Okul korkusu nasıl aşılır? Okul fobisi

Okul korkusu nasıl aşılır?

Her yıl eğitim öğretim hayatına binlerce öğrenci merhaba diyor. Bazı çocuklar okula sevinçle giderken bazıları için okula gitmek, kâbusa dönüyor. Okul korkusu yaşayan çocuklar içsel veya dışsal bir problemle karşı karşıya olabilir. Ebeveynler ve öğretmenler okul korkusu yaşayan çocuklara nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Okul korkusu nasıl aşılır? Bu konunun pek çok aileyi ilgilendirdiğini bildiğimiz için sizler için araştırdık. Okumaya devam edin.

Okul korkusunun nedenleri nelerdir?

Bebeklikten okul çağına kadar bir çocuğun yaşamış olduğu bir olay, çocukta okul fobisi oluşturabilir. Okul fobisinin nedenlerini sıralayalım.

 • Eğer bir çocuk anne ve babasına özellikle de annesine güvenli bağlanma kuramadıysa çocukta okul fobisi oluşur. Çünkü aileye olan güvensizlik, ayrılık korkusunu tetikler. Ayrılık korkusu yaşayan çocuklar da okula gitmek istemezler.
 • Okul korkusunun altında yatan en temel neden aileye olan güvensizliktir. Anne babanın ayrı olması bu güvensizliği artıran etkendir. Çocuk bu boşanmadan etkilenmiş olabilir, okula gittiği zaman anne veya babasının onu almayacağını düşünüp korkabilir. Bu yüzden çocuklar okuldan korkabilir. Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkisini merak edenler buraya tıklayabilir.
 • Ebeveynlerin aşırı baskıcı davranışları, çocukta birçok probleme neden olur. Bunlardan bir tanesi de, çocuğun kaygılı olmasıdır. Kaygılı bir çocuk hayatında meydana gelecek her yeni olayda zorlanacak, zorluk çekecektir. Çocuklarda kaygı probleminin nedenlerini ve çözümlerini buradan öğrenebilirsiniz.
 • Ebeveyn tarafından gösterilen psikolojik ve fiziki şiddet çocuğun duygu dünyasında tamir edilemeyecek hasarlara neden olur. En temel belirtisi öz güven problemidir. Öz güven eksikliği olan çocuklarda okul korkusu daha fazla görülmektedir. Çocuklara öz güven nasıl kazandırılır? buraya tıklayıp yazıyı görüntüleyebilirsiniz.
 • Çocuklar okula gittikleri zaman, ebeveynlerinin onlar yokken çok eğlendiklerini düşünüp gitmek istemeyebilirler.
 • Sosyalleşme problemi olan çocuklar, okul korkusu yaşayabilir.

Okul korkusu ya da fobisinin daha sayamadığımız birçok nedeni olabilir. Aileler çocuklarını çok iyi gözlemlemeli ve tanımaya çalışmalıdır.

Okul korkusu, fobisi nasıl aşılır?

Okul korkusu yaşan çocuklara nasıl yardım edeceğinizi bilmiyorsanız bu makale size çok yardımcı olacaktır. Öncelikle okul fobisi olan çocuğa yardım, aileden başlar ve anlayışlı bir öğretmen tarafından tamamlanır. İzlenecek yollar aşağıda.

 • Ebeveynler çocuğun duygularını yaşamasına izin vermelidir. Korkması, ağlaması normal karşılanmalıdır. Anne baba çocuğa aşırı tepki verdiğinde çocuğun iç dünyasında neler olabileceğini tahmin edemeyiz. Çocuklarda içe kapanıklığın nedenlerini ve çözümlerini merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.
 • Okula gitme zamanı geldiğinde çocukta; ateş, bulantı, kusma gibi semptomlar görülebilir. Böyle bir durumda ebeveynler çocuğu okula götürmek için zorlamamalıdır. Çocuğu sakinleştirmeli ve rahatlatmalıdır. Çocuk kendini iyi hissetmeye başladıktan sonra, onunla yumuşak bir ses tonuyla okulla ilgili yaşadığı sorunları konuşmalı ve yardımcı olunmalıdır.
 • Okulla ilgili kötü anılar çocuklara anlatılmamalıdır. Çünkü çocukların hayal dünyası yetişkinlere oranla daha fazla gelişmiş olduğu için, onların psikolojilerine bizim kötü tecrübelerimizin nasıl etki ettiğini bilemeyiz. Bu yüzden çocuklara sürekli okulun güzel yanları salık verilmelidir.
 • Çocuğun okula gitmek istememesinin nedeni, sınıf arkadaşları tarafından maruz kaldığı bazı kötü olaylar olabilir. Mesela kabul görmeme, alay edilme, dışlanma, şiddet gibi. Aile içi şiddetin çocuklara etkisini öğrenmek isteyenler buraya tıklayabilir. Böyle bir durumu, çocuğunuz sizden saklıyor olabilir. Bunun için okuldan gelen çocuğunuzla mutlaka iletişim kurun. Okulda yaşadığı şeyleri gözaltında sorgular şekilde değil de, arkadaşça dertleşiyormuş gibi konuşmaya çalışın. Siz de yaşadığınız bir olayı ve bununla nasıl başa çıktığınızı anlatın. Çocuğunuz onun geçtiği yollardan sizin de geçtiğinizi bilirse, çocuğunuzla güçlü bir iletişim bağınız olur.
 • Okul fobisinin nedenleri arasında saymadık ama buraya ekleyelim. Öğretmen faktörü de okul korkusunun nedenidir diyebiliriz. Çocuğunuz anlayışsız, merhametsiz, despot bir öğretmenin eline düşmüş olabilir. Kimse kusura bakmasın ama eğitim camiasında böyle öğretmenler var maalesef. Bu konuda ebeveynler oldukça hassas davranmalıdır. Sık sık öğretmenle ve okulla iletişim halinde olmalıdır. Eğer öğretmeninden dolayı çocuğunuz sıkıntı yaşıyorsa hemen müdahale edin. Öğretmen sorununu ertelerseniz çocuğunuzun korkuları gittikçe çözülmez problemlere neden olabilir.

Çocukla ve öğretmenle doğru iletişim, ebeveynle çocuk arasında kurulan güvenli bağlanma, çocukların çoğu problemini kolayca halleden en basit yöntemlerdir.

Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce