Kırma Zeytin Nasıl Kurulur
Kırma Zeytin Nasıl Kurulur?

Zeytini sevmeyenimiz yoktur. Hele ev yapımı zeytinin tadına doyum olmaz. Peki kırma zeytin nasıl kurulur ? Mevsimi de geldiğine göre tarifimize geçebiliriz.

MALZEMELER:

  • 1 KG OLGUNLAŞMIŞ YEŞİL ZEYTİN
  • 1,5 TATLI KAŞIĞI KAYA TUZU
  • 1 SU BARDAĞI ZEYTİNYAĞI
  • 2 LİMON
  • LİMON TUZU VEYA HAZIR LİMON SUYU

YAPILIŞI:

Hemen hemen her semt pazarında bulacağınız zeytinleri çürüklerinden seçerek alıyoruz. Güzelce yıkıyoruz ve yapacağımız kabımızı hazırlıyoruz. Bu arada kuracağımız kap cam olmalı. Hem sağlık açısından hem de zeytin asitli olduğu için kabın ağzını açmak tehlikeli olmuyor. Az miktar için cam kavanoz bulmak daha kolay.

Zeytinleri kırmak için sert bir zemin lazım. Mermer, kütük gibi nesneleri kullanmak işinizi görecektir.PÜF:  Zeytinler kırılırken etrafa çok fazla sıçradığı için geniş bir sofra bezi kullanırsanız kaçan zeytinleri toplamak daha kolaylık olacaktır.

Geniş ve temiz bir sofra bezini seriyoruz. Üzerinde zeytinleri kıracağımız sert nesneyi yıkayıp hazır hale getiriyoruz. Kuracağımız kabın yarısına kadar su dolduruyoruz. Zeytinleri ister çekiçle isterseniz bir mermer parçasıyla kırabilirsiniz. Bazen ben soda şişesinin altıyla da kırıyorum.

PÜF: Zeytinleri kırarken dikkat edilecek nokta çekirdeklerini kırmamak. Sadece zeytini patlatıyorsunuz o kadar.

Kırma zeytinin çekirdeğini kırmadan tek tek patlatıp, patlattığımız her zeytini su dolu kabımıza alıyoruz. Bunun sebebi kırma zeytinler hemen kararır. Bunu önlemek için kırdığımız zeytinleri hemen suya atıyoruz.

Kırma işlemini bitirdikten sonra kabın ağzına kadar su doldurup kapatıyoruz. Bu su zeytinlerin yüzeyini örtecektir.

Her gün günde bir defa suyunu değiştirerek zeytinin acımsı tadını gidereceğiz. Bu işleme tatlandırma denir. Musluk suyu kullanabilirsiniz. Bu işlem 10-12 gün devam edecektir. Bu günlerin sonunda bir zeytinin tadına bakıp acısının gittiğine karar verdikten sonra soslama kısmına geçeceğiz.

Zeytinin acısı gittikten sonra suyunu boşaltıyoruz. Zeytinlerin üzerine yağımızı, tuzumuzu ekliyoruz. Limonlarımızın suyunu iyice sıkıp ekliyoruz. Üzerine bir yemek kaşığı kadar limon tuzunu da ekleyip kabın ağzına kadar su koyuyoruz. Yaklaşık 2 gün sonra zeytinler tuzu ve limonu içine çekecek ve servis edilmeye hazır hale gelecektir.

Tabağa kırma zeytinleri alıyoruz. Tercihe göre üzerine zeytinyağı, kekik ve pul biber ekleyerek servis edebiliriz.

AFİYET OLSUN

Yazar: ŞUŞUBU

Konu: Kırma Zeytin Nasıl Kurulur

 Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?