Kolik bebek nedir

Kolik bebek nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebeğin doğum sonrası ilk üç aylık döneminde, belirli bir sebep olmamasına rağmen günde 3 saatten fazla ağlaması durumuna denir. Kolik bebek, genelde gaz sancısı çeken bebek olarak bilinmektedir. Ancak koliğin kesin sebebi gaz sancısıdır diyemeyiz. Kolik bebek nedir? Belirtileri ve çözüm yollarını sizin için araştırdık. Okumaya devam edin.

Kolik bebeğin belirtileri nelerdir?

Bebeklerin günde ortalama 2 saatten fazla ağlamaları normaldir. Bazı sağlıklı bebekler daha fazla ağlayabilir. Ne zaman ağlayan bebek kolik olabilir. İşte cevabı:

  • Ağlamak için herhangi bir sebebi bulunmuyorsa,
  • Ne yaparsanız yapın bebeğiniz susmuyorsa,
  • Ağlamalar akşam yoğunlaşıyorsa,
  • 3 saatten fazla süren ağlamalar varsa bebeğiniz kolik olabilir.

Bebeklerin kolik olma nedenleri nelerdir?

Bebeklerin kolik olma nedenleri şuanda tam nedeni bilinmemektedir. Kolik, toplumumuzda gaz sancısı olarak bilinmektedir. Ancak uzmanlar gazın, koliğin nedeni mi yoksa sonucu mu olduğundan emin değillerdir.

Emziriyorsanız, yediğiniz bir şey bebeğinizde kolik oluşturabilir. Emziren anneler neler yemeli daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Bebeğiniz doğuştan stresli bir bebek olabilir ve bu bebeği kolik yapabilir. Yeni doğan bebeklerin huzursuzluğun nedenlerini merak edenler buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Hangi bebekler daha fazla kolik olabilir?

Kolik, genellikle doğumdan sonra ilk 6 haftada olur. 3 ayını dolduran bebeklerin %65’inde kolik biter. Her 10 bebekten sadece birinde 4. Ayına kadar kolik olabileceği tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalarda bebeğin cinsiyeti  kolik için bir neden sayılmamaktadır. 9 ayını tamamlamış bebeklerinde, prematüre doğmuş bebekler gibi kolik olması muhtemeldir. Doğum şekli  de normal ve sezaryen koliğe etki eden nedenler arasında yoktur.

Kolik nasıl çözülür?

Kolik günümüzde sebebi belli olmayan bir rahatsızlık olarak kabul edildiği için tedavisi de henüz bulunamamıştır. Tek çaresi beklemektir. Ancak bu bekleme süresinde bebeğinizi rahatlatmak için sizlere bir kaç ip ucu verebiliriz.

Bebekleri pek çok şey strese soktuğu gibi pek çok şey de rahatlatabilir. Bunlardan en önemlisi masajdır. Bebeğinizin kasıklarına,sırtına ve baş kısmına zeytinyağı ile yumuşak bir masaj bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeğin gazı nasıl çıkarılır? mutlaka buraya tıklayın.

Kolik bebek müziği son zamanlarda popüler hale geldi. Rahatlatıcı etkisi, kolik bebeklerde işe yarıyor. Doğa seslerinin bir araya gelmesi, bebeği anne karnındaki gibi güvenli bir ortamda hissettiriyor.

Günlük ılık duş, bebeğinizi kolikten kurtarmaya yardımcı olabilir.

Kolik olan bir bebeği nasıl anlayabileceğinizi ve nasıl çözebileceğinizi anlatmaya çalıştık. Bebeklerle, çocuklarla ve kadınlarla ilgili merak ettiğiniz diğer tüm konuları sitemizi ziyaret ederek bulabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?