öğrenme güçlüğü olan çocuklar
 ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ OLAN ÇOCUKLAR

Öğretmenler, genellikle öğrenme güçlüğü olan çocuklar ‘ı  fark eden ilk kişilerdir. Bazen işaretler kolayca tespit edilir.  Örneğin, ders çalışmak için adım atmayan bir öğrenci veya açık bir çabaya rağmen, zaman çizelgelerine hâkim olmayan bir çocuk. Fakat bu işaretler her zaman açık değildir ve birçok çocuk, diğer çocuklar için kolay görünen şeyleri yapmakta zorlandıkları için utanırlar, zorluklarını gizlemek adına mücadele ederler.

Bir öğrencinin belirli bir konuda ya da genel okul performansında, başarılı olması gerektiğini düşünüyorsunuz ancak bunun öyle olmadığını fark ettiniz, öğrenme zorluğu olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Bu genellikle şöyle tarif edilir yetenek ve yetenek arasındaki farklılık. Bir öğrencinin, göründüğü ile yaptığı arasındaki boşluktur yani gerektiğini yapabilmesi aslında mümkün değildir.

Bu boşluğun sınıfta nasıl göründüğüne dair bazı örnekler:

 

Fantastik denemeler yazan, ancak temel matematik ödevlerini yapmakta zorluk çeken ya da tersi olan bir öğrenci ya da sınıfta soruları cevaplamada harika ama bu cevapları kâğıda dökemeyen bir çocuktur. Zekâsı şahsen açık olan, ancak karnesine yansıtılmayan bir öğrencidir. Bu örnekler öğrenme zorluğu yaşayan çocuklara işaret olabilir

Beklenildiği gibi okulda iyi yapamayan çocuklar tembel gibi görünebilirler ya da kendilerini tam anlamıyla gösteremezler aslında bir öğrenme zorluğu ile mücadele ediyor olabilirler.

Bir öğrenciye sürekli olarak ne yapması gerektiği hatırlatmak zorunda kalınıyorsa, onun dikkat etmediğini düşünebilirsiniz, ancak “ çalışma belleği ” olarak adlandırılan yeni bilgileri tutmak, işlemek ve oluşturmak gibi bir yapının zayıflığına ya da çalışmadığına işarettir. Bu, öğrenme zorluğu olan çocuklar için ortak bir konudur.

Öğrenme zorluğu çeken öğrencilerin diğer özellikleri:

 • Talimatları takip etmenin zorluğu yaşanıyorsa,
 • Özellikle de öğrenci ilk duyduğu bilgileri anlamlandırmakta zorlanıyorsa ya da hatırlanması gereken birkaç adım varsa;
 • Hayal kurmakta zorlanma,
 • Tahtadan deftere geçirme zorluğu,
 • Ödevleri hatırlamak ve doğru bir şekilde yapmakta sorun yaşıyorsa öğrenme zorluğu olduğuna işarettir.

Öğrenme zorluğu yaşayan öğrenciler genellikle mücadelelerini öğretmenlerden ve akranlarından gizlemeye çalışırlar. Bu öğrencileri tanımak için iyi bir gözlemci olmalısınız. Mesela, Grup projelerinde arkanıza yaslanıp çocukları izleyin arka sırada oturanları veya sınıfta çağrılmamak için elinden gelen her şeyi yapan öğrencileri. Bu öğrenciler öğrenme sorununu gizlemeye çalışıyor olabilir. Okul çalışmalarına devam etmek için çaba sarf etseler bile, ekstra çaba ile benlik saygısı korumak adına mücadele ederler.

Öğrenme zorluğu yaşayan öğrenciler, genellikle ödevlerini zamanında yapmamak için veya hiç yapmamak için mücadele ederler.

Ev ödevi sorunları bir dizi nedenden dolayı gerçekleşir:

 

 • Bir çocuk, tamamlamadığı bir ödevi tekrar yapmaktan utanıyor olabilir.
 • Hafızadan silme. Hafıza ile mücadele eden çocuklar sadece bir ödev olduğunu unutmuş olabilirler.
 • Kayıp! Ev ödevini yapacağı materyalleri kaybetmesi ödev yapma olayını tamamen ortadan kaldırmış olabilir.

Her çocuk bazen ödev yapmamak isteyebilir ancak bir öğrenci ödev yapmamayı rutin hale getirirse, neler olup bittiğine daha yakından bakmanın zamanı gelmiştir.


Zamanlama sorunları

 

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar genellikle zaman yönetimi, geçişler ve organizasyonla mücadele ederler. Bu zamanlama sorunları hem okulda hem de evde sorunlara neden olabilir.

Gözlem için belirtileri inceleyin:

 • Her hangi bir görevi tamamlaması çok uzun süre alabilir. Ayakkabılarını giymeden okula gitmeye kadar. Bir öğrencinin ebeveynleri, geceleri çocuğuna ödevlerini yapması için saatlerce uğraşması.
 • Kronik olarak okula geç kalan bir çocuk.
 • Teneffüsleri uzun tutma isteği.

Test Stresi

Çocukların çoğu şimdi test kaygısına sahip oldular, ancak eğer bir öğrenci beklenenden daha fazla güçlük çekiyorsa,  öğrenme bozukluğu olduğu konusunda bir ipucu olabilir.

İzlenecek bazı şeyler:

 • Testi bitirip kurtulmak istercesine acele etmesi,
 • Sürekli olarak yanlışı doğrusundan fazla olması,
 • Test mantığını kavrayamaması,
 • Test süresini ayarlayamaması,
 • Test sırasında aşırı stres göstermesi öğrenme zorluğu yaşadığının bir işareti olabilir.Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?