Otizmli Çocukların Özellikleri Nelerdir?Otizmli Çocukların Özellikleri Nelerdir?

Otizmli çocukların özellikleri nelerdir? aslında otizm her bireyde aynı seviyede görünmeyebilir. Spektrum, kelime anlamı olarak içerisinde birçok farklı durumun olduğu bir aralıktır. Otizm spektrum denmesinin sebebi de her çocuktaki belirtilerin seviyesinin farklı olmasıdır. Otizm spektrum bozukluğunun özellikleri, beş duyu üzerindeki etkileri, sosyal etkileşimleri ve duygusal tepkileri gelişimindeki gecikmesidir.

Eğer çocuğunuzun otizmli olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki özellikleri dikkatlice okumalısınız.

Otizmli çocukların yüz şekilleri.

  • Yapılan araştırmalara göre otizmli çocukların üst dudak ve burun arasındaki çukurun diğerlerine göre daha büyük olduğu, alın kısmının geniş olduğu, yanakların ve burun kısmının basık olduğu gözlemlenmiştir.

 

Başkalarıyla sosyal etkileşimde zorlanma.

  • Bu konuşma zorluğu, çalışmanın veya başkalarıyla oynamanın sorunlarını içerebilir. Otizmli olan çocuklar genellikle sosyal etkileşimde güçlük çekerler. Bazı ebeveynler, çocuklarına otizm tanısı koyulmadan önce, çocuklarının çok utangaç olduğunu düşündüklerini söylemişlerdir.

Otizmli çocuklar, nesnelerde olağan dışı bir ilgiye sahip olabilir.

  • Oyuncaklarla farklı veya sıra dışı şekillerde oynayabilirler. Örneğin, size otomobil motorları hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatabilirler. Ya da tekerlekleri sürekli dönen oyuncağın önünde saatlerce oturabilirler.

Rutindirler.

  • Otizmli çocukların sıklıkla aynı şeyleri yapma ihtiyaçları vardır. Rutinler, kıyafetler, yiyecekler, bakıcılar ve çevrelerinin diğer kısımlarında yapılacak değişikliklerde zorluk çekebilirler.

Beceriler ve Zorluklar

  • Otizmli çocuklar bir alanda büyük becerilere sahip olabilirler ve ya başka bir alanda büyük zorluk yaşayabilirler. Her çocukta olduğu gibi otizmli çocukların da ilgi ve yetenekleri birbirinden farklılık gösterebilir. Örneğin: Otizmli bir çocuk kalem tutmanın zorluğunu yaşayabilir, ancak şarkıların veya filmlerin sözleri aklında tutacak güçlü bir belleğe sahip olabilir. Öte yandan, muhteşem sanatçılar olabilirler ya da mükemmel bir zekaya sahip olabilirler. Bir çocuk, bir oyunla nasıl oyun oynayacağını bilmekte zorluk yaşayabilir, ancak bilgisayarların nasıl çalıştığını çok iyi anlayabilir. Konuşamayan bir çocuk, Lego dışında karmaşık yapılar oluşturabilir.


Aşırı Tepkiler

  • Otizmli çocuklar, beş duyusunun bir veya daha fazlasına alışılmadık derecede güçlü reaksiyonlara da sahip olabilirler. Örneğin, Otizmli bazı çocuklar parlak güneş ışığına tepki verebilir, diğerleri giysilerindeki etiketlerden veya yüksek seslerden aşırı derecede rahatsız olabilirler. Pek çok çocuk bu şeylerden rahatsız olabilir, ancak otizmli çocuklar bunlara daha fazla tepki gösterirler.

Bazı Gıdalara Karşı Hassasiyet

  • Otizmli çocuklar bazı yiyeceklerin rengi, kokusu veya dokusu ile ilgili güçlük çekerler. Bu da birkaç gıdayla beslenmesine sebep olabilir.

Uzun Süren Tek Tip Hareketler

  • Otizmli çocuklar aynı şeyi tekrar tekrar yapabilir. Örneğin, tekrar tekrar ellerini kapatabilir, zıplayabilir veya parmak uçlarında yürüyebilirler. Genellikle birçok ebeveynin çocuklarını anlatırken bu özelliğinden bahseder. Çocuğunuz stresli durumlarda kendisini sakinleştirmek için ya da kendisini eğlendirmek için bu hareketleri yapıyor olabilir.

Duygusal Yoğunluk

  • Otizmli çocuklar ayrıca aşırı yoğun ve uzun süreli duygusal tepkilere sahip olabilirler. Örneğin, oyun oynamayı bırakıp öğle yemeği için hazırlanmaları istendiğinde çok sinirlenebilirler. Bu duygular, o an içinde bulundukları durumla uyuşmaz. Bu reaksiyonlar, rutin değişiklikler yaparken hissettikleri kaygı sonucunda ortaya çıkabilir.


Recent Posts

Peynirli çıtır börek tarifi. Peynirli börek nasıl yapılır?

Peynirli çıtır börek tarifi Anneler Melekler mutfağında, peynirli çıtır börek tarifi ile yeniden karşınızdayız. Peynirin…

1 sene önce

Popeyes çıtır tavuk tarifi. Çıtır çıtır tavuk

Popeyes çıtır tavuk tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bu yazıda sislere yediden yetmişe herkesin beğendiği popeyes…

1 sene önce

Ağlayan kek tarifi ve yapılışı nefis

Ağlayan kek tarifi Merhaba değerli takipçiler. Bugün Anneler Melekler mutfağında Ağlayan Kek tarifi ile karşınızdayız.…

1 sene önce

Pastane poğaçası tarifi ve yapılışı

Pastane poğaçası tarifi Merhaba arkadaşlar. Pastane poğaçası tarifi arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazıda gerçek pastane…

1 sene önce

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır?

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır? Kahve lekesi halıdan nasıl çıkarılır yazısını okuyorsanız, muhtemelen bu sabah…

1 sene önce

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek ve Aşılama Tedavisi Tüp Bebek ve Aşılama tedavisi , gebe kalmaya çalışan bir…

2 sene önce