İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir?

Tüm dünyada popülerliğini ispat etmiş bir dil olan İngilizce, en çok öğrenilen ikinci dildir. İngilizce öğrenmenin avantajları her geçen gün arttıkça ülkemizde de İngilizceye olan ilgi hızla büyümektedir. Bu dili öğrenmek isteyen birinin aklına takılan en önemli soru “ İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım?” sorusudur. Bu sorunun doğru cevabını bulan, İngilizce öğrenme sürecini hızlandırmış ve kolaylaştırmış olacaktır. İngilizce öğrenmeye başlanılacak ilk yer: neden bu dili öğrenmek istiyorsunuz? Bunu belirledikten sonra, okuma, yazma, dinleme, konuşma, kelime öğrenme, gramer gibi pek çok yeteneğinizi geliştirecek metotlar öğrenmelisiniz. Unutmayın İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir? işte cevap, doğru yerden başlamaktır.

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir? nereden başlamalıyım

Nedeninizi belirleyin

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir

İngilizce öğrenmenin pek çok nedeni olabilir. Yurtdışında yaşamak, yabancı bir okulda okumak, yabancı kültürleri yakından tanımak, daha iyi bir işe sahip olmak için İngilizceyi öğrenebilirsiniz. Siz hangi neden dolayı öğrenmek istiyorsunuz? Bunu belirlemek neden önemli? Eğer sadece iyi bir işe sahip olmak istiyorsanız İngilizceyi bu alana uygun öğrenmeniz daha kolay ve hızlı olacaktır. Ya da yurtdışında bir okulda sanat eğitimi almak için bilimsel seviyede İngilizce öğrenmenize bu aşamada gerek olmayacaktır. İngilizceyi neden öğrenmek istediğinizi belirlemek size zaman ve hız kazandıracaktır.

İngilizce seviyenizi tespit edin

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir

İngilizce öğrenme nedeninizi belirledikten sonra yapılacak ilk iş İngilizce seviyenizi tespit etmektir. Nerede olduğunuzu bilirseniz, nasıl başlamanız gerektiğini de bilebilirsiniz. İngilizcede 6 seviye bulunmaktadır. Bunlar: A1-A2, B1-B2,C1-C2 olmak üzere Avrupa Diller Ortak Çerçeve Programı (CERF) tarafından kategorilere ayrılmıştır.  Bunu öğrenmek için oldukça fazla seçeneğiniz var.

 • Dil okulları: Güvenilir olduğundan emin olduğunuz bir dil okuluna gidip seviye tespit sınavı olabilirsiniz. Ancak seviye tespit sınavının güvenirliğini test etmek istiyorsanız başka bir dil okulunda da seviyenizi ölçtürmeniz işinize yarayabilir.
 • Online kurs veren internet siteleri: İnternetin artık yaşamımızın bir parçası olduğunu biliyoruz. Hiçbir yere gitmeden bulunduğumuz yerden başarısı ispatlanmış ve güvenilir sitelerden kolaylıkla ve ücretsiz bir şekilde seviyenizi belirleyebilirsiniz.
 • Özel öğretmen: İnternet kullanmayı pek sevmiyorsanız ve kursa gidecek zamanınız da yoksa evinize gelecek özel İngilizce öğretmeni bulmanız sizin için daha iyi olacaktır. Burada yine dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ön araştırma yapmaktır. Sizi başarıya ulaştıracak kişi veya kurumları araştırmanız İngilizce öğrenme sürecinizi baştan sona etkileyecektir. Özel ders öğretmenine karar verdikten sonra, hocanız size uygun bir seviye belirleme sınavı yapacaktır.

Seviye tespit belirleme İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım? Diye soran biri için oldukça önemli bir noktadır.

Plan yapın

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir

Her işte olduğu gibi İngilizce öğrenmede de plan çok önemlidir. Gerçekçi ve tutarlı bir plan İngilizce öğrenmenin altın kuralıdır. Günlük ve haftalık olarak yapılan planlar bireyi kısa sürede hedeflerine ulaştıracaktır. Nasıl plan yapacaksınız? Öncelikle günlük kaç saat çalışacaksınız, kaç kelime ezberleyeceksiniz, ne kadar dinleme ve okuma yapacaksınız, ödevleriniz için ne kadar süre ayıracaksınız bütün bunların planını günlük ve haftalık olarak ayarlamalısınız. İngilizce öğrenmeye nereden başlamalıyım? Diye soranlardansanız yaptığınız plan size yol haritası olacaktır. Bu yüzden İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir? diye soruyorsanız bu sorunun cevabı: Doğru yerden başlamak ve disiplinli çalışmaktır.

