lohusalık nedir

Lohusalık Nedir?

Lohusalık Nedir : Doğumdan sonra ki 6 haftalık süreçtir. Halk arasında 40 gün olarak bilinir. Doğum sonrası bu süreç annenin vücudunun doğum öncesi haline gelme süresidir.

Hamilelik döneminde annenin vücudu birçok değişikliğe maruz kalır ve bu doğumla devam eder. Doğum sırasında anne rahmi yaklaşık olarak 1 kg civarındadır ve bunu içinde plasenta (bebek eşi- yatağı) dâhil değildir. Oysa hamilelikten önce rahmin toplam ağırlığı 50-100 gr arasındadır. Loğusalık dönemi, annenin rahmini eski hale gelmesine hazırlar.

Rahim, doğum sırasında plasentanın ve bebeğin çıkmasıyla ortaya çıkan damarların etkisiyle kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamalar ilk başta adet kanaması gibi gelir daha sora rengi kahverengine daha sonra rengi açılarak sarı, beyaz ve en sonunda şeffaf hale gelerek kanama biter. Bu süre 40 gün devam edebilir. Erken bittiği ve ya uzadığı zamanlar olabilir. Kanamalarınız 6 haftadan daha fazla sürerse doktorunuza başvurmalısınız.

Doğumdan sonra rahim ağzı, vajina, dış genitaller hızla kendini toparlar. Karın esnekliği ile doğumda genişleyen karnı toparlamak ve eski haline geri getirebilmek için egzersiz yapmalısınız. Sezaryen ile doğum yapan anneler mutlaka doktoruna danışarak egzersizlere başlamalıdır.

Doğum öncesi olduğu gibi doğum sonrası da bir kadın için çok meşakkatli bir süreçtir. Hızlı bir şekilde toparlanabilmek için sağlıklı bir şekilde ayarlanmış bazı programlara uyulması gerekmektedir. Bu süreç ihmale gelemez ve lohusalık döneminden sonra sağlıklı hayata devam edebilmek için lohusalık dönemini dikkatlice aşmak gerekilmektedir.

Doğum sonrası annelerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır:

  • Doğum yerinin yani dikişli bölgeyi nemli bırakmamaya dikkat edin. Enfeksiyon nemli bölgelerde hızla yayıldığı için kuru tutmaya özen gösterin.
  •  Kadınlar en çok loğusalık döneminde depresyona girdikleri görülmüştür. Bu döneminizde yalnız kalmamaya aile büyüklerinden tecrübeli birinin yanınızda olmasına özen gösterin.
  • Loğusalık dönemi, uzun ve yorucu hamilelik sürecinin arkasından doğum acısı, bebeğe adapte olma, yeni hayta adapte olma süreciyle daha da yorucu bir hale gelmektedir. Mutlaka işlerinize yardım edecek biri olmalıdır.

Bu ve diğer yazılar için sayfamızı beğenmeyi unutmayın!

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?