Lise tercihi nasıl yapılır

Lise tercihi nasıl yapılır?

Sınav geçti ve artık daha önemli bir parkura giren öğrenciler ve veliler doğru tercih yapmak için uğraşıyorlar. Bu yüzden lise tercihi nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gerekenler neler sizler için hazırladık. Sınavdan daha stresli bir şey olan tercih yapma, hem çocuklar hem de veliler için çekilmez çile.  2019 LGS tercihleri diğer tercih dönemlerinden biraz daha farklı. Türkiye’de her sene sınav ve tercih sistemi değiştiği için her yıl bir önceki yıla göre daha karmaşık hale geliyor. Lise tercihinin son gününü merak edenler için son gün 12 temmuz.

Bu yıl lise tercihi yapacak olan gençlerimiz öyle her istediği liseyi seçemiyor. İlk 3 tercihini ikamet ettiği yerden seçmek zorunda. Yerel yerleştirmede en fazla 5 tercih hakkı bulunuyor. Öğrencilerin isteğine göre isterlerse 5 tercihi de ikamet ettiği yerden olabilir, isterlerse ilk 3 ünü zorunlu yaptığı ikamete yakın tercihten sonra son 2 sini komşu kayıt alanı denilen yerlerden tercihini yapabilecekler. Çocuklara öz güven nasıl kazandırılır? buraya tıklayarak yazımızı görüntüleyebilirsiniz.

Öğrencilerin lise tercihi yaparken dikkat etmesi gereken yer, yerel yerleştirme tercihini yapamadan merkezi yerleştirme tercihini yapamıyor olmasıdır. Yani yerel yerleştirme tercihini yapmak zorunludur. Bu konuda öğrenciler ve veliler dikkatli olmalıdır.

Yerel yerleştirme işlemini tamamlayan çocuklar merkezi yerleştirme tercih kısmına geçebilirler. Merkezi yerleştirme de ise öncelikle merkezi yerleştirme sınavına giren çocuklar bu tercih hakkına sahip oluyor. Sınavdan almış olduğu puanın yüzdelik dilimine göre istediği; fen, Anadolu, sosyal bilimler liselerini, teknik ve mesleki Anadolu liselerini tercih edebilecekler. Öğrencilerin merkezi yerleştirme tercihinde de aynı okul türünden en fazla 3 tane olmak şartıyla 5 tane lise tercih etme hakkı vardır.

Merkezi yerleştirme işlemini tamamlayan çocuklar pansiyonlu okul tercihine geçebilirler. Bu bölümü tercih etme zorunluluğu yoktur. Pansiyonlu okul tercih etmek isteyen öğrenciler yine aynı okul türünden en fazla 3 tane olmak şartıyla 5 tane okul tercih edebilirler. Çocuklarda sınav korkusu nasıl geçer? anne baba neler yapabilir? yazıyı merak edenler buraya tıklayabilirler.

Tercih yaparken puana göre mi yoksa yüzdelik dileme göre mi yapılır?

Velilerin ve öğrencilerin en çok hataya düştüğü konu, tercih yaparken çocukların sınavdan almış olduğu puana bakarak tercih yapmalarıdır. Öncelikle lise tercihi nasıl yapılır? Sorusunun en önemli cevabı, çocuğun sınav sonucunda ki yüzdelik dilime göre tercih yapılmasıdır.

Yüzdelik dilime göre lise tercihi nasıl yapılır?

Bir öğrencinin sınav sonucuna göre girmiş olduğu Türkiye geneli yüzdelik dilimindeki oran, öğrencinin tercih yapacağı aralığı belirler. Örneğin bir öğrencinin yüzdelik dilimi 3,65 ise bu öğrencinin yapacağı tercih aralığı; 3,61 ten başlar 5,20 ye kadar düşer. Lise tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, öğrencinin yüzdelik dilimine uyan liseyi 2. Veya 3. Sıraya yazması kendisinden düşük yüzdeliği olan en az 2 liseyi yukarı yazması gerekir. Öğrencinin kendisini garantiye almak için yüzdelik dilimi yüksek olan 1 veya 2 liseyi de alt sıralara yazması gerekir. Daha anlaşılır olması için örnek bir sırlama verelim.

Mehmet’in merkezi sınavda girmiş olduğu yüzdelik dilim 3,65tir. Yapacağı tercih aralığı ise; 3,61 den başlayarak 3,64- 3,65– 4,10-, 5,20 gibi bir aralığı olmalıdır. Çocuklarda içe kapanıklık neden olur? buraya tıklayarak yazıyı görüntüleyebilirsiniz.

Öğrencilerimiz ve velilerimiz için lise tercihi nasıl yapılır? Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir? Gibi soruları en anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştık. Umarım bu yazımız gençlerimize ve ailelerine yardımcı olur. Çocuk, genç, kadın, aile, yemek gibi merak ettiğiniz tüm konuları sitemizde bulabilirsiniz.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?