Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah biraz sakar olmuş olabilir veya cool gözükmeye çalışan damadınız, titreyen elleri bir kahve fincanını devirmiş olabilir. Biliyorum bu durumda bezi adamın eline verip saatlerce halıyı ovalattırasınız geliyor ama buna gerek yoktur. Bir an önce vakit kaybetmeden temizliğe başlamanız gerekiyor. Bu işte zaman çok önemlidir.

Kahve lekeleri kalıcı mıdır?

Korkunç görünse de, ilk şoku atlattıktan sonra, lekeler henüz kurumadığından hemen müdahale ederek bu lekelerin, halınızın bir parçası haline gelmesini önleyebilirsiniz. Hızlı hareket ederseniz lekeyi tamamen yok etme şansınız çok yüksektir.

1. Lekenin yayılmasını engelleyin

Dökülen kahve lekesine ilk müdahale için beyaz bir bez kullanın. Dökülen lekenin yayılmasını önlemek için lekenin dışından ortasına doğru hareket edin. Bu hareketi yaparken halıya bastırmadığınızdan emin olun. Çünkü bu, sıvının liflere sıkışmasına neden olabilir.

2. Bir temizleme solüsyonu uygulayın

Bu noktada leke çıkarıcı kullanabilir veya kendi çözümünüzü de oluşturabilirsiniz. Bir çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve iki bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışım uygılamak için temiz ve beyaz bir bez kullanın. Tekrar dışarıdan ortaya doğru hareket ettirerek lekeyi silin. Ardından karışımınız halıdan çıkana kadar kuru bir havluyla kurulayın.

3. Soğuk suyla durulayın

O alanı durulamak için soğuk su kullanın. Deterjan veya karışım kullanarak temizlemiş olduğunuz alanı iyice duruladığınızdan emin olun. Halının kendi kendine kurumasını bekleyin. O alana dokunmaktan veya sürtünmekten kaçının.

Eski kahve lekesini halıdan nasıl çıkarabilirim?

Hemen temizlemek her zaman en iyisi olsa da, kimi zaman bardaktan sızan ve gözünüzden kaçan başıboş lekeler olabiliyor. Bunları çıkarmak için, öncelikle halınızda kurumuş kahve lekesini gevşetmeniz gerekiyor. Lekeyi ılık suyla ıslatmanız yeterlidir. Ardından, temizlik malzemeleri ile o alanı temizlemeye çalışın. Ama muhtemelen o lekeler halınızın bir deseni haline çoktan gelmiştir. Halı temizlemecilerden yardım almanız gerekiyor.

Bu arada, nefis kahve demleme tekniği için “Köpüklü kahve nasıl yapılır” başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Karbonat halınızdan kahve lekelerini çıkarır mı?

Karbonat, kahve lekesinden ziyade kırmızı şarap veya yağ lekelerini çıkarmak için harika bir araçtır. Yukarıdaki adımları aynı şekilde halıya uygulayıp durulama işlemine geldikten sonra üzerine karbonat serpin ve halı kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonar karbonat tozunu süpürge ile vakumlayın.

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce

Pirinç Pilavı Tarifi Yapılışı (Arpa Şehriyeli)

Pirinç Pilavı Tarifi Yapılışı Pirinç pilavı tarifi yapılışı - başlıklı bu yazımızda sizinle misafir sofralarımızın…

2 sene önce