Kadınlar neden depresyona girer

Kadınlar neden depresyona girer? Ne yapmalı?

Modern çağın modern hastalığı, depresyon. Bireyin günlerce ya da aylarca süren hissizlik durumu, kendini değersiz hissetmesi, öz güven kaybı, karamsarlık, ümitsizlik, günlük işleri yapacak gücü bulamama gibi olumsuz duygu ve düşünleri kapsayan duygu durum bozukluğuna depresyon denir. Kadınların depresyona girme oranı erkeklere göre 2 kat daha fazla. Peki kadınlar neden depresyona girer? Ne yapmalı?

Kadınlar neden depresyona girer? Çok ciddi nedenler gerekir mi depresyona girmek için?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kadınlar erkeklere oranla daha fazla depresyona giriyor. Bunun nedeni bir çok şeye dayandırılabilir. Öncelikle kadınlardaki hormonal değişiklikler kadınları daha hassas ve duygusal yapmaktadır. Bu duruma bağlı olarak karşılaştıkları zorluklarda hormonların etkisiyle kadınlar daha fazla etkilenebilir ve depresyona girebilir. Aile içi şiddetin çocuklara etkisinin neler olduğunu merak edenler buraya tıklayabilir.

Kaza, ölüm, doğum, hastalık, taşınma, maddi zorluk, mutsuz evlilik, yalnızlık, problemli çocuk, aile sorunları, arkadaş ilişkilerinin bozulması, mükemmeliyetçilik, iş yerindeki sorunlar, iklim değişiklikleri, hedeflere ulaşamama, aşırı beklenti saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok problem kadınları depresyona itebilir.

Kadınlar depresyona girmek için çok ciddi nedenlere ihtiyaç duyar mı? Problemin büyük veya küçük olması önemli değildir. Kadının duygu durumunun ne durumda olduğu önemlidir. Bir kadın karşılaştığı bir çok problemle başa çıkabilir fakat bazen sorunları çözmek yerine içine atabilir, görmezlikten gelebilir. Bütün bunlar biriktiği zaman en ufak bir sıkıntıda bütün sistem çöker ve kadın depresyona girebilir. Bu durumda yapılması gereken nedir? Okumaya devam edin.

Depresyonda olan kadın bunları yaparsa kurturlur

Duygu durum bozukluğu dediğimiz depresyonun tedavisi elbette vardır. Ancak depresyonun şiddetine göre tedavi yöntemi değişmektedir. Bizler depresyonun en hafif derecesinde olanlar için tavsiye vermekteyiz. Ağır depresyon geçirenlerin mutlaka uzman bir doktordan yardım almaları daha doğru olacaktır.

  • Öncelikle siz bir kadınsınız ve mükemmelsiniz. Kendinize inanın ve kendinizi sevin.
  • Sosyal medyadaki tuzaklara düşmeyin. Başkalarının mutluluğu, başarısı, güzelliği kadınların kendisine olan saygısını, sevgisini, güvenini azalttığı tespit edilmiştir. Kendinizi kimseyle kıyaslamayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.
  • Sizi üzen veya strese sokan her şeyden elinizden geldiği kadarıyla uzak durun. Haberler, negatif insanlar, sosyal medya gibi nedenler sizi üzüyorsa uzak durun gitsin.
  • Depresyonun bir nedeni olumsuz düşüncelerdir. Olumsuz düşünceleri kafanızdan atmak için onun yerine gerçek düşünceleri yerleştirin. Olumsuz düşünceleri çözümleyip atın.
  • Anne olan kadınlar, hayatınızı çocuklarınıza adamayın. Sizin de bir hayatınız var. Siz ne kadar mutlu ve rahat olursanız, çocuklarınız da o kadar mutlu ve rahat olurlar. Doğum sonrası depresyonun tedavisi nedir? merak edenler buraya tıklayabilirsiniz.
  • İmkanınız varsa yürüyüş yapın bisiklete binin. Hareket etmeyi eğlenceli hale getirerek vücudunuzun kan dolaşımını düzenleyin. Kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.
  • Eğer ev hanımıysanız kendinizi oyalayacak faydalı hobiler edinin. Örgü örün, resim yapın, ahşap boyama öğrenin evinizin mobilyalarını boyayın, dikiş dikmeyi öğrenin. Çalışıyorsanız kendinize küçük zaman dilimleri ayırın ve burada zihninizi dinlendirecek aktüaliteler yapın. Mesela takı yapabilirsiniz. Küçük hediyelik eşyalar yapıp hediye edebilirsiniz. Başkalarını mutlu etmek sizi de mutlu eder.
  • Bol bol kitap okuyun, kendinizi geliştirin. Tiyatroya gidin, gezmeye gidin. Belediyenin ücretsiz etkinliklerine katılın.
  • Gün içerisinde yeterli miktarda su içmeye özen gösterin.
  • Kesinlikle bir hayvan sahiplenin. Özellikle kedi, size o kadar iyi gelecek ki verdiği rahatlığa inanamayacaksınız.

Kadınlar girdikleri her ortamı kendi rengine boyayacak kadar güzel bir etkiye sahiptir. En güzel rengi kendinize ayırırsanız etrafınız da güzelleşir. Kalbiniz ve aklınız sizin yol rehberiniz. Bazen yolumuzu şaşırabiliriz, kaybolabiliriz. Önemli olan bunun farkına varmak ve yolumuzu bulmak için çaba göstermek.

Siz güzel kadınlar için merak ettiğiniz diğer konuları sitemizde yayımlamaya devam ediyoruz. Merak ettiklerinizi, ayrıntılı araştırmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?