler veya özel öğretmenler gibi.

İngilizce öğrenmek ne kadar zaman alır?

ingilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar

Günümüzde bazı ilanlarla karşılaşıyoruz: “ 3 haftada İngilizce konuşma garantisi”, “ 6 ayda tofel sınavını geçme garantisi veriyoruz”, “ 1 ayda İngilizce öğrenemeyenlerin parasını iade ediyoruz” gibi sizlerin de mutlaka karşılaştığı buna benzer ilanlar vardır. Bu söylenenlerin inandırıcı olmadığını bilsek de bazen böylesi tuzaklara düşebiliyoruz.

İngilizce öğrenme, tüm yetenekleriyle; okuma, yazma, dinleme, konuşma ve çeviri ile birlikte çoğu uzmanın görüşüne göre 2 yılda öğrenileceği söylenmektedir. Azimli ve disiplinli çalışan herkesin 2 yılda iyi derecede İngilizce öğrenebilmektedir.

İngilizce öğrenmenin kolay yolu var mı?

ingilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar

İngilizce öğrenmenin kolay yolu, doğru yerden başlayarak çok çalışmaktır. Ancak bazı tavsiyelerle zaman kazanmanın yolları vardır.

 • İngilizce kitap okumayı bırakmamaktır. Bu, size gramer ve kelime öğrenmek için harcayacağınız zamanı yarı yarıya indirecektir.
 • Bol bol dinleme yapın. Dinleme yaparak İngilizce kelimelerin söylenişini daha hızlı öğrenirsiniz ve konuşmanız beklediğinizden çok daha hızlı olacaktır.
 • İngilizce günlük tutun. Her gün elinizden geldiği kadar yazmaya çalışın. Günlük tutarak yazınızdaki gelişmeleri takip etmeniz kolay olacaktır. Yazmak İngilizce düşünmeyi geliştirdiği için konuşmanızdaki akıcılığa etkisi olacaktır.
 • Okuma parçalarını çevirmeye çalışın. Çeviri yapmak İngilizce tüm yetenekleri geliştiren en önemli çalışmadır.

İngilizceyi çok iyi öğrenenlerin ve konuşanların tavsiyeleri nelerdir?

İngilizce öğrenirken karşımıza çıkan zorluklar
 • Kendinize inanmaktan asla vazgeçmeyin.
 • Çok çalışmayı her zaman sevin.
 • Yanınızda sürekli kitap taşıyın.
 • Aklınızın bir köşesinde İngilizceyle sürekli meşgul olun.
 • Zamanınızı gereksiz şeylere harcamaktan vazgeçtiğinizde sadece İngilizce öğrenmekle kalmayacak çok daha iyi şeyler başaracaksınız.
 • İngilizce öğrenirken karşılaşılan zorluklar sizin en küçük sorunlar olacaktır.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce