Köpüklü kahve nasıl yapılır

Köpüklü kahve nasıl yapılır?

Bugün sizlere 2 tane kahve çeşidi tarifinden bahsedeceğim. Türk kahvesi ve bol köpüklü sütlü kahve yapımı. Köpüklü kahve nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız okumaya devam edin. Hem Türk kahvesini hem de diğer kahveleri köpüklü yapmak istiyorsanız buradaki tüm püf noktaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kahve bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Bunun en örnekleri, kız istemede kahve ikram edilmesi, bir dostumuza kahve içme ziyaretinde bulunma gibi hayatın her alanına girmiştir.

Keyif kahvenizi köpüklü köpüklü içmek için tarifi ve yapılışı takip edin.

Türk kahvesinin yapımı (orta şekerli için)

Malzemeler:

  • 1 tatlı kaşığı çekilmiş Türk kahvesi,
  • Yarım tatlı kaşığı toz şeker ya da 1 tane küp şeker,
  • İçeceğiniz fincan ölçüsünde soğuk su.

Yapılışı:

Öncelikle kahvenizi cezvede yaparsanız daha lezzetli olacaktır. Ama vereceğim tarifi, kahve makinenizde de yapabilirsiniz.

Cezveye, verilen ölçü miktarında kahvenizi ve şekerinizi ekleyin. Bu ölçüyü yapacağınız kişi sayısına göre arttırabilirsiniz. Cezveye suyu da ekleyin ve ocağın üzerine koymadan bütün malzemeleri tamamen karıştırın. Sonra ocağın en küçük kısmına, kısık ateşe koyun. Ve kesinlikle karıştırmayın. Kahveyi karıştırmazsanız köpüğünü dağıtmazsanız. Kahvenin kaynamaya başladığını gösteren köpürmeleri görünce cezveyi ateşten biraz uzaklaştırın. Sonra ocağı kapatın. Kaşıkla, kahveyi bir iki tur karıştırın ve fincanlara kahvenin köpüğünden eşit miktarla dağıtın. Cezvede ki kahveyi yavaş yavaş fincanlara doldurun.

Afiyet olsun.

Düğün çorbası tarifini merak edenler buraya tıklayabilir.

Bol köpüklü sütlü kahve yapımı

Bol köpüklü sütlü kahvenin yapımı oldukça kolay. Dışarıda çok pahalı olan bu kahveyi, evinizde hem kolay hem de daha ucuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 tatlı kaşığı granür kahve (nescafe, Türk kahvesi..),
  • 2 tatlı kaşığı şeker,
  • 4 yemek kaşığı kaynar su,
  • Fincan ölçüsü kadar sıcak süt arzu eden soğuk sütte kullanabilir.

Yapılışı:

Öncelikle bu tarifte köpüğü yapan maalesef şeker. Şekersiz, kahvenin köpüğü çok olmuyor. Şimdi geçelim bol köpüklü sütlü kahvenin yapımına.

El blendırı veya mutfak robotu ile yapabilirsiniz. El blendırı ile yaptığınız kabın içine kahveyi, şekeri ve kaynar suyu ekleyin. Blendırın en yüksek devrinde çırpmaya başlayın. Kahvenin köpürdüğünü göreceksiniz. 3-4 dakika çırptıktan sonra oluşan köpüğü fincanınıza ekleyin.

Köpüğü koyduğunuz fincana sütü yavaş yavaş ekleyin. Bu ölçüleri kişi sayısına göre artırabilirsiniz. Ancak sıcak suyu çok koymayın.

Afiyet olsun.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?