Normal doğum için ne yapılmalı

Normal doğum için ne yapılmalı?Hamilelik, bir kadının hayatındaki en özel ve anlamlı dönemidir. Bu dönemi taçlandıran ise annenin sorunsuz bir doğumla bebeğine kavuşmasıdır. Sağlıklı hamilelik süreci olan bir kadının normal doğumu denemesi gerekir. Normal doğum için ne yapılmalı? Bu sorunun cevabını merak edenler aşağıdaki tavsiyelerimizi okumaya devam edebilir.

Doğum egzersizleri yapın

Hamileliğin ilk 3 ayından sonra herhangi bir sağlık sorunu olmayan tüm kadınlar doğum egzersizlerini mutlaka yapmalıdır. Bu egzersizler sizi hem psikolojik hem zihinsel hem de bedensel olarak güçlendirecektir. Doğum sırasında bu güce çok ihtiyacınız olacaktır. Doğum egzersizleri için bir çok profesyonel kurum hizmet vermektedir. Bu kurumlardan yardım alarak ve doktorunuzun uygun gördüğü egzersizleri yapabilirsiniz. Modern çağda kadınların git gide daha çok bilinçlenmesi bu tarz hizmet veren yerlerin artmasına yardımcı oldu. Hamilelikte stres bebeğe zarar verir mi? buradan tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Hamileler için en çok önerilen egzersizler; kısa aralıklarla yapılan yürüyüşler, plates, yüzme vs.

Nefes egzersizlerini unutmayın

Normal doğum için yapılması gereken en önemli şey doğru nefes alıp vermektir. Doğumdan önce yapılan düzenli nefes egzersizleriyle doğum sırasında bu egzersizleri kullanarak rahim kasılmalarını ve doğum sancısını iyi yönetebilirsiniz. Kısa nefes alış verişler doğuma yardımcı olurken uzun nefes alıp vermeler bebeğe oksijen yardımı sağlamaktadır.

Normal doğumu kolaylaştıran nefes egzersizleri, hamile yogası yöntemiyle öğrenebilirsiniz.

Gevşemeyi öğrenin

Gevşeme egzersizleriyle, doğum sancısını olabildiğinden daha az hissetmeniz mümkündür. Doğum yaklaştıkça kadınlar hem fiziksel hem de psikolojik olarak gerilmektedir. Bu şekilde doğuma giren kadınların duydukları acı daha fazla hissedilecektir. Doğum öncesi gevşeme egzersizleri yaparak kendinizi gevşetmeyi öğrenirseniz doğum sırasında kasılmalara kendinizi bırakmanız daha kolay olacaktır. Hamilelikte kasık ağrısı ve yapılması gerekenler için buraya tıklayın.

Doğuma kendinizi hazırlayın

Doğum, annelere bahşedilmiş bir mucizedir. Bu mucizeyi travmatik hale getirmemek için kendinizi olumlu düşüncelerle doğuma hazırlayın. Etrafınızdaki olumsuz tecrübelere kulak asmayın. Doğumun ne kadar normal olduğunu, ağrıların ve sancıların bebeğinize kavuşmanızı sağlayacak birer etken olduğunu düşünmek doğum korkularını azaltacak ve sizi normal doğum için hazırlayacaktır.


Doğumla ilgili bilgiler elde edin

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra doğumla ilgili bilgi edinmeyi son aylara bırakmayın. Bununla ilgili olarak hastaneyi ve doktorunuzu ayarlayın. Normal doğum için hastanenizin ve doktorunuzun hazır olduğundan emin olun. Normal doğumla ilgili kitaplar okuyun ve uzman görüşlerden yardım alın. Hamilelikte saç boyatmak ve kestirmek bebeğe zarar verir mi? öğrenmek için tıklayın.

Doğum sırasında yapılması gerekenler

Yukarıda saydığımız tavsiyeler doğum öncesi yapılması gerekenlerdi. Şimdi doğum sancıları gelmeye başladı. Normal doğum için Bu süreçte size yol rehberi olacak bir kaç tavsiye de daha bulunacağız.

Doğum sancısı başladı ne yapacaksınız

Doğum,hamileliğin 38. Haftasından itibaren beklenmeye başlanır. Bu sürede ara ara sancılar olabilir. Bu sancıların doğum sancısı olduğunun belirtileri vardır. Doğum sancısı ara ara girip çıkan bir ağrıdır. Uzun süreli bir sancı değilidir. Sancı aralıkları 10 dakika ile başlayabilir bu daha uzun sürede olabilir. Sancı  aralıkları 1 dakikaya kadar düşer.

Sancılarınız 5 dakikadan bir gelmeye başlayınca hastaneye gidiniz. Sancıları evinizde yaşamanız sizi daha iyi hissettirecektir.

Ilık duş alın

Sancılarınız başladıktan sonra evinizde küvet varsa ılık su ile doldurup içinde bekleyin bu sizin kaslarınızı gevşeterek normal doğum yapmanızı kolaylaştıracaktır. Küvet yoksa ılık duş almanızda iyi gelir.

Oturmayın

Sancılarınız başladıktan sonra oturmayın sürekli hareket edin. Evin içinde yürüyün. Çömelme hareketleri yaparak pelvik kasları rahatlatın. Normal doğum için bu hareketler size doğumda yardımcı olacak.

Yanınızda sakin biri bulunsun

Sancı çekerken sizi rahatlatan ve doğru yönlendiren birini bulundurmanız sizin işinizi kolaylaştırır. Doğuma kadar eşlik edebilir.

Doğum öncesi ve sonrası tavsiyeleriyle siz anne adaylarının normal doğum için ne yapılmalı? Sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bu mukaddes yolculuğunuzda sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Hamilelik, bebek bakım, güzellik, çocuk psikolojisi ve yemek tarifleriyle ilgili tüm aradıklarınız sitemizde sizler için hazırdır. Merak ettiğiniz diğer konular için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.


Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?