Kolay mozaik pasta tarifi

Kolay mozaik pasta tarifi

Mozaik pastayı daha önce hiç denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Hem kolay hem lezzetli. Az malzeme ile görsel bir show hazırlayabilirsiniz. Kolay mozaik pasta tarifi arayanlar yazımızı okumaya devam etsin.

Malzemeler:

  • 300 gram petibör bisküvi,
  • 3 yemek kaşığı eritilmiş tere yağı,
  • 5 yemek kaşığı toz şeker,
  • 1 su bardağı süt,
  • 3 veya 2 yemek kaşığı kakao,
  • Arzu eden içerisine çekilmiş fındık veya ceviz ekleyebilir.

Yapılışı:

Mozaik pasta yapım süresi yaklaşık 20 dakika ancak buz dolabında bekleme süresi olduğu için acil yapmanız gerektiğinde, bu süreyi göz önünde bulundurun. Şerbetli kolay bir tarif arıyorsanız pratik çıtır halka tatlısı yapımına bir göz atın. Buraya tıklayarak tarifi görebilirsiniz.

Karıştırma kabına sütü, şekeri ve kakaoyu ekleyin. Bu 3 malzemeyi şeker eriyene kadar bir çırpma teli ile çırpın.

Şeker eridikten sonra üzerine petibör bisküvileri elinizle kırın ve ekleyin. Bütün bisküvileri kırıp ekledikten sonra üzerine eritmiş olduğunuz tere yağını ekleyin. Bütün malzemeleri iyice karıştırın. Bisküviler tüm malzeme ile karıştıktan sonra pastanın kalıbını hazırlamaya başlayın.

Herhangi bir kek kalıbına streç film ya da buz dolabı poşeti geçirin. Kenarlardan artacak şekilde olsun. Poşetin üzerine pastayı dökün ve spatula ile şekil verin. Mozaik pastanın yüksekliği 5-6 cm olacak şekilde ayarlayın. Mozaik pastanın üzerini kenarlardan artan poşetle iyice kapatın. Buz dolabının buzluk kısmına koyun ve 2 saat bekleyin.

2 saat sonra mozaik pastayı buzluktan çıkarın ve servis etmek için kesin. Mozaik pastanın kesimini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak kesimi için en çok tercih edileni sizlerle paylaşmak istiyorum.

Pastanız eğer yüksek bir dikdörtgen şeklindeyse mozaik pastanın bir köşesinden diğer köşesine doğru 1 cm kalınlığında dilimleyiniz. Yani verev şeklinde keserseniz sunumunuz harika olacaktır. Pastane usulü ıslak kek yapımını merak edenler buraya tıklayabilir.

Diğer sunum şekilleri ise; eğer mozaik pastayı ince bir kalıp şeklinde dondurduysanız, şekilli kurabiye kalıplarını mozaik pasta sunumu için kullanabilirsiniz. Çocuklar için ilgi çekici sunumlar olabilir.

Hem kolay hem lezzetli yemek veya tatlı tarifleri arıyorsanız sitemizin süper anne kısmına tıklayarak en pratik lezzetleri kolayca bulabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?