Kakaolu Kek Nasıl Yapılır

Kakaolu Kek Nasıl Yapılır ?

Kakaolu kek nasıl yapılır diye merak eden anneler, bugün sizlere müthiş kabaran lezzetli mi lezzetli kakaolu kekin tarifini tüm püf noktalarıyla vermeye çalışacağım. Evde kendimize, çocuklarımıza, misafirlerimize gönül rahatlığıyla sunacağımız kakaolu kekin tarifine geçelim.

MALZEMELER:

  • 3 YUMURTA
  • 1 SU BARDAĞI SÜT
  • 1 SUBARDAĞINDAN BİR PARMAK EKSİK SIVI YAĞ
  • 1 SU BARDAĞI ŞEKER
  • 2 SU BARDAĞI UN
  • YARIM SU BARDAĞI KAKAO
  • 1 PAKET KABARTMA TOZU
  • 1 PAKET VANİLYA

YAPILIŞI:

Kakaolu keknasıl yapılır konusuna geçmeden önce keki yapacağımız kek kalıbımızı hazırlayalım. Kalıbımızı önce tereyağı ile ya da margarinle kalıbı yağlıyoruz. Sonra yağladığımız kalıbımızı unluyoruz. Burası çok önemlidir çünkü kalıbın her yeri yağlanmış ve unlamış olmalıdır ki kek pişince kalıptan kolay çıkabilsin.

PÜF: Yumurtalar ve süt buzdolabından yaklaşık 1 saat önce çıkarılmış olmalıdır. Yani oda sıcaklığına getiriyoruz.

Karıştırma kabına oda sıcaklığına getirdiğimiz yumurtaları kırıyoruz. Yumurtaların rengi açık sarı haline gelene kadar mikserin orta seviyesinde çırpıyoruz. Yumurtaların üzerine şekeri de ekleyip birkaç dakika daha da şekerle yumurtayı da çırpıyoruz.

Şeker ve yumurta iyice karıştıktan sonra üzerine sütü ve yağıda ekleyip bir tur çırpıyoruz. Artık mikserle işimiz bitti. Bundan sonra kekimize kakaoyu ekleyip kaşıkla karıştırıyoruz. Kakaoyu önceden eklememizin nedeni unu ölçülü eklememizde yardımcı olacaktır.

Kakaoyu da ekledikten unu bir eleğe döküyoruz üzerine kabartma tozunu ve vanilyayı da ekleyip hepsini eliyoruz. Bana 2 su bardağı un yeterli gelmişti. Siz isterseniz azar azar ekleyin. Kekin kıvamı gayet akışkan olmalıdır.

Hazırladığımız kek harcımızı yağlayıp unladığımız kalıbımıza koyuyoruz. Önceden ısıttığımız alt üst ayarlı fırına 180 derecede yaklaşık 40 dakika pişiriyoruz.

Fırınların ısı dereceleri değişkenlik gösterebileceğinden 35 dakika dolunca keki burada kontrol edin. Kürdan testiyle kekinizin pişip pişmediğini öğrenebilirsiniz.

Keke kürdanı batırdığınız zaman kürdan da kek parçası yoksa kek pişmiş demektir. Keki fırından çıkarıyoruz ve ters çevirip 5 dakika bekliyoruz. Bekledikten sonra kalıbımızı kolaca çıkarabiliriz.

Sunumunuzu kek soğuduktan sonra yaparsanız keki dilimlemek daha kolay olacaktır. Sıcak sıcak kesmeye kalkarsanız dağılmalar olacaktır. Sağlıkla ve afiyetle yiyeceğiniz kakaolu kekeniz hazırdır.

AFİYET OLSUN

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?