Origami yap hem eğlen hem öğren

Origami yap hem eğlen hem öğren

Origami Japoncada oru (katlama) kami (kağıt) kelimelerinin birleşmesiyle katlanmış kağıt, anlamına gelmektedir. Japonca bir kelime olsa da origami ilk olarak Çin’de başlamıştır. Geliştiren ve dünyaya tanıtan Japonyadır. Origami yap hem eğlen hem öğren bütün felsefe bu.

Japon kültüründe turna kuşunun büyük bir önemi vardır. Kağıttan yapılmış turna kuşu da aynı değere sahiptir. Japonların inancına göre, kağıttan 1000 tane turna kuşu yapan insan sağlıklı ve uzun ömürlü olur.

Kağıttan yapılmış turna kuşunu bu kadar ünlü yapan hüzünlü bir hikayesi vardır. Japonya’ya atılan Hiroşima bombasının ardından binlerce insan hasta olmuş ya da ölmüştür. Bunlardan bir tanesi de 11 yaşında lösemi hastası olan Sadako Sasakidir. Sadako iyi olmak için kağıttan 1000 tane turna kuşu yapmaya başlar. Ancak 644. Turna kuşunu yaptıktan sonra vefat eder. Bu olay duyulduktan sonra dünyanın dört bir yanından binlerce çocuk, sağlık ve barış mesajı olarak kağıttan turna kuşu yaparak Sadako’nun anıtına 6 Ağustos günü gönderirler.

Japonlar origami yapan çocukların matematiksel ve görsel zekalarında gelişme olduğunu görmüşlerdir. Bu yüzden Japon okullarında çocuklara origami sanatı öğretilmeye başlanmıştır. Hem eğlenceli hem de eğitici özelliği olan origami bütün çocuklara öğretilmelidir. Kağıttan zıplayan kurbağa yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Buraya tıklayarak videoyu görüntüleyebilirsiniz.

Origami yap hem eğlen hem öğren! Origami çocuklara nasıl etki eder?

  • Origami sanatı, kağıt katlama olduğu için çocuklarda psiko-motor gelişiminde büyük etkisi olmaktadır. Origami yaparak el, göz, ve beyin kasları çalışmaktadır. Origami yaparak farkında olmadan çocukların ruhsal ve psikolojik gelişimi etkili bir şekilde gelişir.
  • Origami sanatı çocukların matematiksel zekasını geliştirir. Kağıttaki geometrik şekilleri, katlama hesaplamalarını eğlenerek öğrenebilmektedirler. Kağıttan kelebek nasıl yapılır? diye merak edenler buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  • Kağıttan bir şeyler yapmak çocukların sanatsal yönünü de geliştirmektedir. Hayal dünyalarını kağıda dökerek 3 boyutlu düşünme gücünü ortaya çıkarmaktadır.
  • Sanatsal faaliyetler her zaman çocukların sosyalleşmesinde büyük etkisi olmuştur.
  • Origami yaparken çocuklara soru sorup, yaptığını anlatmasını sağlayarak dil ve iletişim becerilerini de gelişmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklarınıza rengarenk kağıttan,tavşan yapmayı buraya tıklayarak öğretebilirsiniz.

Bu kadar harikulade şeyleri çocukları sıkmadan eğlenerek,eğlenceli vakit geçirerek öğretmeniz mümkün. Sizler için hazırladığımız origami videolarını izleyerek, çocuklarınızla eğlenceli ve eğitici dakikalar geçirebilirsiniz. Hem kolay, hem eğlenceli hem de oldukça eğitici videolar daha ne olsun. Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Bütün Hakları Saklıdır - Anneler Melekler © 2017

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?