Kişisel metotlar geliştirin

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir

Herhangi bir şeyi öğrenme kişiden kişiye zaman ve yöntem olarak değişkenlik gösterebilir. Bazıları duyduğunu unutmazken bazıları da gördüğünü unutmamaktadır. Bazı insanlar yazarak daha çabuk öğrenir bazıları dinleyerek. Tüm bu değişkenlikleri göz önünde tutarsanız yapmanız gereken şey kendinizi tanımaktır. Siz en kolay nasıl öğreniyorsunuz? Öğrenme yönteminizi belirledikten sonra İngilizceyi kendi yöntemlerinize göre öğrenmeye çalışın.

Kelime ezberi yapın

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir
ezberleyin

İngilizce öğrenmenin en temel yolu kelime ezberidir. Çoğu zaman önemsenmeyen bir konu olsa da kelime öğrenmeden İngilizce öğrenmenin çok zor olduğunu kabul etmek zorundayız. Kelimeler bizim sınırımızdır. Kelimelerimizi artırmamız gerekir ki sınırlarımız genişlesin. Kelime ezberlemenin çok fazla yolu vardır. Size en uygun olanı seçin ve kelime ezberlemeye başlayın.

 • Kelime kartları oluşturun: Ezberleyeceğiniz kelimeleri kartlara yazın ve bir torbaya atın. İçinden kart seçin ve kelimenin Türkçe anlamını hatırlamaya çalışın. Bu uygulamayı istediğiniz her yerde yapabilirsiniz. Kelime kartlarını sürekli yanınızda taşımak size olağanüstü bir hız kazandıracaktır.
 • Kişisel sözlük oluşturun. Ezberlemeye çalıştığınız kelimeleri size ait bir deftere not edebilirsiniz. Okuduğunuz bir kitaptan çıkardığınız kelimeleri buraya not edip sürekli tekrar edebilirsiniz. Böylece kelime hazineniz genişleyecektir. Defterinizin boyutu, yanınızda rahatlıkla taşıyabileceğiniz boyutta olursa müsait olduğunuz her zaman kelime ezberi yapabilirsiniz.
 • Telefonunuza uygulama indirin: akıllı telefonunuza indirebileceğiniz bir sürü İngilizce uygulamalar var. Bu uygulamaları indirmeden önce inceleyip sizin için en uygun olanı seçmeye çalışın. Bu uygulamalar sayesinde pek çok kelimeyi öğrenip ezberleyebilirsiniz.

Gramer öğrenin

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir
gramer

Her dilin kendine özgü kuruluş yapısı vardır. İngilizcede bu yapıya gramer denir. Gramer öğrenmenin bize ne gibi bir faydası olacak diye soruyorsanız, doğru cümle yapısı oluşturabilmenin en sağlıklı yoludur. Sadece gramere bağlı kalarak çalışmak bir süre sonra size sıkıcı gelebilir. Aynı zamanda, sadece gramer çalışmak İngilizce öğrenmek için yeterli olmayacaktır. Gramer yoluyla öğrendiğiniz bilgileri destekleyecek diğer yeteneklerinizi de paralel bir şekilde devam ettirmeniz gerekiyor.

İngilizce kitap okumaya özen gösterin

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir
kitap okuyun

İngilizce öğrenmenin en keyifli yollarından bir tanesi de kitap okumaktır. Yabancı bir dilde okuduğunuzu anlamak size İngilizce öğrenmede öz güven kazandıracaktır. Her seviyeye uygun kitabı rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu kitapların fiyatlarının uygun olması da sizin için artı bir avantajdır. Okuduğunuz kitabın kelimelerini not ederek ezberlemeye çalışın. Başlangıç seviyesinde olanlar için bilmediğiniz birçok kelime çıkabilir ama pes etmeden devam edin. İlerleyen zamanlarda bilmediğiniz kelimelerin sayısı giderek azalacaktır. Kurabildiğiniz cümlelerle okuduğunuz kitabı özetlemeye çalışın. Bu size aynı zamanda yazma yeteneğinizin gelişmesine de yardımcı olacaktır.

Yazmaya çalışın

İngilizce öğrenmenin en kolay yolu nedir
yazın

İngilizcenin bütün yeteneklerinde olduğu gibi yazma yeteneğinin de gelişmesi, yapılan düzenli çalışmalara bağlıdır. İngilizce yazmak için yeterli miktarda kelime ve gramer bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kelime hazinesini ve grameri geliştirecek en önemli çalışma kitap okumaktır. Ne kadar çok kitap okursanız o kadar iyi yazı yazabilirsiniz. Çünkü kitap okumak ve yazmak birbirini tamamlayan iki yetenektir. Doğru yazı yazmak için doğru cümle kurmak gerekmektedir. Doğru cümleler paragrafları, paragraflar ise yazı metinlerini oluşturacaktır. Doğru cümle kurmanın önemi burada bir kat daha değer kazanmıştır. Yazma yeteneğinizi geliştirmek için şunları yapabilirsiniz;

 • Seviyenize uygun yazı metinlerini inceleyin. Daha sonra burada görmüş olduğunuz cümlelerin içinden bir kelimeyi değiştirerek kendinize yeni metinler oluşturun. Yapacağınız bu alıştırmalar size doğru cümle kurmayı öğretecektir.
 • Yaptığınız çalışmalarınızı mutlaka İngilizcesine güvendiğiniz birine kontrol ettirin. Hatalarınızı tespit ettikten sonra tekrar yapmamaya çalışın. Çalışmalarınızı bu şekilde kontrol ettirmek İngilizce gelişiminize katkı sağlayacaktır.
 • Yazma yeteneğini geliştiren en önemli çalışmalardan bir tanesi de günlük tutmaktır. Günlük tutmak, İngilizce yazma seviyenizin hangi aşamalardan geçtiğini, zaman içerisinde geriye dönüp baktığınızda analiz etme fırsatı sağlar.
 • Okuduğunuz bir kitabı, yazı metnini veya izlediğiniz bir filmi özetlemeye çalışın. İlk başlarda zorlansanız da devam edin. Yazma yeteneğiniz geliştikçe bunu yapmak daha kolay hale gelecektir.

İngilizce dinleme yapmayı unutmayın

dinleyin

İngilizcede duyduğunu anlamak, geliştirilmesi gereken en önemli yetenektir. Çünkü İngilizce, yazıldığı gibi okunmayan bir dildir. Bu durum bizi zorlasa da çalışmalarımıza devam ettiğimiz sürece dinlediğimizi anlama yeteneğimiz, istediğimiz seviyeye gelecektir. Bunun için ne yapmamız gerekiyor:

 • Öncelikle hangi konularda ilgimiz varsa o konular hakkında, seviyemize uygun olan dinlemeleri yapmalıyız. Bu dinlemelere internetten kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Seviyenizin üzerinde dinlemeler yapmaktan kaçının. Çünkü bu sizi yıpratabilir ve İngilizce öğrenmekten vazgeçirebilir. Unutmayın İngilizce öğrenmenin en önemli kuralı doğru yerden başlamaktır.
 •  Seviyeniz ilerlemeye başladıkça dinleme yapacağınız çok fazla alternatifiniz olacak. Bunlardan birisi de İngilizce dizi izlemektir. Tabi hemen bilimsel dizilerden başlamanız doğru olmayacaktır. Hatta çizgi filmlerden bile başlayabilirsiniz. Hem eğlenceli olacaktır hem de İngilizce dinleme yeteneğiniz hızla ilerleyecektir. Zaman geçtikçe izleyeceğiniz şeylerin seviyesini size uygun olup olmadığını daha kolay belirleyebileceksiniz.
 • Radyo dinleyerek kulağınızı İngilizce kelimelere alıştırın. İlk başta çok zorlansanız da bunu yapmaya devam edin. İlk zamanlar sadece birkaç kelime anlayabilirken ilerleyen dönemlerde anlamanızda artışlar olacaktır.
 • Yabancı şarkılar dinleyin. Sevdiğiniz bir sanatçının şarkılarının sözlerini bulun ve bu şarkıyı sürekli dinleyin. Kelimeleri nasıl söylediğine odaklanın. Sonunda şarkıyı ezberleyemeseniz de kelimelerin söylenişini öğrenmiş olacaksınız. Bu sizin için İngilizce kelimelerin telaffuz edilişini geliştirecektir. Çocuklara öz güven nasıl kazandırılır? buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İngilizce konuşmaya çalışın

İngilizce öğrenmenin son yeteneği konuşmaktır. Yapılan araştırmalara göre, çoğu insanda İngilizce öğrenmede gelişen ilk yetenek, konuşma yeteneği olduğu tespit edilmiştir. Bizim için en zor kısım gibi gelse de aslında yapılan araştırmalar bunun tersi olduğunu göstermektedir. İngilizce konuşma yeteneğimizi geliştirmek için çok fazla pratik yapmaya ihtiyacımız var. İngilizce konuşan bir ülkede yaşamıyorsak bu bizi farklı yollar bulmaya zorlayacaktır. Mesela;

 • İnternet veya telefon üzerinden konuşabileceğiniz yabancı bir arkadaş bulabilirsiniz. Bunun için oldukça fazla seçenek var.
 • Online kursların yabancı hocalarıyla konuşma pratiği yapabilirsiniz. Bu kursların avantajı; evden, işten, okuldan herhangi istediğiniz bir yerden rahatlıkla İngilizce konuşma pratiği yapmanızı sağlamasıdır.
 • Evde kendi kendinize bir ayna ile pratik yapın. Önceden çalıştığınız bir konuyu aynaya bakarak anlatmaya çalışın. Kelimelerin ağzınızda aldığı şekli görmek size öz güven kazandıracaktır.
 • Utanma duygunuzu yenmeye çalışın. Yanlış yapmaktan korkmadan, konuşmaya çalışın. Konuştukça olumsuz duyguların yerine kendinize inanma duygusu yerleşecek.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?